Искате фирмата ви да бъде по-иновативна и креативна? Не започвайте с обучение по креативност! Започнете с проект – значим бизнес проблем, с чието разрешаване да се захване ентусиазиран екип от колеги, които ще научат много нови неща в хода на работата.
Понякога фирмите организират въвеждащи обучения по иновации или креативност и след това или започват да чакат, за да видят какво ще се получи или стартират пилотен проект, за да установят какво е научено и дали инвестицията в обучение ще се възвърне. Това обаче може да бъде дълъг и разочароващ процес.
Открихме, че усилията по отношение на иновациите са много по-ефикасни, ако приоритетно започнете работа с цел постигане на измерими бизнес резултати, вместо чрез обучение да се фокусирате върху създаване на организационна „способност за креативност и иновативно мислене”. Способността за креативно мислене ще дойде сама при положение, че се извлекат поуки от реалната работа. Вниманието на мениджърите ще се привлича чрез демонстриране на непосредствени резултати от работата, а така и възвращаемостта върху инвестициите може да бъде по-точно измерена.
Да се изгради предприемаческа, креативна култура е решаващо важно за дългосрочния път на растеж на една организация, в хода на който различни видове обучения могат да играят важна роля. Но не започвайте с обученията в самото начало. Промяната на културата и мисленето може да отнеме много време, преди да видите реални резултати, а в това време ще оставите организацията ви фрустрирана и объркана.
В отсъствието на ясни показатели за възвращаемост на инвестициите от обучение, мениджмънтът на която и да е организация с основание ще се съпротивлява срещу наливането на толкова много пари в нещо така невидимо и неизмеримо. Да се докаже възвращаемост върху инвестициите от обучение по креативност е изключително трудно.
По-лесно е да се очертаят ползите от провеждането на обучение по специфична техника или метод на работа (например управлението на фокус групи, анализ и интерпретиране на анкети от домакински панели и др.). Но докато подобни обучения са по-лесно съотносими към броя на привлечените клиенти или към броя на новите продуктови идеи, обикновено е по-трудно да се посочат реалните постижения в резултат на едно обучение по креативност, тъй като много други фактори оказват влияние в процеса от „креативното мислене” до пускането на новите продукти на пазара.
По-прекия и по-недвусмислен път да се покажат реални и измерими резултати е да се състави екип, който да поеме някаква важна и отговорна задача от началото до края. Ако се тръгне по този път, реално ще бъдат проведени няколко обучения.
Организационната култура се поддържа от случки, истории и опит. Какъв по-добър начин да инспирирате култура на креативност и иновативно мислене от това да се позовете на реален пример или история за бизнес успех?
Все повече, ситуативното усвояване се оказва предпочитан метод за много първокласни компании. Даването на възможност на служителите да участват в процеса на иновации от „първо лице” в реална ситуация (отколкото да участват в обучение в класната стая) не само ще се отплати, но и ще доведе до „учене от опита”, което е по-автентично, по-приложимо и по-трайно запомнящо се. Подобно учене може след това да бъде описано, предадено на околните и институционализирано.
Следващата стъпка? Ако сте на път да започнете работа по въпросите на креативността с проект, а не с обучение, ще трябва да предприемете иновативен подход, тъй като справянето с някакъв бизнес проблем по същия добре познат стар начин и използвайки същите стари подходи ще даде същите стари и добре познати резултати.
Но това вече е друга тема.