Мойсей Маймонид (известен още като Рамбам) е еврейски представител на философията от Средновековието, оставил следа с идеите си за Бог.
Мойсей Маймонид твърди, че Бог няма атрибути, т.е. че не е правилно да го обявяваме за “добър” или “могъщ”, защото Бог не може да бъде дефиниран. Според Маймонид, ние не можем да кажем какво е Бог и отбелязва, че “Когато разумът съзерцава Божествената същност, способностите му се превръщат в неспособности”.
Как преминава животът на Мойсей Маймонид? Каква е неговата философия? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Маймонид
Моисей Маймонид е роден през 1135 г. в Кордоба, Испания, в еврейско семейство. Еврейското му име е Моше бен Маймон, а баща му е еврейски религиозен съдия.
В детството на Мойсей Маймонид се преплитат различни културни влияние: учи на иврит и на арабски език, а баща му го обучава на еврейския закон “тора” в контекста на ислямска Испания. Маймонид се увлича по науки, философия и чете арабски преводи на древногръцките философи. Особено влияние върху него оказва философията на Аристотел.
През 1148 г. семейството на Мойсей бяга от Испания, тъй като Кордоба е завладян от берберската династия на Алмохадите, която е враждебно настроена срещу еврейската общност по тези земи. През следващите 10 години семейството се намира в изгнание и се укрива в южната част на Испания, докато най-накрая не се установява в Мароко.
В Мароко Мойсей Маймонид става студент в Университета на Кайро. Следва ново изгнаничество на цялото му семейство в Египет, тъй като ислямските власти преследват Маймонид и дори веднъж той едва избягва екзекуция.
За да издържа своето семейство, Мойсей Маймонид усвоява медицински умения и постепенно става много търсен лекар. Благодарение на своите способности само след няколко години е назначен за лекар в кралския двор. Работи също и като еврейски религиозен съдия, но смята, че за тази дейност не е редно да взема пари.
През 1177 г. Мойсей Маймонид е признат за глава на еврейската религиозна общност в Кайро. Намира време и да пише философски и теологични трудове, сред които най-значими са “Коментари на Мишна”, “Мишне Тора” и “Пътеводител за заблудени”. Подходът на Маймонид по-късно ще бъде определен като “еврейско аристотелианство”, а идеите му имат ясно изразена схоластича природа и оказват влияние върху по-късни философи-схоластици, като например Тома Аквински.
Мойсей Маймонид умира през 1204 г. След неговата смърт гробът му се превръща в място за поклонение на евреите.
Маймонид и Бог
Централна идея във философията на Мойсей Маймонид е, че е за Бог не бива да се мисли като за човешко същество, което притежава човешки качества. За Маймонид е голяма грешка Тората (първа част на еврейската Библия) да се приема буквално и да се мисли, че Бог е телесно същество
В “Пътеводител за заблудени”, Маймонид развива тази идея, като използва начин на мислене, известно като “негативна теология”. Тя вече съществува в християнската теология и описва какво Бог не е.
Мойсей Маймонид твърди, че Бог няма атрибути и че не е правилно да го обявяваме за “добър” или “могъщ”, защото Бог не може да бъде дефиниран с подобни човешки качества.
За Маймонид, атрибутът е или случаен (способен да се променя), или същностен (есенциален). Хората имат както променящи се, така и есенциални атрибути. Например, променящи се атрибути на човека са да има сива коса или да седи. Есенциален атрибут е самата човешка същност – да бъдеш разумно, смъртно животно. Случайните и същностни атрибути дефинират всеки човек.
Бог няма случайни атрибути, тъй като той не се променя. Освен това, Маймонид отбелязва, че Бог няма и есенциални атрибути, защото те биха го дефинирали, а Бог не може да бъде дефиниран. Следователно, Бог няма атрибути.
Оттук Маймонид прави извода, че ние можем да говорим за Бог, но казаното трябва да се разбира като неща, говорещи по-скоро за неговите действия, а не за неговото същество. Когато например кажем “Бог е творец”, това трябва да ни говори повече за това какво Бог прави (твори), отколкото какво представлява Бог.
Маймонид приема също, че твърдения, които сякаш приписват качества на Бог, могат да бъдат разбрани, ако се прочетат с двойно отрицание. Например, твърдението “Бог е могъщ” трябва да се приеме като “Бог не е лишен от могъщество”, защото ние не можем да кажем какво е Бог.
В тази връзка Мойсей Маймонид отбелязва:
“Когато разумът съзерцава Божествената същност, способностите му се превръщат в неспособности.”
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Маймонид и безсмъртната душа
Мойсей Маймонид разграничава два вида интелект у човека:
- Материален интелект – зависи и е повлиян от тялото;
- Нематериален интелект – независим от телесния организъм.
Маймонид счита, че познанието за Бог е форма на познание, която развива у нас нематериалната интелигентност. На свой ред, нематериалната интелигентност придава на човека нематериална, духовна природа и така дарява душата с безсмъртие.
Тази идея – че безсмъртна душа имат хората с усъвършенстван нематериален интелект, е в разрез с традиционната религиозна догма за възкресение на физическите мъртви тела и предизвиква враждебни критики от равините, които обвиняват Маймонид за еретик.
В опит да успокои критиците си, Мойсей Маймонид стига да компромисната позиция, че физическо възкресение е възможно в бъдеще, но че то може да не е трайно.
Маймонид и 13 принципа на вярата
В своя труд “Коментари на Мишна” Мойсей Маймонид формулира 13 принципа на еврейската вяра.
Първоначално тези принципи предизвикват критика и не се приемат, но след време стават широко разпространени и се превръщат в задължителни за еврейската ортодоксална религия.
Тези 13 принципа на еврейската вяра са:
- Бог съществува;
- Бог е един;
- Бог е духовен и безтелесен;
- Бог е вечен;
- Само Бог трябва да бъде обект на поклонение;
- Откровението става чрез Божиите пророци;
- Мойсей е главен сред пророците;
- Божият закон е даден на планината Синай;
- Тората е Божият неизменен закон;
- Бог знае предварително човешките действия;
- Доброто се възнаграждава, а злото се наказва;
- Ще дойде еврейският Месия;
- Мъртвите ще възкръснат.
В резюме
Със своите идеи за Бог и неговата същност, Мойсей Маймонид допринася за разбирането на Бог както от евреите, така и от неевреите.
Философията на Маймонид хвърля мост между древногръцките титани, от една страна, и мислители като Тома Аквински, Барух Спиноза и Сьорен Киркегор, от друга.
Прочети повече: Кратка история на философията.