Често ставаме свидетели на ситуации, в които група от експерти се събират заедно, за да обмислят някакъв проблем и да предложат решение, но вместо да постигнат консенсус, те застъпват диаметрално противоположни мнения и дори се изпокарват един с друг.
Също така, срещаме и ситуации, в които група хора се съгласява с предложението на техния убедителен и харизматичен лидер, чиято идея обаче просто не е достатъчно добра. Групата се стреми силно към консенсус и подкрепя въпросната идея, но това води до катастрофални резултати.
За да се намали риска от възникване на подобни ситуации е разработен специален метод, известен като “Метод Делфи” или “Техника Делфи”. Целта на метода е да помогне за оценката и избора на подходящо решение на даден въпрос, което да се вземе с консенсус от експерти.
Нека разгледаме този метод.
Метод Делфи
Методът Делфи е откритие на американската фирма RAND Corporation, която го разработва през 50-те години на XX век. Първоначално методът се използва за прогнозиране, а по-късно правителството на САЩ го използва като инструмент за постигане на общо решение в група.
Името на метода идва от известния от епохата на Античността Делфийски оракул, който прави своите предсказания и пророкувания в храма на Аполон в Делфи в Древна Гърция.
Методът Делфи работи на няколко етапа, свързани с анонимни писмени дискусии и обмяна на мнения между експерти, за да се постигне еднакво добре прието от всички мнение или решение.
Участниците в дискусията по Метода Делфи не се срещат “очи в очи” и дори не е необходимо да знаят кой друг участва в дискусията. Има фасилитатор на дискусията, който контролира процеса и управлява потока на информацията и нейното обобщаване.
Подобна анонимност и липсата на директен контакт между участницитв в дискусията помага да се избегнат явления като групово единомислие и междуличностни конфликти.
Освен това, Методът Делфи дава възможност на участниците да обмислят по-внимателно определени въпроси, да подготвят по-сериозни аргументи на своите критични бележки към чуждите идеи и да допринесят в по-задълбочена степен към цялостната дискусия.
В наши дни Методът Делфи се счита за един от най-надеждните методи за постигане на консенсус от група експерти и има приложение в различни сфери, в т.ч. при вземане на управленски решения в организации или фирми.
Как да се използва Методът Делфи?
Следният процес от стъпки може да се използва за работа с Метода Делфи:
- Дефинирай ясно проблема, който следва да се разреши.
- Определи фасилитатор с нужните умения и мотивация, който да управлява комуникацията. Нека си представим, че това си ти.
- Избери група експерти, които притежават нужната компетентност за ефективна работа по търсене на решения относно проблема.
- Поискай от експертите да проведат самостоятелно един от друг брейнсторминг и да набележат подходящи идеи за справяне с проблема.
- Обобщи отговорите на експертите и върни обратна връзка към цялата група под формата на обширен списък с подходи, които са предложени.
- Поискай оценка от всеки експерт на предложените подходи. Това може да стане по-лесно, ако се използва анкетна карта с внимателно подготвени въпроси, по които да се оценява всяка идея.
- Представи анонимно оценките между експертите за анализ.
- Обобщи резултатите и подай обратна връзка към цялата група.
- Организирай втора оценка от страна на всеки експерт, на база на обобщението от първия цикъл с анализирани предложения. Експертите следва да прегледат и оценят повторно и независимо предишните си отговори.
- Поискай градивна критика от всички експерти относно основните предложения, които се анализират.
- Обобщи мненията и ги разпрати обратно към експертите.
- Процесът се повтаря отново и отново, докато се постигне стабилен анализ на всички алтернативи и се подбере най-доброто решение.
Както става ясно, основната идея на Метода Делфи е, че становище, което е прието с консенсус след няколко рунда на анонимна индивидуална и групова оценка, води до изготвянето на по-добро решение.
Методът Делфи отнема време и може да е продължителен процес, за който всички следва да са подготвени. Следователно, този метод има логика да се използва най-вече при ключови въпроси от капитално значение. За по-ежедневни предизвикателства методът вероятно не е най-доброто решение.
Ролята на фасилитатора в хода на приложение на Метода Делфи е огромна, тъй като той притежава съществена власт върху резултатите от целия процес. Така например, един предубеден и дори злонамерен фасилитатор може с лекота да изкриви ефекта от работа на експертите в желана от него посока.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Методът Делфи е организиран процес за анализ на проблеми и откриване на решения за тях, които са задълбочено обмислени.
Като се използват специфични техники, сред които най-вече анонимната работа на група експерти, координирани от фасилитатор, се избягват нежелани ефекти като групово единомислие и междуличностни конфликти.
Това позволява изработването на качествени, творчески и практически ориентирани решения.
Прочети повече: Метод “Шест мислещи шапки” на Едуард де Боно.