Как да се осигури по-висока стойност за клиентите?
Това е ключов въпрос за много компании по света, който също лежи в основата на известната производствена система на Тойота (TPS) и на възникналата от нея Lean методика за управление.
Главна цел на TPS и Lean е намаляването на т.нар. “загуби” – всяка дейност в организацията, която консумира ресурси, но не създава стойност.
В тази връзка, известни са три фундаментални понятия:
- Муда;
- Мура;
- Мури.
Муда, мура и мури са японски термини, които формират т.нар. “Модел 3М на Тойота” и трябва да се познават добре от всеки ръководител, който се стреми към по-ефективна дейност.
1. Муда
“Муда” е японска дума, която значи “боклук”, “отпадък” или “загуба”. За създател на този термин в бизнес контекст се счита Таичи Оно – архитектът на производствената система на Toyota.
Муда е всяка дейност, която консумира ресурси, но не създава стойност. Подобни дейности струват на организацията пари, време и ресурси, но не добавят стойност към продукта в очите на клиента. Или, муда е всяка дейност, която организацията извършва, но за която клиентът не заплаща.
Може да се направи условно разделение на два типа муда.
Първият тип муда включва дейности, които не добавят стойност, която е необходима за крайния клиент, но са необходими. Например – инспекциите за качество и тестването за безопасност не добавят пряко стойност към крайния продукт, но са необходими дейности за осигуряване на безопасен продукт за клиента.
Вторият тип муда включва дейности, които не добавят стойност и са ненужни за клиента. Този тип муда следва да бъде елиминиран.
Самият Таичи Оно формулира седем основни вида муда, които следва да се откриват и елиминират в организацията. Известни са неговите думи, че:
“Има седем вида загуби, които представляват 95% от изминалото време между плащането на пари и получаването на пари от организацията.”
По-късно към първоначалния списък е добавен още един вид муда, с което загубите стават общо осем.
Осемте вида муда в организацията са:
- Транспорт. Излишно прехвърляне на материали и хора от една локация на друга, без добавяне на стойност.
- Инвентар. Всички компоненти, незавършено производство, суровини и консумативи на склад, които не са вложени в краен продукт. Въпреки, че всяко производство се нуждае от определено ниво на материално-технически запаси, за да се поддържа безпроблемната работа, това все пак са изразходвани пари и следва да се разглеждат като муда.
- Движение. Ненужни движения на машини и хора за извършване на производствените операции. Не бива да се бърка с “транспорт” по-горе, което е по-мащабно движение. Прекомерното движение от клетка към клетка обикновено е едно от първите места за търсене на възможности за намаляване на муда.
- Време за изчакване. Изчакване, преди да дойде време за следващата производствена операция. Това включва изчакване на информация и инструкции, както и липсата на части, инструменти или машини на разположение, което е необходимо. Често това е невидима или добре прикрита муда.
- Свръхпродукция. Производство над очакваното. Още един добре прикрит вид муда, който увеличава инвентара. Нерядко се случва, когато в организацията се извършва някаква дейност, просто за да се държат хората заети с нещо.
- Самите производствени процеси. Правене на повече от необходимото за създаване на стока или услуга. Още един труден за откриване вид муда, който може да се разкрие, когато хората в организацията подлагат на съмнение всичко, което вършат.
- Дефекти. Продукти, които не отговарят на стандартите за качество и се налага тяхната преработка. Това е очевиден вид муда, който може да се неутрализира, ако организацията се придържа към нужните стандарти за качество.
- Човешки потенциал. Това е осмият вид муда, който не попада в оригиналния списък на Таичи Оно. Това са ситуации, в които един компетентен служител извършва дейности, които не изискват висока компетентност или ситуации, в които служителят отказва да прилага своите знания и умения за дейности, които излизат извън рамките на официалните му задължения. Нереализираният човешки потенциал изглежда толкова очевиден, че дори не се е смятал за муда в миналото.
Японският индустриален инженер Шигео Шинго е друг голям експерт по производствената система на Тойота. Той счита, че от оригиналния списък на Оно със седем вида муда най-лошата загуба идва по линия на свръхпродукцията, тъй като тя генерира всички останали видове загуби и води до увеличен инвентар, повече транспорт, повече движение, повече време за изчакване, повече производствени процеси, повече дефекти.
Осмият вид муда – нереализиран човешки потенциал – е добавен именно от Шигео Шинго, който гледа на него като на загуба на креативност и е на мнение, че това всъщност е най-голямата загуба в организацията.
Шинго изтъква, че ръководителите, които не успяват да се възползват от качествата, знанията и уменията на своите служители, на практика ограничават изключително силно всички останали усилия по идентифициране и елиминиране на първите седем вида загуби.
2. Мура
“Мура” е друга японска дума, която значи “неравност” или “неравномерност”. Това практически са несъответствия в нормалния темп на бизнес операциите, които водят до флуктуации (нагоре-надолу) в обема на производството.
Наличието на мура в организацията води до свръхнатоварване на служителите в пикови периоди, с цел да се произведе нужното количество продукт и да се отговори на търсенето му, след което следва период на неактивност, при спад в търсенето.
В много организации мура се появява по чисто сезонни или кампанийни причини. Например, по време на Коледа или на Черен петък възниква повишена потребност от производството на определени стоки и услуги.
Когато в производството има мура, това води до възникване на някои от видовете муда (загуби), като например увеличаване на инвентара или на времето за изчакване. Когато служителите са свръхнатоварени, се увеличава и вероятността от повече дефекти.
Или, погледнато отблизо, наличието на мура води до муда.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Мури
“Мура” е още една японска дума, която значи “претоварване”. В контекста на производството, мура е прекалено голямото натоварване на хора и машини.
Примери за мура са например служители, които полагат извънреден труд, за да постигнат определени цели, както и машини, които работят по-дълго от своя производствен капацитет.
Подобни ситуации често възникват при появата на мура. Когато темпът на производството е неравномерен и често има неочаквани пикове, хората и машините полагат извънредни усилия, които стигат отвъд техния разумен капацитет.
Претоварването на хора и машини може да доведе до повече дефекти и време за изчакване, което на свой ред увеличава инвентара. По този начин наличието на мури всъщност води до муда.
В резюме
В борбата със загубите и тяхното елиминиране в организацията, ръководителите следва да познават три фундаментални понятия, които формират т.нар. “Модел 3М на Тойота”:
- Муда;
- Мура;
- Мури.
Основните загуби в една организация идват по линия на муда, но мура и мури следва също да се познават отлично, тъй като те най-често предизвикват появата на муда.
Прочети повече: Кайзен. Философия за непрекъснато усъвършенстване.