Какво отличава един човек от друг? Защо поведението ни е такова, каквото е? Кога можем да предскажем с увереност, че определен тип работа или дейност ще ни подхожда, или пък не?
След множество проучвания, психологията е открила характерни черти на личността, които дават обяснение на тези въпроси. Тези черти на личността са обобщени в различни модели.
Един от най-известните и използвани модели за обяснение на чертите на личността е моделът OCEAN, известен още като “Големите пет”, “Голямата петорка” или “Петфакторен модел за личностните черти”.
Нека го разгледаме.
Модел OCEAN
Моделът OCEAN или “Големите пет черти на личността” е създаден на основата на проучвания, проведени от два независими един от друг екипа от психолози през 70-те години на XX век в САЩ.
Първият екип от психолози е оглавяван от Пол Коста от Национален институт на здравето и Уорън Норман от Университета в Мичиган. Вторият екип е ръководен от Люис Голдбърг от Университета в Орегон, който пръв използва термина “Големите Пет” и така става кръстник на модела.
Въпреки, че използват различни подходи в проучванията си, двата екипа стигат до идентични изводи, а именно, че чертите на човешката личност са в пет основни измерения, независимо от раса или култура. Тези пет измерения са открити след тестуване на хиляди хора, на които са задавани стотици въпроси, а данните от отговорите са обработени с помощта на строги статистически методи.
Моделът на “Големите Пет” измерва следните пет главни черти на личността:
- Откритост към нов опит (Openness). Понякога наричана “Интелект” или “Въображение”, тази черта на личността е пряко свързана с креативността, с желанието на човек да придобива нови знания и да се подлага на нови преживявания. Хората, които имат висок резултат в това измерение са с множество интереси, творчески настроени, любознателни, предпочитат разнообразието пред рутината и са в търсене на самореализация (самоактуализация).
- Добросъвестност (Conscientiousness). Тази черта на личността е свързана със степента на внимание и грижа към работата и живота. Хората, които имат висок резултат в това измерение са добре организирани, отговорни, дисциплинирани и имат цели, които преследват.
- Екстраверсия/Интроверсия (Extraversion/Introversion). Тази черта на личността е свързана със степента на социална интеракция. Хората, които имат висок резултат в това измерение са общителни, самоуверени, забавни, проактивни и положително настроени.
- Сътрудничество (Agreeableness). Тази черта на личността е свързана с това доколко човек се разбира с околните. Хората, които имат висок резултат в това измерение са дружелюбни, сговорчиви, будят симпатия, притичат се на помощ, умеят да прощават и са склонни на компромиси.
- Невротизъм (Neuroticism). Известна още като “Негативна емоционалност”, тази черта на личността измерва емоционалните реакции и е свързана с това доколко човек възприема околния свят като заплаха и нещо, което е извън контрола му. Хората, които имат висок резултат в това измерение са напрегнати, изнервени, импулсивни и реагират твърде крайно на лоши новини или в стресови ситуации.
Ако се вземат първите букви на петте черти на личността на английски език, се получава абревиатурата OCEAN. Поради това моделът е известен и като “Модел OCEAN”.
Към настоящия момент Моделът OCEAN или “Големите Пет” е вероятно най-широко приетият и използван модел. Изестни и използвани са и други модели, като например типологията на личността на Майерс-Бригс.
Измерване на Големите пет черти на личността
Големите пет черти на личността по модела OCEAN се измерват с помощта на тест. В интернет има различни тестове по този модел. Кликни тук, за да се тестуваш (тестът е на английски).
Обикновено тестовете на Големите пет черти на личността показват резултатите или като графика с пет измерения, или като серия от букви и цифри. Тестът, към който те насочих по-горе дава графика и персентили за всяка от петте черти на личността.
Например, ако оценката на един човек за “Екстраверсия/Интроверсия” е 95 персентила, това значи, че 95% от всички други хора са по-малко екстровертни от съответния човек. Казано по друг начин, от всички преминали теста, този човек попада в Топ 5% на екстровертните хора. Оценката е относителна, а не абсолютна, тъй като въпросният човек е по-екстровертен (оригинален, креативен, любопитен) в сравнение с 95% от хората, но все пак има едни 5%, които са по-екстровертни от него.
Други тестове дават резултатите чрез серия от букви и цифри. Например O86-C92-E95-A55-N41. Всяка буква означава една от личностните черти, а цифрата – съответния резултат, в персентили. Например, C92 означава 92 персентила относно чертата “Добросъвестност”, а A55 значи “Сътрудничество”, оценено с 55 персентила.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Развитие на Модела на Големите Пет
Моделът OCEAN за Големите пет черти на личността се развива активно през последните години.
Една от причините например е, че оригиналният модел не е достатъчен за предсказване на поведението на работното място. Моделът “Големите Пет” е прост, в което се крие и неговата голяма сила, но му липсват нюансите и акцентите, които да изяснят дали някой човек ще може да изпълнява добре определена професия.
Ето как, през 2013 г. екип от психолози, ръководени от Тимъти Джъдж, публикува откритията си. Големите пет черти на личността водят до 10 аспекта на личността (предложени преди това от Дейънг), а всички те водят до общо 30 детайлни подаспекта на личността. Този нов модел е базиран на т.нар. “НЕО личностен въпросник”, изобретен още през 1978 г. от Пол Коста. Моделът на Джъдж е популярен още и като “Рамка 6-2-1”, тъй като всяко измерение е базирано на 6 подаспекта, 2 аспекта и 1 черта на личността.
Приложение на Модела на Големите Пет
Моделът OCEAN или “Големите Пет” може да се използва в различни ситуации, например:
- Ако си мениджър на фирма или отдел. Ако разполагаш с оценките от теста за твои служители или кандидати за работа, можеш да прецениш дали те са подходящи за професиите и длъжностите, които изпълняват или предстои да изпълняват. Например, работата може да е много еднообразна и рутинна – тогава ще имаш нужда по-скоро от хора с нисък резултат на личностната черта “Откритост към нов опит”, тъй като работата не изисква творчество, фантазия и изобретателност, нито усвояване на нови знания и умения.
- Ако си служител. След като се самооцениш, можеш да помислиш доколко текущата ти професия или пък нова работа, за която кандидатстваш, отговаря на основните черти на твоята личност. Например, ако имаш нисък резултат на измерението “Екстраверсия/Интроверсия”, а работата е свързана с хора и активни социални контакти (например в сферата на продажбите, обслужването на клиенти, презентациите и т.н.), тогава подобна работа няма да отговаря на тази черта на личността ти и е възможно да ти носи по-висок стрес и неудовлетворение.
В резюме
Съгласно Модела OCEAN, т.нар. “Големи Пет” черти на личността са:
- Откритост към нов опит
- Добросъвестност
- Екстраверсия/Интроверсия
- Сътрудничество
- Невротизъм
Моделът OCEAN е прост и ясен начин да се определят характеристиките на личността. По-нов начин да се направи същото предлага “Рамката 6-2-1”, съгласно която се изследват цели 30 качества на личността.
Благодарение на този модел, човек може да получи по-добро разбиране за себе си и за това какви роли и задачи е по-предразположен да изпълнява в работен или социален контекст. Подобно знание е полезно и в процеса на набор и подбор, вземане на решение за кариерно развитие на определени мениджъри и служители и други аспекти от управлението на човешките ресурси.
Прочети повече: Тест за мислене с ляво и дясно полукълбо на мозъка.