Целта на даването и получаването на обратна връзка е да се подобри представянето на служителя и качеството му на работа.
Но за да не бъде обратната връзка монолог от страна на мениджъра, се налага въвличане на служителя в диалогична комуникация.
Един от популярните начини за даване и получаване на диалогична обратна връзка е т.нар. “Метод за обратна връзка на Пендълтън”. Да го разгледаме.
Метод за обратна връзка на Пендълтън
Методът “Пендълтън” за обратна връзка е създаден от Дейвид Пендълтън – професор по лидерство от Henley Business School в САЩ и е популяризиран за пръв път от него през 1984 г.
Тъй като професионалните интереси на Дейвид Пендълтън са свързани с организации в областта на здравеопазването, първоначално методът му за обратна връзка се фокусира взаимоотношенията “лекар-пациент”, но впоследствие започва да се използва и в бизнес средите.
Методът на Пендълтън предлага структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки ръководител в четири стъпки:
- Мениджърът пита служителя какво е свършил добре.
- Мениджърът казва на служителя какво е свършил добре.
- Мениджърът пита служителя какво не върви добре или може да се подобри.
- Мениджърът казва на служителя какво не върви добре или може да се подобри.
Методът за обратна връзка на Пендълтън създава интерактивна комуникация, при която участие имат както мениджърът, така и служителят.
Метод за обратна връзка на Пендълтън е представен на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме малко по-подробно четирите стъпки в метода за обратна връзка на Пендълтън.
1. Попитай какво мина добре
Първата стъпка от метода за обратна връзка на Пендълтън е ръководителят да попита служителя какво счита, че е свършил добре.
По този начин мениджърът най-напред дава възможност на своя служител сам да разкаже какви са резултатите, които е постигнал по отношение на работата, която изпълнява или задачата, която му е възложена.
С тази стъпка ръководителят още от самото начало въвлича своя сътрудник в диалогична и емпатична комуникация.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Кажи какво мина добре
Втората стъпка от метода за обратна връзка на Пендълтън е ръководителят да каже на своя служител какво всъщност е свършил добре.
Възможно е да се окаже, че обратната връзка на мениджъра съвпада с мнението на служителя относно собственото му представяне. Ако това е така, значи служителят притежава обективен поглед върху своите силни страни, резултати и постижения и си дава реална самооценка, без да се подценява или надценява.
Възможно е обаче и обратната връзка да не съвпада с изказаното по-рано мнение на служителя. В такъв случай, мнението на мениджъра ще подейства отрезвяващо на служителя, което ще е полезен ориентир за него и за бъдещото му представяне в работата.
3. Попитай какво може да се подобри
Третата стъпка от метода за обратна връзка на Пендълтън е ръководителят да попита своя служител какво счита, че не върви добре или може да се подобри в неговата работа.
Тази стъпка отново “връща топката” в полето на служителя и го провокира да разкрие неговите виждания относно слабите му страни и областите за подобрение и промяна.
Нерядко служителите имат интересни идеи и предложения, които могат да се реализират в практиката и да доведат до позитивни резултати.
4. Кажи какво може да се подобри
Четвъртата стъпка от метода за обратна връзка на Пендълтън е ръководителят да каже на своя служител какво всъщност не върви добре или може да се подобри в работата му.
В тази стъпка мениджърът дава конкретни указания, насочени към неутрализиране на слаби страни на служителя, пропуски в начина, по който той работи или празнини в неговата компетентност, които трябва да бъдат запълнени.
В края мениджърът и служителят заедно могат да формулират план за действие, в който да се заложи какво точно следва да се предприеме или подобри от служителя, по какъв начин да се постигне това и в какви срокове. Подобен план би могъл да залегне в основата на нов разговор за обратна връзка след време.
В резюме
Методът за обратна връзка на Пендълтън предлага структура за ефективна обратна връзка чрез процес от четири стъпки:
- Мениджърът пита служителя какво е свършил добре.
- Мениджърът казва на служителя какво е свършил добре.
- Мениджърът пита служителя какво не върви добре или може да се подобри.
- Мениджърът казва на служителя какво не върви добре или може да се подобри.
Методът на Пендълтън насърчава силно диалога между ръководител и подчинен, с което обратната връзка не е просто монолог, а разговор. По този начин служителят получава възможност да размишлява върху собственото си трудово представяне и да се самооценява.
Прочети повече: Метод “Сандвич” за обратна връзка.