Голям недостатък на някои форми на учене, например чрез слушане на лекция или четене на книга, е прекалено абстрактното ниво на възприемане на информацията, която се забравя бързо след това.
Ефективното учене често се случва там, където има споделяне на опита с други хора и най-вече при реална практическа работа за справяне с проблема или задачата.
Това по своята същност е главната идея на популярния метод за учене чрез действие. Нека го разгледаме.
Метод за учене чрез действие
Методът за учене чрез действие е създаден от Реджиналд Реванс – професор по организационно развитие и консултант по мениджмънт от Великобритания, който го формулира още през 40-те години на XX век и го описва подробно в книгата си “ABC of Action Learning” през 1983 г.
Какво е “учене чрез действие”? Това е процес за създаване на креативни решения на комплексни проблеми, които възникват в бизнес ситуации, групи от хора или общности.
Традиционният възглед за ученето предполага, че познанието трябва да се предава и получава под формата на информация и теория, която след това да се прилага от учещите. Ученето чрез действие предлага противоположна гледна точка на учене чрез опита с помощта на групови дискусии, проба-грешка, експериментиране с нови неща и учене.
През 20-те години на XX век, по време на своето следване по физика в Университета в Кеймбридж, Реджиналд Реванс е впечатлен от духа и атмосферата в лабораторията Кавендиш, в която регулярно се събирали изтъкнати учени, в т.ч. и нобелови лауреати. Там те се срещали всяка седмица, за да дискутират своите експерименти и за да говорят по проблемите, с които се сблъсквали в своята изследователска работа.
През 40-те години на XX век, когато Реванс вече е директор на образованието във въглищната индустрия на Великобритания, той е изправен пред предизвикателствата на следвоенното възстановяване и въвежда подобен процес на учене и взаимодействие в работата си с мениджърите на мините. Насърчава ги да се срещат в малки групи, в които да разговарят, да споделят опита си и да си задават въпроси.
В резултат на този подход производителността в британските мини се увеличава с 30%. Това окуражава Реванс и той използва своя метод в други области, като например в сферата на здравеопазването, както и в Белгия, където работата му се увенчава с голям успех. По-късно методът на Реванс се използва отново във Великобритания от редица консултанти по мениджмънт, например в банковия сектор и др.
Основните елементи на ученето чрез действие включват:
- Събиране на малка група, например 4-8 души.
- Всеки участник поставя пред групата въпрос по реален проблем, който иска да разреши.
- Всички работят по проблема в полза на неговия “собственик”.
- Целта е да се предприеме конкретно действие във връзка с проблема, което да се анализира и да се извлече поука.
- Типичното времетраене на срещата е 3-4 часа.
- Понякога в групата може да се използва фасилитатор или коуч, който да насочва груповата дискусия.
Реванс е убеден, че за максимална ефективност в процеса на учене, организациите трябва да изравнят темпото си на учене със скоростта на промяна на външната среда. Тази идея става известна като “Закон на Реванс”.
Ученето чрез действие разчита на цикъл от четири стъпки:
- Рефлексия;
- Учене;
- Планиране;
- Действие.
Цикълът за учене чрез действие не е създаден от Реванс, а от трима други изследователи след него – Тейлър, Марейс и Каплан. Той обаче е изцяло в духа на концепцията на Реванс.
Нека разгледаме по-подробно четирите стъпки от процеса.
1. Рефлексия
Рефлексията е първата стъпка от процеса на учене чрез действие на Реванс.
Процесът започва с това, че определен участник в групата представя проблема. Групата стартира дискусия чрез въпроси и отговори, с които се опитва да изясни как участникът е опитал да разреши проблема и с какви трудности се е сблъскал. Започват да се предлагат различни решения.
В тази стъпка от процеса на учене чрез действие може да се направи CATWOE анализ или да се използва метода Шест мислещи шапки.
Полезни въпроси за размисъл и дискусия:
- Как се опитах да разреша проблема?
- Как другите се опитаха да го разрешат?
- Каква е точната причина за проблема?
- Какво очакваме да произлезе от проблема?
- Има ли друг подобен проблем, който може да ни помогне да разгледаме ситуацията от различен ъгъл?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Учене
Ученето е втората стъпка от процеса на учене чрез действие на Реванс.
Рефлексията все още не е учене. След първоначалната дискусия групата следва да извлече поуки кой какво е научил.
Полезни въпроси за размисъл и дискусия:
- Какви нови идеи или информация открихме?
- Какви допускания потвърдихме или опровергахме?
- От кои грешки в миналото кожем да се поучим и да не ги допускаме в бъдеще?
- Какви са възможностите да се придвижим напред?
- Какви нови начини за действие можем да използваме?
3. Планиране
Планирането е третата стъпка от процеса на учене чрез действие на Реванс.
Целта тук е да се определят дейности, които могат да помогнат за разрешаване на проблема. Това най-често е свързано с изготвянето на ефективен план за действие.
Полезни въпроси за размисъл и дискусия:
- Какво смятаме да направим?
- Как да подходим различно в действията си, за да преодолеем проблема?
- Какво да не повтаряме от миналото?
4. Действие
Действието е четвъртата стъпка от процеса на учене чрез действие на Реванс.
Тук е време планът да се приведе в действие. След това цикълът се повтаря отново и се преминава отново към етапа на Рефлексия, за да се анализира стореното, да се извлекат поуки, да се предприемат коригиращи действия и те да се приложат отново в практиката.
Групата може да се договори да се срещне конкретен брой пъти, след което да се разпусне – тогава цикълът на учене чрез действие ще се прекрати. Групата обаче може и да се среща перманентно, докато проблемът се се разреши изцяло или не се постигне зададената цел.
Полезни въпроси за размисъл и дискусия:
- Какво важно се случи?
- Кои хора бяха въвлечени в действията и до какви резултати доведоха техните усилия?
- Как се чувствах по време на действията?
- Как се чувстваха другите?
В резюме
Ученето чрез действие е метод за учене, с чиято помощ се разрешават проблеми и едновременно с това се усвояват нови знания чрез екипна работа и брейнсторминг.
Методът на Реванс може да се използва във всякакви организации за творческо разрешаване на комплексни проблеми.
Прочети повече: Модел 70:20:10 за учене и развитие.