Организационната култура е абстрактно понятие, но така също и важен фактор за влияние върху работата на служителите.
В помощ на ръководителите, които искат да разберат по-задълбочено културата на своите организации, е създаден т.нар. “Модел за организационна култура на Куин и Камерън”, който предлага типология с четири типа култури, всяка от които е с отличителни характеристики.
Нека го разгледаме.
Модел за организационна култура на Куин и Камерън
Моделът за организационна култура, който следва по-долу е създаден през 80-те години на XX век от Робърт Куин и Ким Камерън – професори по управление в Университета Мичиган, САЩ.
Моделът на Куин и Камерън разглежда културата на всяка организация като определена от две основни двойки фактори:
- Навътре или навън. Организация с вътрешна ориентация се фокусира върху развитието, сътрудничеството, интеграцията и координацията между хората. Организация с външна ориентация се фокусира върху пазара, клиентите конкуренцията и новите технологиите.
- Стабилност или гъвкавост. Организация, която търси стабилност предпочита ясната йерархия, планирането, бюджетите и надеждността. Организация, която търси гъвкавост е наясно, че не е възможно да се контролира всичко и се фокусира повече върху хората, бързината и промяната.
Куин и Камерън наричат тези две двойки фактори “конкуриращи се ценности” – противоположни индикатори, които отразяват какво хората ценят в организацията и какво се възприема като добро, правилно и
подходящо в нея.
На основа на конкуриращите се ценности, Куин и Камерън дефинират четири основни типа организационни култури:
- Клан;
- Йерархия;
- Пазар;
- Адхокрация.
Моделът за организационна култура на Куин и Камерън е представен на диаграмата по-долу:
Моделът на Куин и Камерън не твърди, че определен тип организационна култура е по-добър от останалите. Всяка от четирите култури е подходяща, в зависимост от специфичния бранш, пазар и среда, в която оперира организацията. В някои случаи една култура може да е по-подходяща от друга, в други може да е обратното.
Следователно, важно е всяка организация да е наясно с типа на своята култура, както и сама да определи каква култура желае да има, която по най-добър начин да й помага да постига целите си.
Да разгледаме по-подробно всяка от четирите организационни култури по модела.
1. Клан
Кланът е първият тип организационна култура по модела на Куин и Камерън.
Кланова култура възниква в организации, които са ориентирани навътре към себе си и в същото време ценят гъвкавостта. Девизът на подобни организации е свързан със сътрудничеството: “Да правим нещата заедно”.
В сърцето на организация с кланова култура лежат взаимоотношенията между хората. Работната атмосфера е приятелска и позитивна, хората се чувстват като част от едно голямо семейство, процъфтява продуктивната работа в екип.
Мениджърите в клана изпълняват по-скоро менторски, а не надзирателски функции, и с тях се работи лесно. Фокусът им е върху подпомагането и интеграцията между хората, поради което се акцентира на ефективно управление на човешките ресурси. Организацията разглежда като успех удовлетворението на клиентите.
Примери за организации с кланова култура: стартъпи, семейни фирми, малки фирми.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Йерархия
Йерархията е вторият тип организационна култура по модела на Куин и Камерън.
Йерархична култура възниква в организации, които са ориентирани навътре в себе си и в същото време се стремят към стабилност. Девизът на подобни организации е свързан с контрола: “Да правим нещата правилно”.
В сърцето на организация с йерархична култура лежат системите и правилата за работа. Налице са ясно очертани йерархични нива, работните процеси са ефикасно организирани, всичко е под контрол.
Мениджърите в йерархичната организация управляват чрез официални процедури и политики, които носят предсказуемост и стабилност на организацията. Организацията разглежда като успех надеждните доставки, спазването на производствения график и оптимизиране на себестойността.
Примери за организации с йерархична култура: държавни или общински структури, производствени предприятия.
3. Пазар
Пазарът е третият тип организационна култура по модела на Куин и Камерън.
Пазарна култура възниква в организации, които са ориентирани навън и в същото време се стремят към стабилност. Девизът на подобни организации е свързан с надпреварата: “Да правим нещата бързо.”
В сърцето на организация с пазарна култура лежат резултатите. Работната атмосфера е конкурентна, поставя се силен акцент върху постигането на целите, служителите се съревновават един с друг. Мениджърите изискват много и контролират отблизо дейността на сътрудниците си.
За да се развива успешно и да изпреварва конкуренцията, организацията прави всичко възможно да задържа текущата клиентска база и същевременно да привлича нови клиенти, чрез конкурентна ценова стратегия и пазарно лидерство. Организацията разглежда като успех спечелването на пазарен дял и пазарната пенетрация.
Примери за организации с пазарна култура: търговски компании, банки, застрахователни фирми.
4. Адхокрация
Адхокрацията е четвъртият тип организационна култура по модела на Куин и Камерън.
Адхокрацията възниква като култура в организации, които са ориентирани навън и в същото време ценят гъвкавостта. Девизът на подобни организации е свързан с креативността: “Да правим нови неща”.
В сърцето на организация с култура от типа на адхокрацията лежат постоянните иновации, за да може тя да се задържа и развива на своя пазар. Работната атмосфера е творческа и динамична. Служителите са насърчавани да мислят разчупено, за да генерират нови идеи.
Мениджърите в адхокрацията са предприемачески настроени и склонни да поемат рискове, затова и насърчават индивидуалната инициатива и автономията в работата на сътрудниците си. Организацията разглежда като успех спечелване на имиджа на “пионер в бранша” чрез създаване на нови и иновативни продукти.
Примери на организации-адхокрации: Развойно-внедрителски центрове, агенции по маркетинг и реклама.
В резюме
Моделът за организационна култура на Куин и Камерън очертава четири основни типа култури:
- Клан;
- Йерархия;
- Пазар;
- Адхокрация.
Всеки от четирите типа култура се свързва със специфичен набор от служебни взаимоотношения и мениджърски практики. Няма най-добра култура, всеки тип е подходящ в определени ситуации.
Прочети повече: Модел за организационна култура на Хенди и Харисън.