Една хубава и поучителна история си спомням винаги, когато стане дума за мениджърите и тяхната мениджърска компетентност. Приписват я на великия военачалник Наполеон Бонапарт, но е напълно възможно първоизточникът да е друг.
Наполеон, като главнокомандващ на огромна армия, казвал така за своите офицери (“мениджъри”):
“В моята армия има място за всякакви офицери:
На първо място, в армията ми има място за умни и работливи офицери.
В армията ми има място и за умни, но мързеливи офицери.
В армията ми има място дори и за глупави и мързеливи офицери.
Но в моята армия няма място за глупави и работливи офицери.”
В работата си до този момент неведнъж съм се убеждавал колко правилен е този принцип, на база на който се предполага, че Наполеон Бонапарт е вземал решения за назначения (“подбор”) и повишение (“развитие в кариерата”) на офицери (“мениджъри”) в своята армия (“организация”).
Цитатът, който привеждам по-горе е и в противовес на мнението на значителен брой собственици на фирми, от които съм чувал думите “Най-важното е един човек да има желание за работа!”
Желанието и ентусиазмът за работа са нещо изключително важно. Но това не е достатъчно.
Да, силната вътрешна мотивация за работа е много важна, но не всичко се свежда единствено до едното “желание”.
Следващият път, когато чуеш фразата “Най-важното е един човек да има желание за работа”, спомни си за думите на Наполеон Бонапарт.
Когато търсиш да назначиш пригодни за някаква вакантна длъжност хора, създавай им подходящи условия да разгърнат потенциала си. Не разчитай единствено на вътрешната мотивация на хората и че тя ще се самовъзпроизвежда. Предлагай достатъчно стойностни в очите на хората стимули и непрекъснато следи нивото на удовлетворение, което изпитват тези хора.
Това е един надежден начин да разполагаш с мениджъри и служители, които не само имат желание, но и постигат резултати в полза на своята (твоята) фирма.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.