Мисията на една организация е смисълът, поради която тя съществува и нейните фундаментални цели.
За всяка организация е полезно да има т.нар. “изявление за мисия” – писмено описание защо тя съществува като бизнес или дейност. Изявлението за мисия е послание, което следва да е насочено както към членовете на организацията, така и към хората извън нея. Много организации обаче изпитват трудности да формулират своята мисия.
Известен е т.нар. “Модел за определяне на мисия на Кембъл”, който помага за формулирането на изявление за мисия. Това е метод, който съчетава ключови стратегически и културни аспекти, от които следва да произлезе мисията на всяка организация.
Модел за определяне на мисия
Моделът за определяне на мисия е дело на Андрю Кембъл и е публикуван през 90-те години на XX век. Кембъл е основател и директор на Центъра за стратегическо управление “Ашридж” в САЩ и е посветил голяма част от кариерата си на изследване на организационни мисии.
Моделът е много популярен по света с името “Модел “Ашридж” за определяне на мисия”, но от уважение към приноса на Кембъл, в настоящата статия ще използваме основно наименованието “Модел на Кембъл”.
Моделът за определяне на мисия на Кембъл включва четири ключови елемента:
- Предназначение;
- Ценности;
- Поведенчески норми;
- Стратегия.
Моделът за определяне на мисия на Кембъл е представен на диаграмата по-долу:
Четирите елемента трябва да се свържат заедно по хармоничен начин и съчетавайки се един с друг, от тях може да се създаде ясно и мощно изявление за мисия.
Да разгледаме по-подробно четирите елемента на Модела за определяне на мисия на Кембъл.
1. Предназначение
Предназначението на организацията показва основния й фокус – към какво е насочена най-вече тя и кои са главните й цели.
В този смисъл, има три основни вида организации:
- Организации, които се фокусират върху създаването на свойност на акционерите (shareholders). Респективно, решенията в тези организации се вземат изцяло от гледна точка на интереса на собствениците.
- Организации, които се фокусират върху удовлетворение на всички заинтересовани страни (stakeholders). Респективно, решенията в тези организации се вземат от гледна точка на отговорностите им към клиентите, служителите и обществото.
- Организации, които се фокусират върху определен идеал. Тези организации вземат предвид интересите на различни заинтересовани страни, но основният им фокус е към това да псотигнат някаква висока морална цел.
Предназначението на организацията, т.е. нейният основен фокус, е основен елемент за определяне на организационната мисия.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Ценности
Ценностите на организацията са важни и трайни убеждения или идеали, споделяни от членовете на организацията, за това какво е добро или лошо, желателно или нежелателно, правилно или неправилно.
От съществено значение е ценностите на служителите да са в унисон с ценностите на организацията им. Тогава в служителите се поражда едно ключово чувство – т.нар. “чувство за мисия”. Такива служители са силно съпричастни и отдадени на организационните цели.
Ценностите придават смисъл на поведенческите норми и стандарти в организацията. Те се явяват силни мотиватори и регулатори на поведението на служителите.
3. Поведенчески норми
Поведенческите норми са насоки, които помагат на членовете на организацията да имат правилно поведение и да вземат правилни решения в ежедневната работа.
Поведенческите норми често са ключови ценности на организацията, които са “преведени” на достъпен език, под формата на правила и стандарти за поведение. С тяхна помощ става ясно какво поведение се очаква от служителите в различни ситуации от работното ежедневие.
4. Стратегия
За да постигне целите си, всяка организация, която оперира в конкурентна среда, следва да има добра стратегия.
Стратегията свързва предназначението на организацията с нейните поведенчески норми, и служи като наръчник за действие за цялата организация.
Често стратегията може да бъде формулирана в бизнес плана на организацията.
Как да се използва моделът на Кембъл?
Моделът на Кембъл може да се приложи, като за всеки от четирите му ключови елемента се зададат определени въпроси, с които да се провери дали изявлението за мисия е добре формулирано.
Въпросите са следните:
Относно “Предназначение”:
- Мисията на организацията съдържа ли вдъхновяваща цел, отвъд специфичните интереси на собственици, клиенти, служители, доставчици?
- Мисията на организацията описва ли отговорността към всички заинтересовани страни?
Относно “Ценности”:
- Мисията на организацията съдържа ли ценности, които са в пряка връзка с предназначението на организацията и са убеждения, с които служителите се гордеят?
- Ценностите на организацията в унисон ли са с нейната стратегия?
Относно “Поведенчески норми”:
- Мисията на организацията съдържа ли важни поведенчески стандарти, които подкрепят стратегията и ценностите й?
- Поведенческите стандарти описани ли са по начин, по който отделните служители да могат да преценят сами дали поведението им е правилно или не?
Относно “Стратегия”:
- Мисията на организацията описва ли главната бизнес дейност?
- Мисията на организацията описва ли стратегическото позициониране, които организацията избира, за да постигне конкурентно предимство?
Ако отговорите на някои от тези въпроси са “Не”, то организацията следва да преработи и подобри своето изявление за мисия.
В резюме
Според модела на Кембъл, изявлението за мисия на една организация е добре формулирано тогава, когатода включва четири елемента:
- Предназначение;
- Ценности;
- Поведенчески норми;
- Стратегия.
Моделът на Кембъл комбинира стратегически (предназначение, стратегия) и културни (ценности, поведенчески норми) аспекти, с чиято помощ всяка организация може да дефинира по-ясно своята мисия, както и да я обсъжда сред членовете си.
Прочети повече: Мисия, визия и ценности.