Коя е най-добрата система за извличане на максимални ползи от работата на хората в организацията и постигане на впечатляващи резултати?
В преследването на високи цели, някои организации изграждат и прилагат системи за авторитарно управление, а други избират да развиват демократична организационна култура. И двата подхода имат широко приложение, всеки със своите плюсове, но и минуси.
Има организации, обаче, които търсят трета алтернатива. Една подобна алтернатива е т.нар. “Модел за идейна меритокрация” – оригинална система за организация на труда, приложена в практиката на изключително успешна организация. Нека я разгледаме.
Модел за идейна меритокрация
Моделът за идейна меритокрация е създаден от Рей Далио – американски милиардер, инвеститор и основател на един от най-големите хедж фондове в света – “Bridgewater Associates”.
През 2017 г. Далио публикува своята внушителна по обем книга “Principles”, в която подробно очертава всички основни принципи за създаване и използване на идейна меритокрация като система за вземане на решения и управление на човешките ресурси. В същата книга Далио разглежда и своите ключови житейски принципи.
Но какво по-точно е “меритокрация”?
Меритокрация (от латинската дума merito – “заслужил”, и старогръцката дума kratos – “власт”) е система на управление, основаваща се на участие в управлението на способните (заслужилите). Меритокрацията е система на “равните възможности”, при която хората се доказват чрез своите способности и талант, а не чрез социален статус, власт или богатство.
Следователно, какво е “идейна меритокрация”?
Идейна меритокрация е система на управление, която обединява умни хора, които мислят самостоятелно и предизвиква продуктивни спорове между тях, за да постигнат възможно най-доброто колективно мислене и да преодолеят разногласията си въз основа на заслужено доверие.
Според Рей Далио, идейната меритокрация е най-добрата система, която превъзхожда всяка друга система за управление и вземане на решения.
Той казва:
“Без такава система ще загубим както най-доброто мислене, така и най-добрите мислители, а с мен ще останат само подмазвачи и нелоялни служители, които прикриват своето несъгласие и неприязън.”
Моделът за идейна меритокрация на Далио почива на разбирането, че конструктивните конфликти между хората в организацията в стремежа им към отлични постижения са нещо прекрасно.
Същевременно, при идейната меритокрация е недопустима йерархията въз основа на възраст или старшинство. Властта в организацията трябва да е заслужена, а не да зависи от поста, който заема даден човек. Най-добрите идеи трябва да печелят, независимо кой е техният автор.
Работата в екип и колективният дух играят извънредно важна роля, включително нетолерантността към неотговарящото на стандартите работно поведение и представяне. Идейната меритокрация разчита на личната отговорност на всеки да допринася за постигането на общите цели, както и на готовността на всеки да помага на другите за постигане на тези общи цели.
В тази връзка, Рей Далио отбелязва:
“Нашите съдби са преплетени. Всеки трябва да знае, че може да разчита на помощта на другите. Именно затова неотговарящото на стандартите представяне не може да бъде толерирано, защото би навредило на всички.”
Философията на управление на Далио се основава на идеята, че йерархичният принцип въз основа на възраст и старшинство не е определящ по отношение на отговорностите. Всеки човек в организацията трябва да действа като собственик, който носи отговорност да работи на основата на принципите на идейната меритокрация и изисква отговорност от другите да работят по този начин.
Рей Далио предлага 5 главни работни принципа за идейна меритокрация:
- Доверете се на пълната откровеност и пълната прозрачност.
- Стремете се към пълноценна работа и пълноценни взаимоотношения.
- Изградете фирмена култура, в която е приемливо да се допускат грешки и неприемливо да не се учите от тях.
- Постигнете синхрон и го поддържайте.
- Вземайте решения въз основа на заслужено доверие.
Принципите за идейна меритокрация на Далио са представени на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно работните принципи на Далио.
1. Доверете се на пълната откровеност и пълната прозрачност
Първият принцип на идейната меритокрация на Далио е “Доверете се на пълната откровеност и пълната прозрачност”.
Какво означава това?
Под “пълна откровеност” Далио има предвид човек да не се самоцензурира кои свои мисли да сподели и какви въпроси да зададе, особено критичните. Ако проблемите в организацията не се обсъждат и не се откриват начини за решаването им, няма да има истински партньорски отношения, при които единодушно да се признават идеите, приносите и резултатите на хората.
Под “пълна прозрачност” Далио има предвид предоставянето на възможност на почти всички да са информирани за почти всичко. Лишаването на хората от пълна прозрачност би ги направило уязвими към тълкуванията на другите и би ги лишило от възможността сами да преценяват нещата. Пълната прозрачност ограничава политиканстването и рисковете от лошо поведение, защото лошото поведение е по-възможно зад затворени врати, отколкото под светлината на прожекторите.
Рей Далио предлага следната формула:
Идейна меритокрация = Пълна откровеност + Пълна прозрачност + Вземане на решение въз основа на заслужено доверие.
Пълната откровеност и пълната прозрачност в организацията са възможни само ако хората не се страхуват от истината. Обикновено повечето хора се боят от неподправената истина, но е важно да се осъзнае, че неистините са по-опасни от истините.
Рей Далио предлага следните насоки за мениджъри, които желаят да насърчават пълна откровеност и прозрачност сред служителите си:
- Никога не казвайте за някого нещо, което не бихте казали на самия него, и не го обвинявайте в негово отсъствие.
- Не позволявайте лоялността към хората да попречи на истината и благополучието на организацията.
- Бъдете максимално прями.
- Споделяйте нещата, които е най-трудно да споделите.
- Правете изключения от пълната прозрачност много рядко.
- Уверете се, че хората, на които предоставяте пълна прозрачност, осъзнават отговорността си, свързана с използването на информацията, и преценяват разумно нещата.
- Предоставяйте прозрачност на хора, които я използват добре, и я отказвайте на тези, които не я използват добре, или ги отстранете от организацията.
- Не споделяйте чувствителна информация с противници на организацията.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Стремете се към пълноценна работа и пълноценни взаимоотношения
Вторият принцип на идейната меритокрация на Далио е “Стремете се към пълноценна работа и пълноценни взаимоотношения”.
Какво означава това?
Трябва да отбележим, че работата и отношенията между хората са два класически фактора за по-висока производителност и увеличено удовлетворение от труда на служителите, известни в мениджмънта още от 50-те години на XX век благодарение на откритията на Държавния университет в Охайо и Мичиганския университет в САЩ.
Рей Далио анализира тези два класически фактора и стига до твърдото убеждение, че едновременното обезпечаване на пълноценна работа и пълноценни взаимоотношения в организация, която функционира на принципа на пълна откровеност и прозрачност, обуславя успехите й и й позволява да преследва по-амбициозни цели.
Пълноценните взаимоотношения играят ключова роля при изграждането и поддържането на фирмена култура на върхови постижения благодарение на доверието и подкрепата, от която хората се нуждаят, за да се мотивират взаимно да вършат велики неща. Ако за преобладаващото мнозинство от хората е важно да работят в чудесна общност, те ще се погрижат за това, което е предпоставка както за успешна работа, така и за добри взаимоотношения.
Рей Далио съветва ръководителите, които желаят да въведат модел на идейна меритокрация в организациите си, да изявяват и насърчават лоялност към общата мисия и към хора, които вярват в нея, но не и към хора, които нямат отношение към мисията и към начините за нейното постигане. Лоялността към хора без отношение към мисията поражда разцепление и подкопава благополучието на общността. Лоялността към конкретен човек е нещо прекрасно, но може и да е изключително опасно, когато е в конфликт с интересите на организацията.
Рей Далио предлага следните насоки за мениджъри, които желаят да насърчават пълноценна работа и пълноценни взаимоотношения сред служителите си:
- Уверете се, че хората обръщат на другите по-голямо внимание, отколкото искат за себе си. Това е изискване.
- Уверете се, че хората правят разлика между справедливост и щедрост. Не позволявайте служителите постоянно да очакват да бъдат възнаграждавани, само заради отделни актове на щедрост към отделни лица или групи.
- Плащайте за свършена работа.
Размерът на организацията може да представлява заплаха за пълноценните взаимоотношения, а оттам и за пълноценната работа. Когато организацията е само от няколко човека, всички се познават помежду си и се харесват. Когато организацията нарастне до 50-100 души, вече се превръща в общност. Когато удвои или утрои размера си, усещането за общност започва да намалява и дори може да изчезне, защото служителите вече не се познават по същия начин.
Рей Далио счита, че при много големи организации е важно да се изграждат групи (отдели) с численост не повече от 50-100 души, които колективно са обвързани с общата мисия. Това според него е най-добрият начин за изграждане на пълноценни взаимоотношения.
3. Изградете фирмена култура, в която е приемливо да се допускат грешки и неприемливо да не се учите от тях
Третият принцип на идейната меритокрация на Далио е “Изградете фирмена култура, в която е приемливо да се допускат грешки и неприемливо да не се учите от тях”.
Какво означава това?
Рей Далио дава следното обяснение:
“Всеки допуска грешки. Основната разлика е, че успешните хора си вземат поука от тях, а неуспешните не го правят.”
За внедряване на идейна меритокрация е нужно да се създаде среда, в която хората в организацията да знаят, че е нормално да се допускат грешки, поради което ще са спокойни, че ще могат да се учат от тях, да постигат по-бърз напредък и в бъдеще да допускат по-малко съществени грешки. Това се отнася в особено голяма степен за организации, в които креативността и самостоятелното мислене са важни фактори.
Грешките причиняват болка, но всяка болка е сигнал, че нещо не е наред, както и е учител, който ще обясни как да не се допусне същата грешка отново. За да се случи това, е нужно грешките да не се прикриват, а да се признават откровено, както и да е налице съзнателно усилие те да не се повторят отново.
Рей Далио предлага следната формула:
Болка + Размисъл = Прогрес.
Рей Далио е убеден, че грешките са естествена част от еволюционния процес. Организация, която не толерира грешките, на практика не се развива, а работната й среда е изпълнена с дребнави спорове и злобни нападки, което прави всички служители нещастни.
4. Постигнете синхрон и го поддържайте
Четвъртият принцип на идейната меритокрация на Далио е “Постигнете синхрон и го поддържайте”.
Какво означава това?
Това значи, че за постигане на идейна меритокрация е нужна работа в екип. Нужно е сътрудничество между хората и съгласуваност на различни нива – както по отношение на общата мисия, така и на поведението им един към друг, а също и за по-практични неща, например кой какво и кога ще направи, за да постигне своите цели.
Поради тези причини в организацията трябва да се съблюдават определени правила и процедури, за постигане на синхрон между хората. Всеки участник в една дискусия трябва да е наясно кой с какви права разполага и какви процедури трябва да се съблюдават, за да се вземе решение. Всеки трябва да е едновременно непредубеден и да отстоява собственото си мнение. Груповите решения следва да се вземат по нейерархичен начин, чрез изказване на обосновано несъгласие, в търсене на истината и най-оптималните възможности за действие.
Една от множеството различни процедури за групови дискусии в организацията на Рей Далио например е т.нар. “Правило за двете минути”. Според това правило, трябва да оставите другия да изложи становището си в рамките на две минути, преди да вземете думата, за да изложите своето становище. Това гарантира на всеки достатъчно време да сподели изчерпателно мотивите си, без да се притеснява, че ще остане недоразбран или пък ще бъде надприказван от някой с по-голям авторитет.
Ако двама души комуникират открито и смело чрез изразяване на обосновано съгласие, в техните отношения е твърде вероятно да възникне добро сътрудничество и синхрон, което на свой ред да доведе синергия, при която 1 + 1 = 3.
Далио констатира, че двама души, които си сътрудничат успешно, са близо три пъти по-ефективни, отколкото ако всеки от тях работи самостоятелно, защото единият ще забележи нещо, което другият пропуска, освен това може да се възползват от силните си страни и да споделят отговорността да се придържат към високи стандарти за работа.
Далио открива още, че оптималното количество членове на една работна група или екип е 3-5 души. Три до пет умни хора, които имат идеи и непредубедено търсят правилните отговори, обикновено стигат до най-точните отговори. Синергичните ползи от увеличаване на хората в една група нарастват възходящо, например 2 + 1 = 4,25, но само до един момент, след което добавянето на нови и нови хора на практика намалява ефективността на групата. Свободната комуникация и изразяването на обосновано съгласие става по-неефективно в големите групи, затова и при вземане на екипни решения 3 до 5 е повече от 20.
5. Вземайте решения въз основа на заслужено доверие
Петият принцип на идейната меритокрация на Далио е “Вземайте решения въз основа на заслужено доверие”.
Какво означава това?
В традиционните организации повечето решения се вземат авторитарно от лидера, който ги спуска отгоре-надолу, или се вземат демократично, като всеки споделя своето мнение и се приемат онези идеи, които получават най-голяма подкрепа.
И двата подхода водят до неефективни решения, според Рей Далио. Най-добрите решения не се вземат нито авторитарно, нито демократично, а в условията на идейна меритокрация въз основа на заслужено доверие, като най-способните хора обсъждат своите разногласия с други способни хора, които са обмислили самостоятелно как стоят нещата и какво трябва да се предприеме.
Тоест, вземане на решения въз основа на заслужено доверие е ситуация, при която мненията на онези, които са по-способни, имат по-голяма тежест от мненията на не толкова способните.
Най-голямо доверие заслужава мнението на хора, които:
- Многократно и успешно са осъществявали въпросното нещо.
- Доказали са, че могат да обяснят логично причинно-следствените връзки, на които се основават техните заключения.
Правилното и последователно прилагане на подхода на заслуженото доверие е в основата на най-справедливата и най-ефективна система за вземане на решения, на която се основата и целия модел за идейна меритокрация. Подобна система гарантира не само най-оптималните резултати, но и постигане на консенсус сред хората в организацията, тъй като дори тези, които не са съгласни с взетото решение, може да го подкрепят.
За тази цел критериите за спечелване на заслужено доверие трябва да са обективни и убедителни за всеки. Например, заслуженото доверие на всеки служител в организацията на Рей Далио се измерва с помощта на специални инструменти, които той описва в края на своята книга “Principles”, като “Бейзболни картички” и “Дот колектор”, които обективно регистрират и преценяват опита и представянето на служителите.
За по-успешно вземане на решения въз основа на заслужено доверие, Далио препоръчва да се откриват хора в организацията, които заслужават най-голямо доверие и не са съгласни с нас, след което да се опитаме да разберем техните аргументи. Мнението на хората следва да се преценява според доверието, което те заслужават. Най-голямо доверие от всички заслужават хора, които успешно са направили дадено нещо поне три пъти и могат убедително да обяснят причинно-следствените връзки, на които се основават заключенията им.
Приложение
Моделът за идейна меритокрация на Далио не се прилага по някакъв конкретен начин, а по-скоро се изповядва чрез следване на общи принципи, най-важните от които изискват от хората в организацията три неща:
- Да споделят откровено своите мисли пред всички.
- Да обосновават несъгласието си, чието задълбочено обсъждане им позволява да намират най-добрите колективни отговори.
- Да се придържат към идейномеритократични начини за преодоляване на разногласията, като вземане на решения въз основа на заслужено доверие.
А ето как самият Рей Далио представя своя модел за идейна меритокрация, с помощта на конкретни примери:
В резюме
Идейната меритокрация е система за управление и вземане на решения, която обединява умни хора, които мислят самостоятелно и предизвиква продуктивни спорове между тях, за да постигнат възможно най-доброто колективно мислене и да преодолеят разногласията си въз основа на заслужено доверие.
Петте работни принципа на Далио за идейна меритокрация са:
- Доверете се на пълната откровеност и пълната прозрачност.
- Стремете се към пълноценна работа и пълноценни взаимоотношения.
- Изградете фирмена култура, в която е приемливо да се допускат грешки и неприемливо да не се учите от тях.
- Постигнете синхрон и го поддържайте.
- Вземайте решения въз основа на заслужено доверие.
Моделът за идейна меритокрация представя по-скоро обща рамка, отколкото конкретни практики и техники. Това позволява автономност, гъвкавост и творчество в управлението, доколкото всяка организация може да изгражда своя собствена версия на идейномеритократична култура, с чиято помощ на постига високи резултати.
Прочети повече: Холакрация. Философия за работа на организациите с цел.