Онлайн обученията днес са по-актуални от всякога. Те се използват както в подготовката на ученици и студенти, така и в изграждането на професионална компетентност на най-различни мениджъри и служители.
Лично за мен темата за онлайн обученията съвсем не е чужда, тъй като от 2011 г. управлявам специализирания сайт ZlatniPravila.com. В него курсисти от цяла България подобряват своята професионална компетентност, като преминават онлайн курсове по теми като управление на хора, управление на екипи, мотивация, продажби, преговори, презентации, управление на времето, невербална комуникация, кандидатстване за работа и др.
Като всяко друго нещо обаче, едно онлайн обучение рядко е идеално. Обикновено то има както плюсове, така и минуси, съответно е по-подходящо за определени ситуации и не толкова подходящо за други.
Нека разгледаме някои от главните предимства и недостатъци на тази форма на обучение.
Какво е “онлайн обучение”?
“Онлайн обучение” е един по-общ термин, с който обхващаме различни други термини като например “електронно обучение” (е-обучение), уеб-базирано обучение, виртуално обучение, както и някои форми на дистанционно обучение.
Накратко казано, онлайн обучението е обучение, което преминава с помощта на интернет и устройство от типа на стационарен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. При този тип обучение могат да се използват различни видове формати – текст, видео, аудио, графични изображения, интерактивно съдържание, тестове за знания и др.
Понякога онлайн обучението може да е придружено от подкрепа от живи хора, например чрез взаимодействие с преподавател в индивидуален видео разговор, както и подкрепа чрез онлайн форуми или групи, в които са включени преподаватели и/или други участници в обучението.
Обикновено, едно онлайн обучение попада в една от две възможни категории:
- Синхронно обучение. Това е онлайн обучение, при което се осъществява взаомодействие и обмен на информация между преподавател и обучаеми в реално време, нерядко чрез видео стрийм. По време на едно синхронно онлайн обучение участниците могат да задават директни въпроси на водещия и да получават незабавна обратна връзка.
- Асинхронно обучение. Това е онлайн обучение, което не се провежда в реално време. Най-често, преподавателят е създал учебните материали (видео, аудио, текст, тестове и др.) предварително, след което на участниците в предоставен достъп до тях и те могат да ги използват по друго време. Това значи, че участниците най-често сами решават кога да се обучават.
Плюсове на онлайн обучението
Три са основните плюсове на онлайн обученията:
- Гъвкавост;
- По-ниска цена;
- Ангажираност.
Едно от най-големите предимства на онлайн обученията се състои в тяхната гъвкавост. Вместо едно обучение да се преминава в определено фиксирано място и време, с помощта на високите технологии то може да се премине от всяко място и по всяко време. Това развързва ръцете на обучаващите се и те могат да преминават обучението където и когато пожелаят – например от работа, от дома или от близкото кафене, както и сутрин, обед или вечер.
Друго значително предимство на онлайн обученията е, че те са с по-ниска цена спрямо традиционните форми на обучение в зала. Например, когато един човек учи онлайн, се елиминират разходи за зала, път, нощувки (ако например е семинар извън града), печатни учебни материали и т.н. Особено при обучение на по-големи групи, едно онлайн обучение може да спести много сериозни суми на една организация, като в същото време позволи на служители от различни части на една държава или на света да се включат в него.
Тъй като в едно онлайн обучение може да се използват разнообразни изразни форми – видео, аудио, текст, тестове за знания и т.н., това на свой ред би могло да доведе до по-висока ангажираност и ефективност при разбиране и запомняне на информацията, тъй като подпомага участници с различни стилове на учене.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Минуси на онлайн обучението
Три са основните минуси на онлайн обученията:
- Проблем с дисциплината;
- Технологични бариери;
- Липса на контакт на живо с водещия и други участници.
Първият минус е свързан с прилагане на дисциплина за учене. Едно онлайн обучение, особено ако е асинхронно, дава голяма гъвкавост в ръцете на обучаващия се и ако той не съумее да се самоорганизира по подходящ начин, няма и да може да преминава качествено или в срок съответните занятия, уроци и/или упражнения. Това на свой ред изисква от обучаващия се да притежава определени умения за управление на времето и поддържане на висока лична мотивация за завършване на съответната обучителна програма. Без подобни умения и мотивация, онлайн обучението може лесно да се провали.
Вторият минус е свързан с това, че онлайн обучението не е за всеки, по технологични причини. Ако един човек не притежава нужните технически умения или не се чувства комфортно с технологиите, той ще изпитва затруднения в рамките на онлайн обучение, респективно и вътрешна съпротива да учи по този начин. Това води до естествения извод, че онлайн обученията не са за хора с ниска компютърна грамотност.
И накрая, всяко онлайн обучение малко или много страда от липса на директен контакт с водещия и обратна връзка от него, като например свободни дискусии, персонални насоки, непосредствени отговори на въпроси и др. Освен ако не се използва видео/аудио в реално време, подаването на обратна връзка не става непосредствено, което забавя и затруднява обмена на информация и може да е проблем за някои участници в онлайн обучение. Също така, при онлайн обучение е много по-трудно да се провеждат ролеви игри, практически симулации и сътрудничество на живо с други обучаващи се, което иначе се осъществява в една учебна зала, например.
Кога да се използва онлайн обучение?
Предвид на изброените плюсове и минуси на онлайн обученията, резонен е въпросът кога да се използва онлайн обучение и кога – не.
Като правило, онлайн обучението е най-подходящо, когато се преподават знания и специфични умения. Например, онлайн курсовете са подходящи за усвояване на знания по управление, бизнес, технически и професионални умения.
Онлайн обучението обаче не е най-доброто, ако става дума за усвояване на приложни умения, свързани с работа с ръцете, например. В подобни случаи е по-подходящо да се организира обучение в традиционна класна стая или на работното място, където да се осъществи и по-ефективен трансфер на знания.
Разбира се, в зависимост от специфичната ситуация, всяко онлайн обучение ще варира в разнообразието си на изразни форми, степента на интерактивност и взаимодействие с водещия, времетраене и др. Всичко това се отразява директно на ефективността му спрямо по-традиционните форми на обучение.
В резюме
Онлайн обучението е съвременна форма на обучение, което се осъществява с помощта на компютърно устройство и интернет.
Всяка организация може да се възползва от предимствата на онлайн обученията, сред които главните са висока гъвкавост, по-ниска цена и повишена ефективност на учене.
В същото време, онлайн обученията имат и някои недостатъци. Основните сред тях са свързани с дисциплината и самоорганизацията на обучаващите се, технологичните предизвикателства и, понякога, с липсата на непосредствен контакт с водещия.
Прочети повече: Модел за придобиване на умения на Драйфус.