Как се управляват човешките ресурси на организация, която функционира по правилата на устойчивото развитие и се стреми да постига значими резултати в това направление?
Известен е модел за т.нар. “зелено управление на човешките ресурси”, който показва как точно става това.
Преди да разгледаме този модел, нека накратко изясним какво значи “устойчивост” и “устойчиво развитие”.
Устойчивост и устойчиво развитие
Думата „устойчивост“ е масово използвана през последните 30 години. Означава нещо повече от рециклиране на отпадъци, пестене на вода или електроенергия.
В устойчивостта се открояват три основни акцента:
- Систематично и дългосрочно използване на ресурсите на околната среда – природна, социална, икономическа;
- Развитие, което позволява икономически и социален прогрес, без да се нарушава околната среда – природна, социална, икономическа;
- Развитие, което е естетически и морално достойно, както и икономически приемливо.
Има организации, които се придържат към тези три страни на устойчивостта и използват бизнес модели за устойчиво развитие. Тези организации умело интегрират своите бизнес цели в околната среда и печелят от „чисти“ продукти, които имат позитивен ефект, осезателна стойност за конкретни групи в обществото и са съобразени с потребностите на бъдещите поколения.
Смята се, че зеленото управление на човешките ресурси (УЧР) е най-важният инструмент за устойчивото развитие на компанията.
Какво е „зелено управление на човешките ресурси“?
Зеленото управление на човешките ресурси е сравнително нов модел за УЧР. Можем да разберем неговата мисия чрез символизма на зеления цвят. Зеленият цвят символизира живота, плодовитостта, младостта, силата, могъществото и енергията на земята.
Управленските решения и действия, които намаляват негативното влияние на бизнеса върху околната среда и позволяват дълготрайното използване на ресурсите и удовлетворяването на потребностите на бъдещите поколения от ресурси, се наричат „зелени“.
Всичко, което спестява време и пари, намалява ненужните усилия и стрес на работното място, опазва и съхранява суровини, умения, качества и таланти на човешки ресурси, грижи се за здравето, позитивното настроение, увеличава компетентността, съдейства за усвояване на ценности и общо поведение в тази посока – всичко това е „зелено“.
Моделът за зелено управление на човешките ресурси включва пет зелени управленски практики:
- Дизайн на зелена работната среда;
- Зелен подбор;
- Зелено обучение;
- Зелено оценяване и възнаграждаване;
- Резултати от зелените управленски практики.
Нека ги разгледаме по-подробно.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.1. Дизайн на зелена работна среда
Тази управленска дейност създава и поддържа работна среда със зелени ценности като част от културата на организацията. Предимство имат енергоспестяващи уреди и техника, рециклирани ресурси, управление на отпадъците, участие в инициативи на подобна тематика.
Зелената компания изключва тютюнопушенето на територията на компанията, доставя пресни плодове, зеленчуци и месо за приготвяне на храна в ресторантите на компанията. Задължителни са и салоните за фитнес, които могат да се използват от служителите преди и след работа.
Освен традиционни задачи и отговорности, длъжностите съдържат и зелени задачи. Например, да се спестява електрическа енергия и хартия, да се използван изделия на основа на рециклиране, да има ясно грижливо отношение към ресурсите, с които работи компанията, да се спазват зелени стандарти при изпълнение на трудовите задачи. Длъжностните характеристики включват изисквания за зелена грамотност и поведение на работното място.
2. Зелен подбор
Освен специфичните за вакантната длъжност изисквания за компетентност, при подбор на нови служители се обявяват и изисквания за зелена грамотност и поведение.
Молбите за кандидатстване се подават онлайн с цел пестене на ресурси и време, а интервюто за работа включва въпроси по зелена грамотност и поведение.
Компаниите, които се придържат към зелено управление на човешките ресурси, отдават предпочитание към тези кандидати, които са имали конкертни екологични инициативи в своята професионална биография и са участвали в подобни проекти.
3. Зелено обучение
Зеленото управление на човешките ресурси включва практиката на въвеждащо обучение по зелените стандарти на компанията – ценности, правила, изисквания, отговорности, санкции и възнаграждения.
Редовно се провеждат обучения по различни програми за усвояване на зелена култура и зелени умения чрез семинари, презентации, казуси и онлайн курсове.
4. Зелено оценяване и възнаграждаване
В системата за оценка и възнаграждение присъстват показатели за оценяване на зелено поведение – спазване на стандарти, прогрес в усвояването на зелени умения, инициативи и иновации.
Респективно, предвидени са и подходящи финансови и нефинансови възнаграждения.
5. Резултати от зелените управленски практики
Моделът за зелено управление на човешките ресурси посочва как да се оценява ефективността от приложение на зелените управленски практики. Използват се два показателя – удовлетвореност от работата и мотивация. Редовни годишни изследвания на тези два показателя разкриват какви са тенденциите в нагласите на служителите, кое е това, с което може да се продължи, какво може още да бъде направено и т.н.
Провежданите досега изследвания сочат недвусмислено, че по-високата удовлетвореност и по-високата мотивация на служителите в компании със зелено управление на човешките ресурси, са предпоставките за високи резултати и постижения в сферата на устойчивото развитие.
В резюме
Моделът за зелено управление на човешките ресурси осигурява устойчиво развитие на компаниите. Този модел съдържа управленски решения и действия за човешките ресурси, с чиято помощ се намалява негативното влияние на бизнес дейностите върху околната среда, ресурсите се използват дълготрайно използване и най-вече те се съхраняват и за нуждите на бъдещите поколения от ресурси.
Прилагателната дума „зелено“, поставена пред управленските практики за човешките ресурси, има дълбок смисъл. Зелената работна среда, зелените ценности, подходяща зелена култура и грамотност, зелените длъжности, зеления подбор, зелените обучения, оценки и възнаграждения създават и поддържат мотивация и удовлетвореност от работата и това са двата показателя за оценка на ефективността от зеленото УЧР.
Разчита се, че ефективността от приложение на зелени управленски практики за човешките ресурси водят до положителни зелени крайни резултати за устойчиво развитие.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.