Всяка организация е длъжна да се променя, ако иска да се развива успешно. Поради това, способностите на мениджърите за управление на промяната са от критично значение.
Известен е т.нар. “Модел за управление на промяната на Левит”, който разглежда организацията като система от взаимосвързани елементи и обръща внимание на важността от цялостен подход за промяна, вместо промяна “на парче”.
Нега разгледаме този модел.
Модел за управление на промяната на Левит
През 1965 г. Харолд Левит – професор по психилогия от Станфордския университет в САЩ, публикува своя модел за управление на промяната, известен още и като “Диамант на Левит”.
Моделът на Левит е основан на идеята, че всяка организация притежава четири основни елемента, които са взаимозависи един с друг:
- Задачa;
- Хора;
- Структура;
- Технология.
Тъй като четирите елемента са във взаимна връзка помежду си, всяка промяна на някой от тях се отразява на останалите. Следователно, преди да се предприеме определена промяна в един от организационните елементи, е нужно да се оцени въздействието му върху останалите три и да се потърси правилния баланс между всички тях.
Например, ако в една фирма се закупят нови производствени машини, това е свързано с промяна в един от четирите елемента – технология. Тази промяна може да повлияе на начина, по който ще се изпълняват работните задачи, тъй като ще се изискват нови процедури и правила за работа. Това на свой ред ще доведе до нуждата от обучение на хората за работа с машините и дори до промяна на организационната структура, поради нови отговорности и реорганизация на работния процес. Ето как, промяната в един елемент води до промяна във всички останали.
Моделът за управление на промяната на Левит е представен на диаграмата по-долу:
Моделът на Левит е полезен за ръководителите, които искат да анализират по-цялостно влиянието на една или друга промяна в организациите си, независимо дали става дума за проста промяна или пълно организационно преструктуриране.
Да разгледаме малко по-подробно всеки от четирите елемента на модела на Левит.
1. Задача
Работните задачи са първият елемент от модела за управление на промяната на Левит.
Преди да се предприеме определена промяна, следва да се дефинират главните работни задачи – кои са те, как се изпълняват и какви са очакваните резултати.
Промяна, свързана със задачите влияе на останалите три елемента:
- Хора. Те са повлияни от промяната в работния процес и от поставените им нови цели и ще се нуждаят от обучение и др.
- Структура. Изисква се промяна в нея поради нова организация на работа, връзки между длъжности и звена и т.н.
- Технология. Промяната в целите и задачите често е свързана с промяна в технологията.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Хора
Хората са вторият елемент от модела за управление на промяната на Левит.
Хората често са ключов фактор при всяка промяна, тъй като тяхната компетентност (знания и умения) и ангажираност към работния процес влияят пряко върху евентуалния успех или неуспех на промяната.
Промяна, свързана с хората влияе на останалите три елемента:
- Задача. При еволюция на мисия, визия или ценности на хората в организацията неизбежно се променят и трудовите задачи.
- Структура. Организационната промяна кара служителите да изпълняват нови роли на текущите си длъжности или да заемат нови длъжности – с нови отговорности, нови колеги и др.
- Технология. Промяна в компетенциите на хората изисква усвояване на подходящи технологии за работа, така че всеки служител да може да работи безрисково и ефективно
3. Структура
Структурата е третият елемент от модела за управление на промяната на Левит.
Когато се осъществява организационна промяна, структурата на организацията много често се променя. Организацията се централизира или децентрализира, променят се йерархични нива, правомощия, отговорности и обхват на контрол, длъжности, взаимовръзки между тях и цялостна организация на работа.
Промяна, свързана със структурата влияе на останалите три елемента:
- Задача. Преструктурирането в организацията води до промени в начина, по който се изпълняват работните задачи, както и целите, които се възлагат във връзка с тях.
- Хора. В зависимост от организационната структура се променят методите на управление и лидерските стилове, прилагани спрямо служителите.
- Технология. Промяна в структурата може да доведе до нуждата от промяна в използваните технологии чрез автоматизация, дигитализация, роботизация и др.
4. Технология
Технологията е четвъртият елемент от модела за управление на промяната на Левит.
Технологията включва както най-важното оборудване в организацията, така и системи и процеси, в т.ч. информационни системи, системи за комуникация и др. Под знаменателия на технологията обаче попадат и инструментите за осъществяване на промяната, като семинари, работа в групи, обучаващи материали и др.
Промяна, свързана с технологията влияе на останалите три елемента:
- Задача. При промяна в работните задачи технологията следва да се адаптира – по-модерно оборудване, специфичен софтуер и др.
- Хора. Технологията трябва да се адаптира към хората, както и хората към технологията.
- Структура. Структурните промени често изискват смяна на използваните технологии или инвестиции в нови технологии.
В резюме
Моделът за управление на промяната на Левит е базиран на схващането, че всяка организация притежава четири основни елемента, които са взаимозависи един с друг:
- Задачa;
- Хора;
- Структура;
- Технология.
Към определена организационна промяна следва да се пристъпва балансирано, отчитайки взаимните връзки между четирите елемента и влиянието, което всеки от тях има върху останалите три.
Прочети повече: Модел за управление на промяната на Левин.