Подаването на обратна връзка е ключово умение за всеки мениджър, който иска да управлява ефективно своите сътрудници.
Но как точно да се подава обратна връзка? Известни са различни методи, един от които е т.нар. “Метод SKS” – абревиатура на Stop-Keep-Start.
Да разгледаме този метод.
Метод SKS за обратна връзка
За създател на метода SKS за обратна връзка се счита Фил Дениълс – професор по психология от Brigham Young University в САЩ.
Методът SKS предлага опростена структура за ефективна обратна връзка, която може да се използва от всеки ръководител чрез три стъпки:
- Спри (Stop). Какво трябва да спре да прави служителят?
- Продължи (Keep). Какво трябва да продължи да прави служителят?
- Започни (Start). Какво трябва да започне да прави служителят?
Методът SKS за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:
Методът SKS за подаване на обратна връзка е фокусиран върху действията, които служителят трябва да предприеме. Той позволява на мениджъра ясно и конкретно да обясни на сътрудника какво да стори, за да подобри своето трудово поведение и повиши резултатите си.
Подобен подход обезпечава практичност и бързина в комуникацията. Също така, това е балансиран подход, който насочва както към негативните акценти в работата, които следва да се преустановят, така и към позитивните аспекти, които следва да се затвърдят.
Нека разгледаме малко по-подробно трите стъпки на метода SKS.
1. Спри
Първата стъпка от метода SKS е мениджърът да каже какво трябва да спре да прави неговият сътрудник.
Тази стъпка посочва неприемливи прояви в трудовото поведение, които следва незабавно да се преустановят, непрактични действия, които консумират ресурси, но не създават стойност (муда, мура и мури) или подходи, които просто не работят.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Продължи
Втората стъпка от метода SKS е мениджърът да каже какво трябва да продължи да прави неговият сътрудник.
В тази стъпка ръководителят споменава няколко дейности, с които служителят се справя добре, придържа се към добри практики, поддържа конструктивни отношения с колегите си и постига високи нива на продуктивност и отлични постижения.
3. Започни
Третата стъпка от метода SKS е мениджърът да каже какво трябва да започне да прави неговият сътрудник.
Освен да критикува и хвали, ръководителят следва да помага на хората си да разгърнат своя потенциал, като ги наставлява да опитват нови неща и им подава полезна информация, с което да увеличават своята компетентност – знания, умения и опит.
Метод SKS за получаване на обратна връзка
Освен, че методът SKS може да се използва за подаване на обратна връзка, той може да се използва в обратната ситуация – за получаване на обратна връзка от служител във връзка със собствената му работа.
Това означава служителят да проведе разговор със своя мениджър, в който да обсъди три основни въпроса:
- Какво да спра да правя?
- Какво да продължа да правя?
- Какво да започна да правя?
Но получаването на обратна връзка може да не идва единствено по линия на прекия ръководител. Полезно е обратна връзка да се получава от колеги и дори от преки подчинени, отново с помощта на трите въпроса от метода SKS.
Подобен подход за получаване на обратна връзка може да се използва с успех дори и в личните взаимоотношения.
В резюме
Методът SKS е прост модел за обратна връзка чрез три стъпки:
- Спри;
- Продължи;
- Започни.
Методът SKS може да се използва както за подаване на обратна връзка от мениджър към подчинен, така и за получаване на обратна връзка към определен човек от страна на други хора – ръководители, колеги и др.
Прочети повече: Седемте елемента на ефективната обратна връзка.