За мнозина от нас щастливият живот е основна цел в живота. Но от какво се състои той? И как да го постигнем?
В търсене на щастието, ние често поемаме по различни пътища. Оказва се обаче, че елементите на щастието са едни и същи, без значение как точно се опитваме да стигнем до него.
Съществува модел, известен като “Модел Great Dream”, който обяснява кои са съставките на щастливия живот. Моделът насочва към десет ключови области, в които можем да обогатим живота си и да го направим по-добър.
Модел Great Dream за щастлив живот
Моделът Great Dream (в превод на български език – “Голяма мечта”) е създаден от Ванеса Кинг – психолог от Великобритания и експерт в областта на позитивната психология. Тя публикува модела за първи път през 2016 г. в книгата си “10 Keys to Happier Living”.
Моделът Great Dream е акроним, съставен от първите букви на имената на английски език на десет елемента за щастлив живот.
Тези десет съставки на щастието са:
- Даване (Giving) – да правиш неща за други хора;
- Взаимоотношения (Relating) – да имаш връзка с хората около теб;
- Физически упражнения (Exercising) – да се грижиш за тялото си;
- Осъзнатост (Awareness) – да си загрижен за света около теб;
- Опитване (Trying Out) – да учиш нови неща и да си отворен към нови преживявания;
- Посока (Direction) – да имаш цели;
- Устойчивост (Resilience) – да съумяваш да се справяш с трудностите;
- Емоции (Emotions) – да си позитивен и емоционално интелигентен;
- Приемане (Acceptance) – да се чувстваш комфортно в кожата си;
- Смисъл (Meaning) – да си част от нещо по-голямо.
Първите пет елемента от модела Great Dream са свързани с начина, по който взаимодействаме с външния свят в ежедневието си. Вторите пет елемента произлизат от нас самите и нашето вътрешно отношение към света.
Нека разгледаме десетте елемента на щастливия живот.
1. Даване
Даването (G – Giving) значи да правиш неща за другите хора. Това може да бъде под формата на дарения за каузи, безплатна помощ за определени групи хора, доброволчество и безплатен труд в подкрепа на различни инициативи и т.н.
Незавимо от формата, даването е пряко свързано с щастието в личния живот. Изследвания посочват, че когато човек дава, това се отразява на неговото положително психологическо състояние, а оттам и на здравето и продължителността на живота. Даването в най-общ план лежи и в основата на универсалните закони за успех в бизнеса.
Зад даването стои една от основните сили за щастие според позитивната психология – добротата и щедростта. Добротата и щедростта създават доверие в хората и подпомагат развитието на ползотворни взаимоотношения, което на свой ред е пряко свързано с щастието.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Взаимоотношения
Взаимоотношенията (R – Relating) значат да имаш здрави връзки с хората около теб, изпълнени с доверие и любов.
Взаимоотношенията с другите имат съществено значение за човешкото благополучие и щастие, тъй като много малко от положителните събития в живота се случват в самота. Хубавите неща в живота се случват в семейството, с децата, романтичните партньори, приятелите, колегите и общността.
Проучванията показват, че качествените връзки с околните водят до по-добро здраве, по-интересен социален живот и дори по-добро учене на нови неща.
3. Физически упражнения
Физическите упражнения (E – Exercising) са полезни за здравето. Те развиват мускулатурата, горят мазнини, поддържат теглото в норма, намаляват стреса и дават повече енергия на организма. Редовните физически упражнения са просто задължителни и при сериозни цели, каквато е например отслабването с повече от 20 килограма.
Съществуват различни методи за успешни тренировки. За някои това е бягането или колоезденето. За други – йогата или гимнастиката. За трети – работата с тежести. Полезно е да се използва балансиран микс от тренировъчни упражнения.
За да има ефект от грижите за тялото, следва да се обръща внимание и на храненето. Вредните навици (например, прекалено много захар или сол) следва да се ограничат или изхвърлят изцяло. В хранителния режим е важно да има баланс на основните хранителни вещества – белтъчини, въглехидрати и мазнини, както и достатъчно витамини, минерали и микроелементи.
Като цяло, в областта на тренировките и здрзвословното хранене, простите стратегии имат склонността да носят най-трайни и полезни резултати.
4. Осъзнатост
Осъзнатостта (A – Awareness) значи да си загрижен за света около теб и за случващото се с теб в него.
Да живееш осъзнато означава да живееш в настоящето и да обръщаш внимание по обективен начин на нещата около теб. Например – как се чувстваш днес, с какво настроение отиваш на работа, какви са твоите мисли в момента, какви емоции изпитваш сега и т.н.
Да осъзнаваш какви са твоите мисли, чувства и емоции в настоящия момент е полезно, тъй като води до повече спокойствие на ума, повече яснота какво се случва с теб, повече чувствителност, по-добър фокус, по-добри взаимоотношения, по-нисък стрес.
Осъзнатостта е основно понятие, свързвано с източните философии и особено с Будизма, но може да се живее осъзнато и без човек да е будист. Съзнателността е и една от големите пет черти на личността според модела OCEAN.
5. Опитване
Опитването (T – Trying Out) означава да си отворен към нови неща в живота и да искаш да учиш.
За да се случва това, следва да притежаваш една от основните сили за щастие според позитивната психология – любопитство. Любопитството изисква човек да има отворени сетива за света около себе си и да не се задоволява с това, което знае. Любопитството развива интелекта ни и прави живота ни по-активен и по-интересен, което е пряко свързано с щастието.
Има много начини човек да опитва и учи нови неща. В професионално отношение, например, ето седем начина да получиш самообразование от световна класа.
6. Посока
Посоката (D – Direction) значи да живееш живота си с някакви цели, които искаш да постигнеш в бъдещето.
Щастието идва в значителна степен от това да откриеш важните за теб неща. Определянето на професионални и лични цели на база на ключовите ти ценности ще ти даде нужната посока. Колкото по-умни цели (SMART цели) имаш, толкова по-добре.
Когато твоите цели са в унисон с личните ти ценности и си силно мотивиран да работиш за постигнането им, е напълно възможно да достигнеш до състоянието на “поток” – пълна концентрация, отдаденост и поглъщане в някаква задача, при което човек буквално забравя за всичко около себе си, намира смисъл в живота си и… се чувства щастлив.
7. Устойчивост
Устойчивостта (R – Resilience) означава да съумяваш да се справяш с трудностите.
А трудности в живота има винаги, особено ако човек има цели, които преследва. Трудно можеш да контролираш трудностите, тъй като те най-често са свързани с външни за теб причини и обстоятелства, но можеш да избереш как да реагираш спрямо тях, когато те се появят.
Очаквай препятствия и проблеми и бъди психически подготвен за тях. Работи върху изграждането на стабилна психическа устойчивост срещу неизбежните проблеми и подхождай конструктивно и с нужната доза креативност в тяхното разрешаване.
8. Емоции
Емоциите (E – Emotions) значат да си позитивен и емоционално интелигентен човек.
Емоциите имат огромно влияние върху поведението ни. Емоциите влияят на нашите решения, на действията ни, на перцепцията ни за реалността.
От особено значение за щастливия живот са позитивните емоции – оптимизъм, любов, развлечения, благодарност, задоволство, вдъхновение, надежда, любопитство – всяка емоция, която ни кара да се чувстваме добре или ни прави добри. Макар и по-краткотрайни по природа, позитивните емоции могат да ни направят по-отворени към света, по-креативни, по-устойчиви, по-набюдателни и дори – физически по-здрави.
Емоционалната интелигентност – способността да направляваме емоциите си, също е ключова за постигането на повече щастие. Тя също така е ценно умение за постигане на успех в професионален и личен план.
9. Приемане
Приемането (A – Acceptance) означава да се чувстваш комфортно в кожата си.
Това значи да приемаш твоите силни страни, както и слабостите си, по начин, който да те кара да живееш в мир и разбирателство със себе си. За целта е полезно да не изпадаш в нездравословен перфекционизъм, тъй като той води до ниска самооценка, намалена креативност и влошено здраве.
Хората, които приемат себе си такива, каквито са, обичат себе си, уважават се и вярват в своите способности. Тяхната представа за собствения “Аз” е позитивна и стабилна, а това помага за усещането за щастлив и пълноценен живот.
10. Смисъл
Смисълът (M – Meaning) е усещането да си част от нещо по-голямо. Това е чувството за мотивация извън личните цели, извън Аза. Той се открива в служенето на другите.
Смисълът в живота е една от четирите основни цели в живота. Смисълът може да се открие в религията, но също така и в родителството или в извършването на работа, която има голямо значение за нас или околните.
Смисълът ни прави по-доволни, уверени и стабилни. С него радосттта от живота извира от осъзнаването, че допринасяш, че си полезен на другите, че правиш света по-добър.
В резюме
Моделът Great Dream посочва десетте елемента на щастливия живот. Те са:
- Даване;
- Взаимоотношения;
- Физически упражнения;
- Осъзнатост;
- Опитване;
- Посока;
- Устойчивост;
- Емоции;
- Приемане;
- Смисъл.
Всеки един от десетте елемента на модела Great Dream допринася за щастливия живот. Всеки елемент може да бъде развиван и усъвършенстван, с което допълнително се подобрява усещането за щастие.
Прочети повече: Модел PERMA за благополучие на Селигман.