Когато работим по някаква задача или просто планираме графика си за следващата седмица, е относително лесно да определим приоритетите си – какво да свършим първо, какво второ и т.н.
Когато обаче работим с колеги или когато проектът ни изисква сътрудничество с клиенти или доставчици, нашите приоритети не винаги съвпадат с приоритетите на другите. Нещо повече, понякога тези приоритети биха могли кардинално се разминават.
За да се унифицира разбирането на всички в една група относно общите приоритети, е полезно да се използва т.нар. “Метод MoSCoW”. Това е прост инструмент за управление на проекти с разнообразно приложение.
Метод MoSCoW
Методът MoSCoW за определяне на приоритети е разработен в средата на 90-те години на XX век от Дей Клег от Oracle UK Consulting.
Методът MoSCoW е способ за подреждане на всички дейности, задачи или изисквания на един проект по степен на важност. Задачите се разпределят в четири основни категории според степента им на приоритетност.
Четирите основни категории в метода MoSCoW са:
- Must Have – задължително трябва да го има. Това са изисквания към проекта от критично важен приоритет, които са задължителни за успеха му и не подлежат на договаряне. Ако тези дейности и задачи не се изпълнят, проектът просто ще се провали.
- Should Have – би трябвало да го има. Това са изисквания към проекта, които са изключително важен приоритет. Те следва да се изпълнят винаги, когато е възможно.
- Could Have – добре би било да го има. Това са изисквания към проекта, които са от висок приоритет, но могат да се реализират и в следваща фаза на проекта или дори да отпаднат изцяло, ако няма достатъчно време.
- Won’t Have – няма да го има. Това са пожелателни изисквания към проекта, които със сигурност не попадат в текущите планове и следователно не са приоритетни. Те могат да се имат предвид в бъдеще, ако работата по проекта продължи да се развива.
Самото име “MoSCoW” не е свързано с град Москва в Русия, а е акроним, който произлиза от първите букви на имената на четирите категории – M, S, C и W, като за благозвучие са вмъкнати и две букви “о”.
Методът MoSCoW може да се използва в управлението на проекти, в разработването на нови продукти, за целите на бизнес анализ и др. Струва си да се отбележи, че методът е приложим и за планиране и организация на лични приоритети и управление на времето.
Приложение на метода MoSCoW
Методът MoSCoW би могъл да се използва по следния начин:
- Планирай проекта. Изясни заедно с останалите хора каква е целта на проекта, какъв е обхватът на проекта и главните очаквания към проекта, в т.ч. цена, качество и срокове. Подобно първоначално планиране е важно за цялостното разбиране на всички относно това, което предстои да се свърши.
- Направи списък с всички дейности, задачи и/или изисквания на проекта. За целта е полезно да се направи GAP анализ, за да се откроят необходимите дейности, задачи и изисквания, така че да се постигне желаната крайна цел.
- Определи приоритетите по метода MoSCoW.Заедно с останалите в групата определи в коя категория по метода MoSCoW попада всяка отделна дейност, задача или изискване – M, S, C или W. Тук е възможно да възникне оживена дискусия, дори и да се появят конфликти, тъй като различните хора могат да имат различни гледни точки. Групата следва да се въздържа от изкушението да класифицира всички изисквания към проекта като “Must Have”, тъй като най-често подобно отношение просто не е реалистично. След обсъждане и разглеждане на алтернативи, групата трябва да вземе общо решение.
- Направи ревизия на приоритетите. След определяне на приоритетите по метода MoSCoW за всяко отделно изискване на проекта, е полезно да се направи цялостна ревизия на всички приоритети. От ключово значение е да се приложи критично мислене за анализ на всички дейности и задачи, които са разпределени в групата “Must Have”. Не бива да се забравя, че в тази група следва да попаднат само онези изисквания, без които проектът ще се провали. Целта на критичния анализ е групата да е сигурна, че няма да разходва скъпоценни ресурси за нещо, което не е от топ приоритет.
- Съобщи резултатите. След като групата е преминала внимателно през всички стъпки дотук, приоритетите по проекта по метода MoSCoW следва да се съобщят в резюме на всички заинтересовани страни. Важно е да се съобщи и причината за всяко едно категоризиране, особено на дейностите и задачите в групата “Must Have”. Ако някои от членовете на групата все още не са сигурни в крайните резултати, е полезно да се проведе дискусия, за да могат всички максимално добре да разбират кои са приоритетите на проекта и защо това е така. Само така може да се осигури по-пълноценна ангажираност и съпричастие на всички към предстоящата работа по проекта.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Методът MoSCoW е начин за определяне на приоритети в работата по определен проект.
Методът изисква всички задачи и изисквания на проекта да се разпределят в четири основни групи, според степента им на приоритетност, както следва:
- Must Have – задължително трябва да го има.
- Should Have – би трябвало да го има.
- Could Have – добре би било да го има.
- Won’t Have – няма да го има.
Ползите от подобен подход са, че всички членове на една работна група или проектен екип ще разбират по-ясно и еднакво добре кои са главните приоритети, по които следва да се работи.
Прочети повече: Матрица на приоритетите.