Една полезна идея, свързана с успешното представяне по време на интервю за работа е идеята за “План 30-60-90”. Особено, когато става дума за кандидатстване за наистина отговорни длъжности, в т.ч. ръководни длъжности.
Представи си, че се явяваш на интервю за работа. Разбира се, освен теб на интервю са поканени и (много) други хора. Имаш нужда от тази работа. Трябва да изпъкнеш с нещо пред останалите.
Как ще постъпиш? Как ще грабнеш вниманието на интервюиращия и ще оставиш неизличимо позитивно впечатление в него?
Ако останалите кандидати имат сходен опит и образование, кое може да наклони везните в твоя полза?
По тази тема преди време съставих дългата и много подробна статия “Интервю за работа”, но днес ще коментирам нещо по-различно.
План 30-60-90
Съгласно концепцията “План 30-60-90”, още преди да влезеш в стаята за интервюто следва да си помислиш какво точно би сторил (направил, свършил), ако спечелиш интервюто и получиш работата.
Какво би сторил през първите 30 дни на работното си място?
Какво през първите 60 дни?
А какво през първите 90 дни?
Можеш да съставиш план “30-60-90”, който накратко ще описва точно тези действия. Подобен план би представлявал писмен документ, в който са очертани твоите първоначални стъпки на новото работно място, в новата фирма.
- В частта с първите 30 дни на твоя план би могъл да запишеш няколко твои действия, които би извършил с цел да опознаеш новата си фирма, колегите, правилата за работа, както и да придобиеш обща представа за фирмената култура. С кого би разговарял, обучение в какви области би стартирал, какви специфични умения би следвало да започнеш да развиваш още от първите дни на работното място.
- В частта с първите 60 дни на твоя план би могъл да запишеш няколко твои действия по отношение на по-задълбоченото опознаване на фирмата, хората, клиентите. На база на това можеш да направиш връзка между нещата, които вече си усвоил и научил през първите 30 дни и първите конкретни действия, свързани с твоята роля във фирмата. Можеш да направиш анализ на наученото и стореното през първите 30 дни, план за продължаване на обучението или започване на ново такова, по-сериозно усвояване на фирмените стандарти и правила, повече наблюдения по отношение на фирмата, конкурентите, проблемите на бранша като цяло.
- В частта с първите 90 дни на твоя план би могъл да запишеш основните действия, които планираш да извършиш, за да работиш пълноценно и да носиш първите конкретни резултати в работата си. Резултатите, към които ще се прицелиш би било добре да са ориентирани към резултатите в длъжностната характеристика на работното място, което искаш да заемеш.
В зависимост от вакантната длъжност, за която кандидатстваш и в зависимост от предмета на дейност на организацията, в която кандидатстваш и мястото на длъжността в йерархията, аз лично си представям един подобен План 30-60-90 с обем от 1-2 страници. Само 2-3 изречения биха били недостатъчни, повече от 2 страници вероятно биха отегчили интервюиращия.
За да бъде изготвен подобен план, ще се нуждаеш от определена подготовка и събиране на кратка информация.
Няма как да знаеш абсолютно всичко за фирмата и за работата, а и не е необходимо. И все пак, от фирмения сайт на работодателя, от форуми и блогове в интернет, от пресата, от познати и приятели и всички възможни други канали за информация за работодателя ще имаш поне груба представа за това каква работа да очакваш, какви са продуктите и услугите на фирмата, каква е нейната история и настояще, с каква репутация е фирмата, кои са нейните най-сериозни конкуренти и какви са основните й проблеми и предизвикателства.
Всичко това ще ти помогне да съставиш стегнат, ясен и практичен План 30-60-90.
И тук идва най-важната част. Следва да представиш своя план на интервюиращия.
Представяне на Плана 30-60-90
В удобен момент можеш да попиташ интервюиращия иска ли да се запознае с Плана ти за работа в следващите 30, 60 и 90 дни, който си изготвил, за да ти помага, в случай че спечелиш работното място.
Би следвало да чуеш “Да” и да преминеш към представянето, но ако все пак човекът, с който разговаряш не проявява интерес и не иска да разбере как смяташ да навлизаш в работата, то това би следвало да ти подсказва нещо и може би тази фирма не е за теб.
Извади спокойно плана, отпечатан на хартия и го покажи на интервюиращия. Още по-добре – дай копие на интервюиращия. Представи идеята си накратко. Акцентирай върху действията, които планираш да извършиш, върху резултатите, които планираш да постигнеш, както и върху сроковете, в които смяташ, че е възможно всичко това (поетапно за 30, 60 и 90 дни). Навсякъде, където е възможно използвай концепцията за SMART цели, за да опишеш точно и професионално намеренията си.
По този начин ще демонстрираш на интервюиращия, че си мислещ и ориентиран към резултатите човек, който гледа на интервюто възможно най-сериозно и има ясни намерения. Показваш убедително, че имаш цели, лична инициатива и притежаваш добри организационни умения.
Обсъждането на един подобен План 30-60-90 ще ти спечели допълнително време в хода на интервюто, което само по себе си е добър знак. Времето можеш да използваш, за да обсъдиш детайли, свързани с работата, за която кандидатстваш, както и за да получиш повече информация за нея.
Възможно е самият интервюиращ да те насочи към нови теми и нюанси, които са убегнали от вниманието ти или просто не си знаел за тях. Всичко това ще подобри разбирането ти за работата и фирмата, в която кандидатстваш, което би било много полезно.
Подобна двупосочна комуникация в едно интервю за работа без съмнение би била плюс за теб.
Ако помислиш внимателно и изготвиш стегнат План 30-60-90, дори и да не е перфектен, това би следвало силно да те отличи от останалите кандидати за работа. При равни други условия ще оставиш трайно и много приятно впечатление в интервюиращия, тъй като ще създадеш по-висока стойност в очите му.
А ти се нуждаеш точно от подобен краен резултат от интервюто, нали?
Прочети повече: Топ 10 причини да не спечелиш интервю за работа.