Ръководители на фирми и мениджъри по човешки ресурси често определят като свой топ приоритет проблема с липсата на ангажираност от страна на персонала.
Но защо толкова много служители не са достатъчно ангажирани на работа? Една от главните причини е свързана с вътрешната им мотивация на работните места.
Известен е т.нар. “Модел CHAMPFROGS за вътрешна мотивация”, който разкрива какво могат да правят ръководителите, за да поддържат вътрешната мотивация и ангажираността на хората си на високо ниво.
Да го разгледаме.
Модел CHAMPFROGS за вътрешна мотивация
Моделът CHAMPFROGS за вътрешна мотивация е дело на Юрген Апело – консултант по мениджмънт от Нидерландия, който го популяризира в своята книга “Managing for Happiness” през 2016 г.
В изготвянето на модела CHAMPFROGS, Апело отчита всички най-важни открития за мотивацията на работните места, сред които пирамидата на Маслоу, двуфакторната теория на Хърцбърг, теорията за самоопределянето на Деси и Райън, теорията за вътрешна мотивация на Пинк, теорията за 16-те основни желания на Райс и др.
Моделът CHAMPFROGS откроява 10 фактора на вътрешната мотивация, които Апело нарича “мотиватори”:
- Любопитство (Curiosity);
- Чест (Honor);
- Приемане (Acceptance);
- Майсторство (Mastery);
- Власт (Power);
- Свобода (Freedom);
- Свързаност (Relatedness);
- Ред (Order);
- Цел (Goal);
- Статус (Status).
Когато се съединят първите букви от всяка дума на английски език на десетте фактора на вътрешната мотивация, се получава абревиатурата CHAMPFROGS, или “Жаби-Шампиони” – забавна игра на думи, създадена съзнателно от Апело, за да може да бъде запомнен по-добре моделът му и мотиваторите, които включва.
Идеята на модела CHAMPFROGS е, че колкото повече от десетте мотиватора са налице в една организация, толкова повече служителите в нея ще са ангажирани и съпричастни към нейните цели и дейности.
Въпреки, че са част от вътрешната мотивация на всеки отделен служител, десетте фактора зависят най-вече от ръководителите. Мениджърите следва да направят десетте мотиватора по модела CHAMPFROGS трайни характеристики на своите организации, за да имат по-ангажирани служители.
Нека разгледаме по-подробно всеки от десетте мотиватора по модела CHAMPFROGS на Апело.
1. Любопитство
Любопитството е първият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Когато служителите имат достатъчно неща в работата си, които да ги стимулират да мислят и да научават нови неща, това се отразява благотворно на тяхната вътрешна мотивация.
И обратно, когато в работата отсъства какъвто и да е елемент, който да стимулира интереса на хората да развиват интелекта си и да проявяват любопитство към нея, това обикновено води до ниска вътрешна мотивация и липса на ангажираност.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Чест
Честта е вторият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Ангажираните служители са онези служители, които чувстват, че личните им ценности намират отражение в начина, по който работят.
Но ако на работните места хората трябва да извършват дейности и задачи, които са в разрез с ценностната им система, това е сигурен начин за демотивация и слаба съпричастност в работата.
3. Приемане
Приемането е третият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Хората стават по-ангажирани и мотивирани за действие, ако колегите им ги одобряват и приемат такива, каквито са. Това им позволява да проявяват автентичност в ежедневието и да работят неподправено и с леко сърце.
Ако обаче служителите работят в среда на нетолерантност и неприязън, в която всеки е срещу всеки, това няма как да доведе до висока вътрешна мотивация или ангажираност на когото и да е било.
4. Майсторство
Майсторството е четвъртият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Майсторството се поражда в един човек тогава, когато той има голямо желание да развива потенциала си, но и организацията му предлага възможности да използва своята компетентност, като работи по предизвикателни задачи. Идеята за майсторство е близка до една друга значима идея – тази на Михай Чиксентмихай за т.нар. “поток”.
Когато човек няма условия, в които да развива уменията си чрез учене и практика, неговото майсторство трудно може да се повиши, в резултат на което и ангажираността му в работата няма как да е висока в дългосрочен план.
5. Власт
Властта е петият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Обикновено в организациите хората с власт са мениджърите, но далеч не е необходимо всеки служител да е мениджър, за да упражнява влияние върху колегите или процесите около себе си. Властта има различни лица, например съществува т.нар. “експертна власт”, и хората трябва да усещат, че организацията им позволява да я упражняват свободно.
Когато обаче служителите се чувстват безсилни да повлияят на каквото и да е в своята сфера на дейност, това бързо води до демотивация и отсъствие на съпричастност.
6. Свобода
Свободата е шестият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Служителите са по-мотивирани и анжагирани, когато чувстват, че са способни да контролират действията си и разполагат със самостоятелност и автономия в работата, без непрекъснато да очакват заповеди или инструкции от своите ръководители.
И обратно – отсъствието на усещане за свобода и невъзможността да се работи автономно в личния кръг на влияние се отразява негативно върху личните постижения и нагласи на хората.
7. Свързаност
Свързаността е седмият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Когато служителите работят във ведра работна атмосфера, в която позитивното преобладава над негативното и се радват на добри социални контакти и отношения помежду си, това поражда по-силна ангажираност към работния процес.
Когато обаче хората се чувстват отчуждени един от друг, не общуват помежду си и не си сътрудничат пълноценно, това води до намалена вътрешна мотивация и липса на съпричастност в работата.
8. Ред
Редът е осмият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Хората в организациите се нуждаят от правила и дисциплина – от стабилна и предсказуема среда, в която да разгърнат възможностите си.
Но когато в организацията отсъства добра система, която да внеся ред, в ежедневието нахлуват хаосът и импровизациите в действията, които на свой ред са рецепта за допускане на грешки и демотивация.
9. Цел
Целта е деветият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Онези служители, които работят с някаква по-висша цел в съзнанието си и смятат, че с работата си допринасят за нещо по-значимо и важно, често пъти са по-ангажирани и имат по-висока вътрешна мотивация. Тоест, служителите се нуждаят от яснота и съпричастност към “голямата картина”, отвъд рутинните делнични задачи. Това може да е някаква голяма, космата, дръзка цел, например.
И обратно, хората могат лесно да изгубят ентусиазма си и да се демотивират, ако не разбират какъв е по-висшият смисъл на това, което вършат.
10. Статус
Статусът е десетият мотиватор по модела CHAMPFROGS на Апело.
Когато служителите са на добри позиции в своите организации и са разпознаваеми и признавани от колегите си, това ги стимулира да работят по-съпричастно и отдадено, тъй като в социалното професионално обкръжение, в което се намират, те задоволяват потребността си от уважение (по Маслоу), в която се включват неща като увереност, статус и постижения.
Когато обаче хората са с неясен или непризнат статус в своите организации, те изпитват трудности в самоутвърждаването си, в резултат на което и много по-трудно могат да реализират своя истински потенциал. Това на свой ред води до спад в ентусиазма, ангажираността и съпричастието.
В резюме
Моделът CHAMPFROGS на Апело съдържа 10 фактора на вътрешната мотивация:
- Любопитство (Curiosity);
- Чест (Honor);
- Приемане (Acceptance);
- Майсторство (Mastery);
- Власт (Power);
- Свобода (Freedom);
- Свързаност (Relatedness);
- Ред (Order);
- Цел (Goal);
- Статус (Status).
Голямата идея на модела CHAMPFROGS е, че ръководителите трябва да направят така, че десетте мотиватора да се превърнат в трайни характеристики на техните организации, за да имат по-анагжирани служители.
Прочети повече: 10 фактора, които определят ангажираността на служителите.