Един от най-популярните поздрави, който използваме, е “Здравей”.
“Здравей” е част от етикета на поведение. Този поздрав е “външната страна” или “опаковката” на това, което изпитваме към човека, когото поздравяваме. Дълбокият смисъл на “Здравей” е пожеланието за здраве, но дали човекът, когото поздравяваме ще го възприеме така, зависи преди всичко от определени принципи на етикета, които ние самите осъзнаваме и следваме.
Под името “Модел за етикет на Пост” е известен е модел за етикет, който описва маниерите на поведение в различни ситуации. Да го разгледаме.
Модел за етикет на Пост
Моделът за етикет, който ще разгледаме по-долу е дело на Емили Пост – експерт по етикет от САЩ, която го публикува за първи път в книгата си “Emily Post’s Etiquette: The Blue Book of Social Usage” през 1922 г. Идеите на Пост определят стандартите за етикет за десетки години наред, а името й е синоним на етикета и в наши дни.
Моделът за етикет на Пост не е статичен сбор от маниери за поведение. Емили Пост счита, че маниерите се променят според същността на конкретна епоха и същността на конкретната ситуация. Според нея маниерите са комбинация от здрав разум и гениален дух и ни помагат да взаимодействаме помежду си по един добре обмислен начин.
Емили Пост казва:
“Етикетът е наука за живота. Той обхваща всичко. Това е кодексът на спортсменството и честта. Това е етика.”
И добавя:
“Маниерите са разбиране и осъзнаване на чувствата на другите. Ако имате това съзнание, вие имате добри обноски, без значение каква по-точно вилица използвате, когато се храните.”
В основата на модела за етикет на Пост лежат три принципа:
- Внимание;
- Уважение;
- Честност.
Трите принципа за етикет на Пост придават на етикета философски характер. Те ни предпазват от механично спазване на етикетни правила, което се възприема за превзето и лицемерно поведение.
Трите принципа от модела за етикет на Пост са представени на диаграмата по-долу:
Да разгледаме по-подробно трите принципа за етикет на Пост.
1. Внимание
Първият принцип по модела за етикет на Пост е вниманието.
Този принцип означава да обмислим предварително и с нужната доза внимание своето собствено поведение, стига да искаме да повлияем положително на другите.
Проява на внимание са маниерите, с които засвидетелстваме добри чувства, признателност и благодарност, както и маниерите, с които оказваме помощ, създаваме приятна атмосфера, изказваме похвала и др.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Уважение
Вторият принцип по модела за етикет на Пост е уважението.
Този принцип означава да покажем със своите действия, външен вид, речник и несловесни сигнали, че ценим и почитаме другите, без да се влияем от предразсъдъци.
Принципът на уважение ни въздържа да обиждаме и унижаваме другите за техни идеи и мнения, които са различни от нашите, да не се хвалим излишно и натрапчиво, да идваме навреме, да се обличаме подходящо за случая, да признаваме стойността на идеите на другия, с когото сме.
Уважението едновременно е и самоуважение.
3. Честност
Третият принцип по модела за етикет на Пост е честността.
Този принцип означава да действаме почтено и правдиво, да подхождаме с искреност към другите.
Например, в професионална ситуация е честно, почтено, правдиво и искрено да изразим радост от общуването с наши колеги, служители или клиенти, които са добронамерени и отзивчиви, както и да ги наградим по заслуги – с похвала, подарък, бонус, грамота или друго, според ситуацията.
Или, в ситуация от личния живот е честно, почтено, правдиво и искрено да изречем трите най-важни думи – “Извинявай”, “Благодаря” или “Обичам те” – на наши близки, роднини или приятели, които внасят стойност и смисъл в живота ни по един или друг начин.
Две качества за спазване на етикет
Освен трите принципа за етикет, Емили Пост изтъква още и две основни качества за спазване на етикет. Тя подчертава, че тези две качества са неразделна част от етикета на добро поведение.
Двете основни качества за спазване на етикет са:
- Любезност. Това е качество, с което постигаме нещо много важно – караме околните да се чувстват добре.
- Доброта. Това качество е израз на топлина, идваща от сърцето. Би следвало щедро да показваме своята доброта.
Емили Пост счита, че съчетанието на любезност и доброта ражда учтивост. Учтивият човек на свой ред притежава емпатия – той разбира чувствата на другия, слуша внимателно, наблюдателен и гъвкав е. Той е готов също така да приспособи собственото си поведение към нуждите и чувствата на другите, като същевременно запазва своята почтеност и самоуважение. Учтивият човек умее да прощава – той няма да засрами някого за това, че използва грешната вилица.
Приложение
Моделът за етикет на Пост има приложение в различни сфери:
- Поздрави, подходящи думи, изречения, кратки разговори и други маниери на улицата и на публични места.
- Отправяне на покани, приемане на покани, отказ на отправени покани.
- Поздравления, картички, визитки, кореспонденция.
- Добре подреден дом и етикет в дома.
- Прием на следобеден чай, видове парти у дома, официален обяд или вечеря, бал, танцова вечер.
- Годежи, сватби, кръщенета, погребения.
- Къща на село, прием на гости в къщата, пикник.
- Писане на бележки, кратки и дълги писма, водене на кореспонденция.
- Етикет в клуб, спортни и забавни игри.
- Облекло за различни случаи.
- Бизнес етикет.
- Пътувания в страната и чужбина.
Във всички тези ситуации прилагането на трите принципа и проявата на двете качества за етикет на Пост обезпечават етично поведение.
В резюме
Моделът за етикет на Пост е построен на основа на три принципа – внимание, уважение и честност.
Същевременно моделът изисква необходимостта от проявление на две качества – любезност и доброта към другите, съчетанието на които създава учтивост, която на свой ред поражда емпатия.
Прочети повече: Правило 7-38-55 за междуличностна комуникация на Мехрабян.