Успешната екипна работа изисква много неща – ясна цел, компетентни и ангажирани служители, подходящи условия за екипно взаимодействие…
Но една от най-важните предпоставки за ефективна работа в екип е ръководителят на екипа. Той задава стила на работа и от него зависи много.
В теорията по управление е известен модел, който откроява четири типа екипни мениджъри, всеки от които се отличава с характерно поведение и използва специфичен стил на ръководство на екип. Да го разгледаме.
Модел за 4 типа екипни мениджъри
Моделът за четири типа екипни мениджъри датира от 70-те години на XX и е създаден Майкъл Маккоби – психоаналитик, антрополог и световно признат експерт по лидерство от САЩ, който го популяризира под наименованието “Теория на играчите”.
Теорията на Маккоби очертава четири типа екипни мениджъри:
- Занаятчия;
- Боец в джунглата;
- Фирмено лице;
- Играч.
Всеки отделен тип мениджър на екип има както свои силни страни, така и слабости, и е полезен по специфичен начин за ефективността на екипа.
Моделът за 4 типа екипни мениджъри на Маккоби е представен на диаграмата по-долу:
Да разгледаме по-подробно четирите типа екипни мениджъри.
1. Занаятчия
“Занаятчия” е първият тип екипен мениджър по модела на Маккоби.
Характеристиките на Занаятчията са:
- Управлява екипа чрез заповеди и очаква от служителите да ги изпълняват, без да задават въпроси.
- Индивидуалист, изобретателен, самостоятелен и прям, но също така упорит и подозрителен човек.
- Мотивацията му в работата е свързана с постижения и с потребност да се изяви като експерт в своята област, без да ламти за повишение.
Екип, който се ръководи от Занаятчия, обикновено е добър в поддържане на високи стандарти за качество, изпипване на детайлите и точност в крайните срокове, но най-често страда от липса на хоризонти за растеж и посредствена комуникация.
Занаятчии са били онези бизнесмени през 18 и 19 век – строители, фермери и майстори, които са разчитали на умения и дисциплина, за да постигат успехи. Това е старомоден стил на управление, който не се използва често с успех в наши дни.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Боец в джунглата
“Боец в джунглата” е вторият тип екипен мениджър по модела на Маккоби.
Характеристиките на Боеца в джунглата са:
- Конкурентен, смел, твърд, със стремеж към победа и защита на екипа.
- С високо его, покровителствен и авторитарен към служителите, с което може да ги дразни.
- С желание за власт и надарен с политическа ловкост, която понякога може да използва за лична изгода.
Екип, който се ръководи от Боец в джунглата, обикновено е добър в постигането на високи цели или работа под високо напрежение, но това често е за сметка на еднопосочна комуникация “отгоре-надолу”, нежелание за поемане на лична отговорност и ниско удовлетворение от работата.
Боецът в джунглата е авторитарен ръководител в унисон с идеите на Теорията X, който иска да е единствен на върха. Подобен стил на управление е демоде в света на бизнеса, но продължава да се среща.
3. Фирмено лице
“Фирменото лице” е третият тип екипен мениджър по модела на Маккоби.
Характеристиките на Фирменото лице са:
- Лоялен, трудолюбив и екипен играч, който обича да помага.
- Консервативен е, харесва дисциплината и реда, придържа се стриктно към фирмената политика и правила.
- Не желае да поема рискове, подчинява се и прави всичко, за да запази позицията си в организацията.
Екип, който се ръководи от Фирмено лице, обикновено постига добро взаимодействие и работи методично за осъществяване на зададените цели. Подобен екип обаче трудно би проявил креативност и творческо мислене, тъй като ръководителят му не обича провалите.
Фирменото лице е типичен представител на средния мениджмънт – добър администратор и бюрократ без собствени цели, който се стреми към сигурност и чийто най-голям страх е да не сбърка някъде.
4. Играч
“Играчът” е четвъртият тип екипен мениджър по модела на Маккоби.
Характеристиките на играча са:
- Впечатлява се от новите идеи, техники и възможности за иновации.
- Обича да разрешава проблеми, като същевременно внася енергия и ентусиазъм в екипа.
- Насърчава конкуренцията в екипа, гледа на работата си като на игра, в която трябва да е победител и е задвижван силно от стремежа към успеха.
Екип, който се ръководи от Играч, е способен да постига сериозни резултати, но твърде конкурентната атмосфера, при която победата е на всяка цена, може да доведе до неразбирателство, конфликти и напрежение между отделните членове на екипа.
Играчът е част от управленския елит, който работи не в името на самоцелното постигане на цели, като например по-висока печалба или повече приходи, а заради удоволствието от надпреварата и стремежа към победата. Това може да го направи герой, но и антигерой, в очите на сътрудниците му.
Приложение
Познанието за четирите типа екипни мениджъри по модела на Маккоби може да е от полза за всеки ръководител. Всеки от тези четири типа мениджъри има както силни страни, така и слабости в управлението на екип.
В този смисъл, една реална самооценка на поведението на ръководителя, както и последващ анализ, могат да са от сериозна полза за него и да го насочат към възможности за подобряване на ръководството на групи сътрудници.
Любопитен факт е, че четирите типа екипни мениджъри се проявяват различно в различните етапи на развитие на екипа и могат да са от най-голяма полза на различен етап във времето.
Така например:
- Занаятчиите са важни в началото, защото правят “инструменти” и “оръжия” за защита, т.е. полагат основите на екипната среда чрез правила, процедури и системи за работа.
- Бойците в джунглата използват стореното от Занаятчиите, за да завладеят средата и да я направят безопасна.
- Фирмените лица поемат щафетата и стартират процес по социализиране в екипа, т.е. изграждане на екипни норми.
- Играчите се включват, когато хората вече са сплотен колектив и ги повеждат към по-високи нива на производителност.
В резюме
Моделът на Маккоби очертава четири типа екипни мениджъри:
- Занаятчия;
- Боец в джунглата;
- Фирмено лице;
- Играч.
По своята същност, четирите типа мениджъри са четири архетипа, всеки от които притежава както силни страни, с които допринася за екипната ефективност, така и слабости.
Прочети повече: Модел PAEI за екипни мениджърски роли на Адизес.