Как възникват онези специални ситуации, в които човек е толкова погълнат от своята дейност, че изгубва представа за времето и изпитва дълбоко чувство на удовлетворение?
Това психологическо състояние на пълно потапяне и ангажираност в някаква дейност е известно като “поток” и води до оптимално преживяване.
Нека узнаем как човек попада в “поток”.
Теория “Поток”
Теорията “Поток” е откритие на унгареца Михай Чиксентмихай – професор по психология, който я формулира в книгата “Flow: The Psychology of Optimal Experience” през 1990 г.
Потокът е състояние на пълно потапяне и съсредоточено ангажиране в някаква дейност, при което индивидът се наслаждава на самия процес.
В състояние на “поток” човек е напълно концентриран, отдаден и погълнат от някаква задача, при което буквално забравя за всичко около себе си, намира смисъл в живота си и… се чувства щастлив.
Ето как самият Чиксентмихай описва състоянието на “поток”:
“Да бъдеш напълно ангажиран в дейност заради самата нея. Егото отпада. Времето лети. Всяко действие, движение и мисъл следва неизбежно от предишното, като свирене на джаз.”
Теорията “Поток” се гради около взаимодействието между две фундаментални измерения:
- Умения. Това е компетентността на индивида, неговите способности и опит.
- Предизвикателство. Отнася се до трудността и сложността на поставената задача.
Уменията на индивида и предизвикателството на задачата са от критично значение при определяне на психологическото състояние, което човек изпитва по време на определена дейност.
Когато тези две измерения са в баланс, човекът може да влезе в състояние на поток, белязано от висока ангажираност и оптимално представяне. Обратно, дисбалансът между умения и предизвикателство може да доведе до други психологически състояния.
Михай Чиксентмихай посочва, че съществуват осем отделни вида психологически състояния:
- Поток;
- Възбуда;
- Контрол;
- Релаксация;
- Скука;
- Апатия;
- Безпокойство;
- Тревожност.
Теорията “Поток” на Чиксентмихай е представена на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме малко по-подробно всяко от тези осем психологически състояния по теорията “Поток” на Чиксентмихай.
1. Поток
Поток възниква, когато предизвикателството на дадена дейност е високо и то отговаря напълно на уменията на индивида, които също са високи.
Михай Чиксентмихай цитира обширно проучване, продължило 40 години в САЩ. Проучването изследва връзката между нивото на доход на хората и тяхното усещане за щастие. Едно от големите открития на проучването е, че за периода 1956-1995 г. и отчитайки инфлацията доходите на хората са нарастнали повече от два пъти, а в същото време процентът на хората, които заявяват, че се чувстват много щастливи от живота си, стои неизменно на едно и също равнище. През всичките тези години на двоен-троен икономически ръст и увеличаване на материалното благосъстояние неизменно около 30% от хората казват, че се чувстват щастливи.
Изводът е, че над определено ниво на доходи, което съответства само на няколко хиляди долара годишно над прага на бедността, увеличаването на материалното благосъстояние не влияе на това колко щастливи се чувстват хората. Липсата на пари и на основни материални ресурси определено води до нещастие, но увеличаването на материалните блага не води до увеличаване на щастието.
Облягайки се на резултатите от това проучване, Михай Чиксентмихай решава да провери къде точно в своето ежедневие човек открива щастие и смисъл на живота си. За целта той и екипът му провеждат хиляди разговори най-различни хора. Сред тях са изявени композитори, поети, писатели, учени, но така също и спортисти, бизнесмени, църковни деятели и най-обикновени хора от различни професии. В проучването попадат хора от различни култури, от различни етнически групи, от различни социални и професионални слоеве.
Резултатите от проучването показват, че хората откриват своето щастие и смисъл в живота си тогава, когато работейки по определени задачи попаднат в едно особено състояние на ума. Става дума за състояние на пълна концентрация и поглъщане в някакво занимание. Състояние, сходно със състоянието на екстаз, в което човек попада практически в друга реалност.
В това състояние на екстаз човек е така погълнат от заниманието си, различно от дребните теми на ежедневието, че буквално забравя за всичко останало. Не чувства умора. Не усеща глад. Подобно усещане е толкова интензивно, че преживяващият го буквално влиза в алтернативна реалност. Той няма физическата възможност да обърне внимание на нещо друго, а е изцяло ангажиран в своя съзидателен процес.
Именно това състояние, този така ангажиращ и поглъщащ човешкото внимание процес Михай Чиксентмихай формулира като “поток”.
Композиторът е в “поток”, когато твори своя музика. Художникът е в “поток”, когато рисува своя картина. Ученият е в “поток”, когато размишлява върху свое важно откритие. Управителят на фирма е в “поток”, когато развива своя бизнес, успява да подпомага живота на клиентите си и същевременно изпитва щастие от този процес.
Хората, които са потопени в своя “поток”:
- Са напълно потопени в това, което правят. Те са максимално концентрирани и фокусирани.
- Изпитват чувството на екстаз. Имат усещането, че се намират извън ежедневната си реалност.
- Чувстват голяма вътрешна яснота. Знаят какво трябва да се направи и доколко добре се справят със задачата си.
- Знаят, че целта е постижима. Наясно са, че уменията им са адекватни на сложността на задачата.
- Изпитват спокойствие. Не се притесняват за себе си и развиват усещане за израстване отвъд границите на собственото его.
- Губят представа за времето. Те са изцяло фокусирани към настоящето и часовете летят като минути.
- Имат вътрешна мотивация. Резултатът, който ще постигнат в следствие на своя “поток” е награда сам по себе си.
Михай Чиксентмихай разкрива, че за да постигне човек състояние на поток, той се нуждае от експертни умения – значителни знания, умения и опит, както и предизвикателна цел – нещо важно, отговорно и трудно, което да се постигне или осъществи.
В тази връзка Чиксентмихай отбелязва:
“Най-добрите моменти в живота ни не са пасивните и релаксиращите… Най-добрите моменти идват, когато предизвикваме себе си да направим нещо трудно. Разтягаме се до границата на нашата компетентност.”
Чиксентмихай посочва още, че човек попада в състояние на “поток”, когато наистина върши това, което обича и умее да върши добре.
Съседните области около зоната на “поток” стават малко или много по-неблагоприятни.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Възбуда
Възбудата се случва, когато нивото на предизвикателство е малко по-високо от уменията на индивида.
Въпреки че може да не е толкова приятно като потока, това състояние може да бъде мотивиращо и да доведе до развитие на умения, докато човекът работи, за да се справи с предизвикателството.
3. Контрол
Контрол възниква, когато уменията на индивида са по-високи от нивото на предизвикателството.
Човекът се чувства компетентен и уверен, но не е напълно ангажиран или предизвикан, което води до усещане за майсторство, но не и до върхова наслада.
4. Релаксация
Релаксация се изпитва, когато както предизвикателството, така и нивото на умения са ниски.
Дейността е лесна и приятна, но може да липсва ангажираност и вълнение, осигурявайки усещане за спокойствие и комфорт.
5. Скука
Скуката настъпва, когато нивото на предизвикателството е много по-ниско от уменията на индивида.
Дейността е твърде лесна, което води до неангажираност и липса на интерес, което кара човека да търси по-стимулиращи задачи.
6. Апатия
Апатията възниква, когато както предизвикателството, така и нивото на умения са много ниски.
Има малка или никаква мотивация за участие в дейността, което води до състояние на незаинтересованост и неангажираност.
7. Безпокойство
Безпокойството възниква, когато предизвикателството леко надвишава нивото на уменията на индивида.
Човекът се чувства тревожен и загрижен за способността си да отговори на изискванията на задачата, което може да попречи на представянето и удоволствието.
8. Тревожност
Тревожността се изпитва, когато предизвикателството значително надвишава уменията на индивида.
Човекът се чувства претоварен и стресиран, което често води до избягване на задачата и намаляване на усещането за благосъстояние.
Видео с Чиксентмихай
Във видеото по-долу Михай Чиксентмихай описва основните идеи в теорията за “поток”:
Потокът, щастието и смисълът от живота
Изследванията на Михай Чиксентмихай, свързани с теорията за “поток”, са изключително интересни. Те звучат разумно и са подкрепени с огромни емпирични доказателства.
Голямата поука е това, което много други хора, изследвания, учения и дори религии изтъкват под една или друга форма.
Тайната на истинското и дълготрайно щастие не е в парите и материалните неща. Веднъж, когато имаш необходимото, за да живееш нормално, ще имаш нужда да попадаш в състояния на “поток”.
Дали това ще е твоята работа, взаимоотношенията с важните за теб хора или твоето хоби – няма значение. Нуждаеш се от предизвикателни цели и от истински експертни умения, за да ги постигаш.
В резюме
Теорията “Поток” на Чиксентмихай предлага задълбочено разбиране на оптималното преживяване и човешкия потенциал.
Чрез идентифициране на ключовите компоненти на потока и разпознаване на предимствата му, хората и организациите могат да създадат условия, които насърчават ангажираността, креативността и удовлетворението. Възприемането на потока в различни области на живота може да доведе до по-смислено и удовлетворяващо съществуване, където хората са напълно ангажирани и преуспяват в своите занимания.
Прочети повече: Мартин Селигман за трите пътя към щастието.