Когато говорим за личностно развитие, няма бързи и лесни решения.
Истинското личностно развитие не се случва нито бързо, нито лесно. Истината е, че са необходими много труд, кураж и дисциплина, за да се постигнат сериозни резултати.
Един от утвърдените съвременни експерти по личностно усъвършенстване – Стив Павлина, е създател на модел за личностно развитие, който разкрива главните принципи, които трябва да се спазват, за да се израства като съзнателно човешко същество.
Нека разгледаме този модел.
Модел за личностно развитие на Павлина
Моделът за личностно развитие, който ще разгледаме по-долу, е дело на Стив Павлина – известен блогър и автор от САЩ. Моделът е публукуван за пръв път в книгата му “Personal Development for Smart People” през 2008 г.
Моделът на Павлина е базиран на група от три основни принципа – универсални, завършени, неразложими, съгласувани помежду си и носещи интелигентни резултати закони. От трите основни принципа пряко се извеждат четири вторични принципа, които са комбинации от основните принципи.
Ето как, моделът за личностно развитие на Павлина включва общо седем принципа:
- Истина;
- Любов;
- Сила;
- Единство;
- Власт;
- Смелост;
- Интелигентност.
Идеята на Стив Павлина е, че колкото повече човек се равнява по тези принципи, в толкова по-осъзнато и интелигентно човешко същество ще се превръща.
Моделът за личностно развитие на Павлина е представен на диаграмата по-долу:
Да разгледаме по-подробно всеки от седемте принципа на личностното израстване и усъвършенстване.
1. Истина
Истината е първият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Истината е основен принцип.
Истинското личностно израстване е честното израстване. Не можем да се развиваме като човешки същества, ако не търсим съзнателно истината или прегръщаме лъжите. Не можем да решаваме проблеми, ако се залъгваме, че те не съществуват.
Следователно, първият ни ангажимент по пътя на личностното усъвършенстване е да се стремим към честност и да откриваме и приемаме нови истини, колкото тежки и неприятни да са последствията.
Например, как да изградим успешна кариера, която да ни удовлетворява, ако отказвамеш да приемем, че сегашната ни работа не е за нас? Или как да подобрим здравето си, ако отказваме да приемемш, че сегашните ни навици са вредни?
Когато отричаме проблемите си, ние обръщаме гръб на истината. Лъжите, които си казваме, раждат нови лъжи и заразяват ума ни с неистини, които се втъкават в личността ни. Така ние губим връзка с истинското си аз.
Ключовите елементи на истината, според Стив Павлина, са:
- Възприятие – как гледаме на света и какво възприемаме за вярно.
- Предвиждане – учене от опита, което позволява да откриваме къде е истината.
- Точност – съвпадение на вътрешния ни модел на действителността със самата действителност, т.е. точна “карта на територията”.
- Приемане – приемане на реалността, в т.ч. и дългосрочните последствия от нея за нас.
- Осъзнаване на собственото Аз – осъзнаване на силните и слабите ни страни, таланти, познания, наклонности, желания, емоции, навици и душевно състояние.
Стив Павлина откроява няколко пречки пред истината:
- Влиянието на медиите – тъй като те печелят основно от реклама, медиите постепенно ни приучават към погрешна представа за действителността, тъй като насърчават изгодни за рекламодателя, но не обезателно за нас, ценности.
- Социално влияние – обществото и кръгът от хора, с които се заобграждаме, имат огромен принос за начина, по който разбираме реалността.
- Погрешни убеждения – случайно придобити или умишлено наложени от други убеждения, които отчасти или изцяло са неверни и които често се проявяват в живота ни под формата на самоосъществяващи се пророчества.
- Намеса на емоциите – силните емоции като страх, гняв, вина, скръб или самота могат да опорочат способността ни да възприемаме реалността вярно.
- Пристрастяване – неща като пиене, пушене или прекалено сърфиране в интернет затрудняват възприемането на реалността, тъй като поведение подобни навици затвърждават невежеството и отричането.
- Незрялост – за пълно приемане на реалността се изисква определено ниво на зрялост, което идва с опита, но така също и с целенасоченият стремеж за изграждане на подходяща нагласа и навици за висока ефективност.
- Несъществена изгода – често срещан проблем, когато придържането към неистини води до временна изгода в краткосрочен план.
За да провериш какво е мястото на истината в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Честен ли съм със себе си и околните или усещам подтик да лъжа за нещо?
- Разумни и точни ли са предвижданията ми, или съм твърде голям оптимист, или пък песимист?
- Приемам ли изцяло истината за ситуацията, в която се намирам, или я отричам?
- Какво е следващото нещо, което трябва да науча и какъв е най-добрият начин да го науча?
- Какво мога да направя в този момент, за да имам повече истина в живота си?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Любов
Любовта е вторият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Любовта е основен принцип.
Един от основните избори, пред които се изправяме при всяка среща с друг човек, място или предмет, е дали да се сближим и свържем с него или да останем настрана и да запазим дистанция.
Например, когато се срещнем с нов човек, можем да се сближим с него или да го избегнем. Когато ни изникне някаква работна задача, можем да се потопим в нея или да я отложим.
Решението да се обвържем с някого или нещо е същината на любовта.
Ежедневно се налага да вземаме подобни решения и ако искаме да израстваме осъзнато, подобни решения следва да се вземат съзнателно, тъй като те на практика предопределят живота ни. В дългосрочен план животът ни се превръща в отражение на това, с което избираме да се свържем и към което фокусираме любовта си.
Ключовите елементи на любовта, според Стив Павлина, са:
- Създаване на връзки – изкуството да се обвързваме с други хора, да им даваме вниманието си, да мислим и да се занимаваме с тях.
- Общуване – начинът, по който изразяваме любов чрез търсене на общи неща в комуникацията с другите.
- Взаимност – дълбокото чувство за връзка и завършеност, което поражда емоционалната страна на любовта с друг човек.
Стив Павлина откроява няколко пречки пред любовта:
- Прекъсване на връзката – вместо да се обръщаме към хората с любов, да се отдръпваме плахо от тях; вместо активно да започваме разговор, да изчакваме пасивно другият да направи първата крачка.
- Страх от отблъскване – прави и от най-дребните социални контакти огромна заплаха, която поражда чувство на самота, празнота и изолация.
- Несъвместимост – когато искаме да обогатим живота си с нови връзки и отношения, мъдро е да търсим хора, с които сме съвместими, особено що се отнася до ценности, характер и манталитет.
- Липса на социални умения – развиване на умения за емпатична комуникация, основана на естествен стил на общуване.
За да провериш какво е мястото на любовта в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Отделям ли време да се свързвам със себе си и с другите, или се чувствам откъснат и сам?
- Изразявам ли истинската си същност, когато общувам, или си изграждам фалшиви образи?
- Търся ли съвместими нови връзки?
- Обичам ли и приемам ли другите безусловно?
- Какво мога да направя в този момент, за да бъда по-любящ?
3. Сила
Силата е третият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Силата е основен принцип.
Силата е свързана със способността съзнателно и умишлено да творим света около нас.
Например, когато силата е малка, ние не сме способни да удовлетворяваме нуждите и желанията си и се превръщаме в жертва на заобикалящата ни среда. Когато силата е голяма, сме способни да създаваме успешно живота, който сами сме избрали да имаме.
Дали ще използваме силата за добро, или за зло – това определя съзнанието, което стои зад нея. Триадата истина, любов и сила има огромен потенциал за добро. За света е добре, когато онези, които са на страната на истината и любовта, притежават и сила (могъщество).
За да се развиваме в личностен план и за да живеем съзнателно, ние трябва да владеем и прилагаме сила, а не да бягаме от отговорността, която тя носи след себе си.
Ключовите елементи на силата, според Стив Павлина, са:
- Отговорност – поемане на пълен контрол върху живота ни и готовност да заплатим нужната цена, за да постигнем онова, което искаме.
- Желание – нашите истински цели, мечти, стремежи, копнежи.
- Решителност – готовност да се вземат решения при всякакви обстоятелства, в т.ч. при неясни, трудни и рисковани ситуации.
- Фокус – посвещаване на настоящето за постигане на най-приоритетните и вдъхновяващи цели.
- Усилие – влагане на енергия, ресурси и време за постигане на най-приоритетните и вдъхновяващи цели.
- Самодисциплина – волята да правим необходимото, за да постигаме резултатите, които искаме, независимо от настроението.
Стив Павлина откроява няколко пречки пред силата:
- Боязливост – мисловна нагласа, която ни казва, че сме твърде слаби, дребни и незначителни, че да заслужаваме истинска сила.
- Малодушие – навикът да използваме силата си, за да подхранваме страховете си, а не желанията си, с което да сътворяваме онова, което не искаме, вместо това, което искаме.
- Негативна обусловеност – вътрешно убеждение, често плод на възпитанието, че силата е нещо лошо или зло.
За да провериш какво е мястото на силата в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Поемам ли пълната отговорност за всичко в живота си, в рамките на моя собствен кръг на влияние?
- Какво искам наистина и какво съм готов да направя, за да го получа?
- Концентрирам ли се върху това, което е най-важно за мен, или се разсейвам?
- Отделям ли необходимото време, за да правя това, което трябва да се направи?
- Какво мога да направя в този момент, за да стана по-силен?
4. Единство
Единството е четвъртият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Това е вторичен принцип, който се формира от комбинацията между истина и любов.
Единството няма конкретен обект, то е универсалното усещане за свързаност едновременно с всички и всичко. Докато любовта е да избереш да се свържеш, единството е да знаеш, че вече си свързан. Единството е чиста, безусловна любов.
Например, според стандартния модел на реалността, светът се състои от напълно отделни индивиди и предмети. Мисловната настройка на единството обаче не може да е фрагментарна. Единството включва съпричастие, състрадание, разбирателство, справедливост, съдействие.
Ако ние сме в хармония с единството, няма как да се държим с всички така, все едно са напълно отделни от нас. Променяме се отгоре до долу. Ставаме взаимосвързани и взаимозависими.
Ключовите елементи на единството, според Стив Павлина, са:
- Съпричастие – осъзнаването, че не сме самотни острови и забелязването на невидимите нишки, които ни свързват с другите.
- Състрадание – проявление на доброта, без значение раса, религия, сексуални предпочитания или стил на живот на хората.
- Честност – прямо и откровено общуване с другите, без поддаване на лъжи и заблуди.
- Справедливост – да се научим да се отнасяме един с друг по начин, който зачита индивидуалното ни благополучие и висшето благо, т.е. да помагаме на другите да се изравнят с истината, любовта и силата.
- Принос – поемане на отговорност за ролята ни в обществото и допринасяне за благото на другите.
- Сплотеност – развитие на глобално съзнание и съобразяване как мислите и действията ни влияят на околните и дори на планетата като цяло.
За да провериш какво е мястото на единството в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Виждам ли истината, че всички ние сме свързани като отделни клетки в едно по-голямо цяло?
- Мога ли да съм съпричастен към радостта и мъката на другите?
- Отнасям ли се към другите състрадателно и справедливо?
- Давам ли значим принос в света?
- Какво мога да направя още сега, за да увелича единството?
5. Власт
Властта е петият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Това е вторичен принцип, който се формира от комбинацията между истина и сила.
Истината без сила не постига нищо. Силата без истина ражда безполезни действия. Принципът на властта ни учи целенасочено да съчетаваме знание и действие за постигане на интелигентни резултати и личностно израстване.
Например, когато живеем без власт, в поведението ни преобладава пилеене на време. Можем да постигнем някакво знание, но няма да го прилагаме добре. При наличието на власт, можем да избираме сами посоката на живота си и да постигаме важните цели, които си поставяме.
Ключовите елементи на властта, според Стив Павлина, са:
- Контрол – способност да вземаме самостоятелни решения, с които да получаваме резултатите, които искаме.
- Ефективност – вземане на правилните решения и предприемане на правилните дейнствия.
- Постоянство – способност да изграждаме компетентност и с упоритост и постоянство да завършваме започнатото.
- Увереност – силна, дълбока вяра в собствените ни способности и признаване на истината за нашата сила.
- Значимост – способност да определяме главните си приоритети – дейности и задачи, които имат висока възвращаемост, но отнемат много време и енергия, за да бъдат завършени.
За да провериш какво е мястото на властта в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Поемам ли управлението на живота си, или следвам сляпо другите?
- Ефективни ли са действията ми и дават ли резултатите, които искам?
- Продължавам ли напред въпреки препятствията и неуспехите, или се предавам твърде лесно?
- Уверен ли съм, че ще постигна целите, които си поставям?
- Какво мога да направя в този момент, за да стана по-силен?
6. Смелост
Смелостта е шестият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Това е вторичен принцип, който се формира от комбинацията между любов и сила.
Смелостта е използване на сила, за да преодоляваме краткосрочни предизвикателства и да постигаме нашите дългосрочни цели. Но мотивиращата сила зад смелостта е любовта, тъй като най-дълбоките ни връзки са именно онова, което ни вдъхновява да сме смели.
Например, ако се чувстваме откъснати от света и хората, липсва и желанието да проявяваме смелост, липсва причината да поемаме рискове и да отговорим на повика за действие.
Основно правило за личностно развитие е, че от каквото и да се страхуваме, рано или късно трябва да се изправим лице в лице срещу него.
Ключовите елементи на смелостта, според Стив Павлина, са:
- Сърцатост – пътят на сърцето е пътят на смелостта и излизането от зоната на комфорт, а не на лъжливото чувство за сигурност.
- Инициативност – животът чака от нас да направим първата крачка и да предприемем конкретни действия, за да реализираме намеренията си.
- Прямота – способността да казваме направо какво искаме, без да се страхуваме от отказите и провалите.
- Чест – живеене на живот, изграден около принципи.
За да провериш какво е мястото на смелостта в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Живея ли дръзко и смело или се поддавам на страх, боязливост и малодушие?
- Поемам ли инициативата или стоя в режим на изчакване?
- Тръгвам ли смело по най-прекия път или следвам по-бавен и заобиколен маршрут?
- Как мога да тренирам и да се образовам, за да преодолея страха си?
- Какво мога да направя в този момент, за да упражня смелостта си?
7. Интелигентност
Смелостта е седмият принцип на личностното развитие според модела на Павлина. Това е вторичен принцип, който се формира от хармоничната комбинация между истина, любов и сила.
Въпреки, че е вторичен принцип, интелигентността е най-важният принцип на личностното развитие. Интелигентността е най-висшата форма на изразяване на човешкото. Именно интелигентността ни определя като човешки същества. Без нея сме нищо – форма без съдържание и съществуване без цел.
Трите основни, универсални принципа на личностното развитие определят следната дефиниция – интелигентността е изравняването с истината, любовта и силата.
За да се държим като умни, интелигентни хора, ние следва да се изравним с истината, любовта и силата. Ако ръководим живота си според тези принципи, ще живеем интелигентно. Ако нарушаваме тези принципи, обръщаме гръб на интелигентността.
Стив Павлина отбелязва, че интелигентността сама по себе си поражда няколко нови качества:
- Автентичност – да изразяваме себе си истинно и просто да бъдем себе си – ниво повече, нито по-малко.
- Творческо себеизразяване – посвещаване на живот в съзидателност и креативност.
- Израстване – съзнателен стремеж към личностно израстване и собствено подобряване.
- Плавно по течението – насочване на усилията в добра посока и в “поток”, за да дадат те желания резултат, чрез мъдро поставени цели, мотивиращи връзки и съсредоточени и продуктивни действия.
- Красота – оценяване на красотата и съвършенството, които се пораждат при изравняване на живота ни с истината, любовта и силата.
За да провериш какво е мястото на интелигентността в живота ти, полезно е да си зададеш няколко въпроса:
- Изравнен ли е животът ми с истината, любовта и силата?
- Контактите ми с другите автентични ли са или неискрени?
- Имам ли правилното послание и средство за творческа самоизява?
- Радвам ли се на състояние на движение по течението, като предприемам интелигентни действия?
- Какво мога да подобря в себе си днес, за да изразя интелигентността си?
В резюме
Моделът за личностно развитие на Стив Павлина включва седем принципа:
- Истина;
- Любов;
- Сила;
- Единство;
- Власт;
- Смелост;
- Интелигентност.
Отнасянето на тези принципи към живота ни и изравняването ни с тях формира същината на личностното развитие и усъвършенстване.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.