Преди време в един имейл бюлетин попаднах на много важен и будещ размисъл въпрос, свързан със стойността, която един наемен служител създава на своето работно място, без значение в каква точно сфера работи.
Въпросът е следният:
“Мислиш ли, че твоят мениджър би те наел отново с голямо желание?”
Когато твоят мениджър те е наемал, той е повярвал в някакви твои качества, знания, умения, опит, за които си му разказал, че притежаваш… Той се е доверил на всичко това, защото не те е познавал и най-вероятно в началото не е бил 100% сигурен на какво точно може да разчита от твоя страна. Твоята автобиография, представянето ти на интервю за работа и други фактори (например останалите кандидати за вакантната длъжност; времето и бюджета, с които е разполагал да намери служител и др.) са го подтикнали да вземе решението да те назначи.
Но всичко това е минало. Актуалният въпрос сега е дали твоят мениджър отново би те наел ДНЕС, при това с голямо желание? Обърни внимание, че акцентът е на фразата “с голямо желание”.
Отговор “Да” на подобен въпрос би бил възможен единствено, ако ти като служители носиш сериозна стойност – на фирмата, на шефа си, на колегите си, на клиентите, на други контрагенти.
Всеки служител следва да носи висока стойност, тъй като всеки служител е капитал, в чието придобиване компанията му инвестира сериозни средства. След като е така, нормално е същата тази компания да очаква възвращаемост от инвестициите си, под формата на създадена стойност.
Носиш ли стойност, която оправдава и дори надминава очакванията на твоя мениджър, той вероятно ще иска да те наеме отново с голямо желание, ако трябваше да избира.
Примери за важността на “стойността”
В една фирма Мениджърът по продажбите може да получава сериозна заплата, да получава бонуси, да се ползва с придобивки. Това са инвестиции, които компанията разчита да си възвърне и дори да спечели “отгоре”, с помощта на повече и по-успешни продажби, съгласно плановете и поставените цели.
В друга фирма Мениджърът по маркетинга също може да получава сериозна заплата, да получава бонуси, да се ползва с придобивки. Всичко това отново са пари, които компанията се надява да “избие” под формата на повече успешни нови продукти, по-ефективни промоционални програми, по-красиви опаковки, повече удовлетворени потребности на клиентите. Това са все неща, които пряко до продажби за фирмата, тоест до постигане на заложените цели и възвращаемост на вложените в Мениджъра по маркетинг средства.
Специалистът по човешки ресурси също може да получава заплата и други неща от своята фирма. В замяна, фирмата му очаква от него да открива по-качествени и компетентни служители; да създава такива програми за оценка и възнаграждение, които да насърчават високите постижения в работата; да отговаря за обучението и развитието на хората и т.н. Един съвременен специалист по човешки ресурси следва със своето работно поведение да създава стойност за четири групи хора – за служителите, за потребителите на продуктите на компанията, за инвеститорите (собствениците на компанията) и за мениджърите.
Как да прецениш дали носиш стойност?
Разгледай въпросите по-долу, които ще те ориентират да прецениш дали твоят мениджър би те назначил отново на същата работа с голямо желание.
Твоето отношение, действията ти и резултатите ти на работа:
- Карат ли твоите колеги да те желаят силно като член на техния екип и да разчитат на теб?
- Карат ли работодателят ти да трепери от мисълта, че можеш да го напуснеш и да отидеш в конкурентна фирма? Незаменим ли си за него?
- Карат ли клиентите и контрагентите на фирмата да те търсят активно и дори да те препоръчват?
- С оглед на по-горните отговори, мислиш ли, че твоят мениджър би те наел отново с голямо желание?
Ако действията ти не носят стойност в очите на мениджъра ти, на колегите ти и/или на клиентите ти, то следва да се замислиш върху това и преди да е станало късно да съставиш план от конкретни стъпки за подобряване на нещата. Защото, ако мениджърът ти не би те наел отново с голямо желание днес, след като вече те познава и знае на какво си способен (и на какво – не), то какво е бъдещето, което те очаква в тази фирма?
Ако си ръководител и имаш преки подчинени, за чиято работа отговаряш, можеш да зададеш въпроса по друг начин:
“Бих ли наел отново и с голямо желание моят пряк подчинен Иван?
А Мария?
А Петър?”
Подобен въпрос и акцентът му върху ключовата фраза “с голямо желание” ще те ориентира относно стойността, която всеки един от твоите сътрудници носи за теб като ръководител, за фирмата, за клиентите и контрагентите.
Прочети повече: 3 причини защо не можем да си намерим хубава работа.