Защо някои екипи се провалят и не успяват да разгърнат потенциала си?
Най-често става дума за едни и същи фундаментални причини, свързани с неясни цели, неразбрани роли, зле дефинирани процеси и лоши взаимоотношения.
За по-ефективно управление на екипи е създаден т.нар. “Модел GRPI”, който помага на ръководителите да структурират работата си и да управляват уверено хората си без скъпоструващи грешки.
Модел GRPI за екипна ефективност
Моделът GRPI за екипна ефективност е създаден в началото на 70-те години на XX век от Ричард Бекхард – професор в Масачузетския технологичен институт в САЩ и един от пионерите в областта на организационното развитие.
Моделът GRPI включва четири ключови елемента за екипна ефективност:
- Цели (Goals);
- Роли (Roles);
- Процеси (Processes);
- Взаимодействия/Взаимоотношения (Interactions/Interpersonal Relationships).
Идеята на модела GRPI е, че когато мениджърът на екип своевременно адресира четирите елемента и се грижи екипът да има ясни цели, точно определени роли, недвусмислени процеси и добри взаимоотношения между хората, то това ще доведе до увеличена ефективност и ефикасност за целия екип и ще предотврати множество потенциални проблеми.
Всеки от четирите елемента на модела GRPI е изброен по степен на важност и влияе на следващите елементи.
Например, ако членовете на екипа не разбират добре каква е целта, която трябва да постигнат, това ще доведе до объркване кой каква роля има в екипната работа. Това ще попречи на хората в екипа да следват определен процес на работа, което на свой ред ще се отрази неблагоприятно на взаимодействието и взаимоотношенията между хората, защото те не успяват да работят ефективно един с друг.
Моделът GRPI на Бекхард е представен на диаграмата по-долу:
Да разгледаме по-подробно всеки от четирите елемента на модела GRPI, които на практика са и четири стъпки за постигане на по-висока екипна ефективност.
1. Цели
Екипната цел (или цели) е първият елемент на модела GRPI на Бекхарт.
Това означава, че първата стъпка на мениджъра на екип следва да е да се определи ясна екипна цел, която хората добре да разбират и да приемат за своя, за да работят съпричастно за постигането й.
Без ясни цели, които да обединяват всички в екипа, е невъзможно да се очаква каквато и да е екипна ефективност. Най-добрият начин да се формулират подобни цели е чрез правилото SMART.
Когато целта е ясно определена и разбрана от хората в екипа, трябва да се определи и набор от ключови показатели за ефективност – специфични метрики за измерване на прогреса и постигане на целта. Важно е тези метрики също да се разбират и приемат от всички в екипа.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Роли
Ролите в екипа са вторият елемент на модела GRPI на Бекхарт.
Веднъж, когато екипната цел е определена, е нужно да се изясни ролята на всеки член на екипа. Хората трябва да разбират кой за какво отговаря, с какви правомощия разполагат и какви са очакваните от тях приноси за екипната работа и постигане на целта.
В тази връзка, ръководителят на екипа следва да познава няколко ключови концепции, например кои са десетте екипни роли, груповите роли на Бени и Шийтс, както и матрицата RACI на отговорностите в екипа.
Ако в екипа липсва яснота по отношение на ролите, това ще породи сериозни проблеми при определяне на най-ефикасните процеси за работа.
3. Процеси
Процесите в екипа са третият елемент на модела GRPI на Бекхарт.
Процесите играят важна роля за екипната ефективност, тъй като подпомагат вземането на решения в екипа, както и същинската работа в екип.
Това означава, че мениджърът на екип – сам или с помощта на хората си, следва да изясни и структурира как точно екипът ще извършва своята работа, как ще взема решения, как ще осъществява комуникацията в екипа, как ще се справя с определени проблеми, ако такива възникнат и т.н.
Основните процеси в екипа очертават системата за работа, която ще се ползва от хората, за да изпълняват екипните си роли и постигат екипните цели.
На свой ред, тази система следва да се подлага на периодична преоценка и да се усъвършенства непрекъснато, в унисон с принципите на кайзен, за отстраняване на слабостите и постигане на по-висока екипна ефективност.
4. Взаимодействия/Взаимоотношения
Взаимодействията между членовете в екипа, както и взаимоотношенията между тях, са четвъртият елемент на модела GRPI на Бекхарт.
Имат ли си доверие хората в екипа? Разрешават ли конфликтите по конструктивен начин? Лоялни ли са един към друг? Поемат ли отговорност за действията си, в дух на сътрудничество и екипност?
Ръководителят на екип следва да се грижи за състоянието на междуличностните отношения и да стимулира хората да се опознават и общуват един с друг. Само така е възможно да възникне доверие, което на свой ред да обезпечава по-висока ангажираност и отговорност в общата работа на хората.
По този начин се избягват петте основни слабости за работа в екип, което е от изключително значение за високата екипна ефективност.
В резюме
Моделът GRPI за екипна ефективност на Бекхард включва четири ключови елемента:
- Цели;
- Роли;
- Процеси;
- Взаимодействия/Взаимоотношения.
Ако ръководителят на екип се погрижи да обезпечи наличието и на четирите елемента, при равни други условия това ще доведе до увеличена ефективност на екипа, както и ще предодврати множество потенциални проблеми.
Прочети повече: Стълбица на Ког за развитие на група.