Едно от големите предизвикателства, с които се сблъскват редица ръководители и лидери, е как да се осигури подходящ баланс между свобода в действията на служителите и същевременно контрол над тях.
От една страна, мениджърите следва да овластяват хората си, за да могат да работят относително автономно. От друга страна, организацията се нуждае от ред и дисциплина, за да постига целите си.
В отговор на тази дилема е създаден т.нар. “Модел 3P за лидерство”, който помага на лидерите по-прецизно да обезпечат нужния баланс, с който да водят сътрудниците си в правилната посока.
Модел 3P за лидерство
Моделът 3P за лидерство е дело на Ранджай Гулати – професор по бизнес администрация в Harvard Business School, САЩ, който го предлага в статията “Structure That’s Not Stifling” за списание Harvard Business Review през 2018 г.
Моделът на Гулати се състои от два елемента:
- Свобода – в каква степен са овластени служителите да вземат решения и да предприемат действат на работните си места.
- Контрол – в каква степен организацията използва механизми за оперативен надзор и дисциплина.
Свободата на служителите е свързана с доверието, което им се гласува да мислят и действат автономно и независимо от името на организацията. Установено е, че овластяването е важно, тъй като увеличава съпричастността, вътрешната мотивация, иновациите и резултатите от работата.
Предоставянето на пълна свобода на хората обаче, респективно работа при нулев контрол, може да е непрактично, неефективно и опасно. Когато отсъства какъвто и да е контрол е лесно да се появят проблеми, като например липса на фокус и дисциплина, влошено качество и закъсняващи срокове.
Ранджай Гулати счита, че свободата и контролът не са взаимноизключващи се понятия и е напълно възможно да съществуват заедно. За целта, той предлага модел с три елемента, които лидерите следва да осигурят в своите организации, ако желаят да намалят напрежението между свобода (овластяване) и конторл (дисциплина).
Моделът 3P за лидерство на Гулати съдържа следните елементи:
- Предназначение (Purpose);
- Приоритети (Priorities);
- Принципи (Principles).
Тъй като и трите елемента започват с английската буква “P”, оттам произлиза и името на модела 3P.
Моделът 3P за лидерство на Гулати е представен на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно елементите на модела 3P за лидерство на Гулати.
1. Предназначение
Предназначението е първият елемент от модела 3P за лидерство на Гулати.
Под “предназначение” тук се има предвид една голяма обща цел – мисия на организацията, смисълът на нейното съществуване или както е модерно да се казва в наши дни – нейното “Защо?”.
Защо организацията съществува? Защо прави това, което прави? И защо на света трябва да му пука за това?
Важно е лидерът вдъхновяващо и мотивиращо да комуникира това към всички свои сътрудници, тъй като предназначението на организацията ще зададе посока и ще вдъхне смисъл във всичко, което служителите правят.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Приоритети
Приоритетите са вторият елемент от модела 3P за лидерство на Гулати.
Под “приоритети” тук се имат предвид ключови вярвания и важни норми, които регулират поведението на хората в организацията. Яснотата по основните стратегически интереси на организацията улеснява служителите да действат в синхрон с тях и да фокусират времето и енергията си във най-важните неща.
Сред приоритетите на една организация попадат неща като критични фактори за успех, ключови показатели за ефективност или управление чрез цели.
Важно е лидерът точно и конкретно да разясни главните приоритети на организацията на всички свои сътрудници, тъй като яснотата по тях ще им даде желаната рамка на дисциплина в трудовото поведение.
3. Принципи
Принципите са третият елемент от модела 3P за лидерство на Гулати.
От предназначението и приоритетите на организацията, лидерите следва да извлекат и формулират прост набор от принципи, които да регулират ежедневното поведение на служителите.
Принципите могат да включват позитивни насоки за това какво трябва да се прави, както и ограничения относно това какво не бива да се прави от хората.
Важно е принципите да не бъдат прекалено конкретни – това би навредило на ефективното овластяване на служителите, но така също и да не са твърде общи – това би попречило на ефикасния контрол.
Приложение на модела 3P
Ранджай Гулати обръща внимание, че за да се прилага на практика моделът 3P за лидерство, е необходима непрекъсната и ефективна комуникация между един лидер и неговите сътрудници.
От една страна, лидерът следва да съобщава и разяснява предназначението, приоритетите и принципите на организацията на своите хора. От друга страна, лидерът следва да насърчава всячески обратната връзка от последователите си по отношение на трите елемента – предназначение, приоритети и принципи.
Само по този начин – чрез двупосочна комуникация, лидерът и неговите сътрудници могат да имат общо схващане относно съставните елементи на модела 3P, което е основа за ефективна работа чрез правилен баланс между свобода и контрол.
В резюме
Моделът 3P за лидерство на Гулати включва три елемента:
- Предназначение;
- Приоритети;
- Принципи.
Чрез използване на модела 3P, ръководителите могат да се справят по-успешно с едно от големите предизвикателства в организациите – нуждата от подходящ баланс между свобода и контрол на служителите.
Прочети повече: Теория за четирите фактора на лидерство на Бауърс и Сийшор.