Даването на обратна връзка към служителите е основна част от работата на мениджъра.
Проблемът е, че нерядко ръководителите не са сигурни как точно да постъпят и се притесняват, че обратната им връзка може да се възприеме като неконструктивна или демотивираща от преките подчинени.
Известен е т.нар. “Метод CEDAR за обратна връзка”, който помага на мениджърите да преодолеят подобни опасения и да подават обратна връзка на служителите си по позитивен и конструктивен начин.
Метод CEDAR за обратна връзка
Методът CEDAR за обратна връзка е създаден през 2003 г. от Анна Уайлдман – автор и консултант по управление от Великобритания.
Методът CEDAR предлага структура за ефективна обратна връзка по позитивен начин, като позволява на служителя – а не на мениджъра – да поеме водеща роля в разговора относно неговото представяне.
Методът CEDAR за обратна връзка включва пет стъпки:
- Контекст (Context);
- Примери (Examples);
- Диагноза (Diagnosis);
- Действия (Actions);
- Преглед (Review).
Моделът CEDAR може да се използва от мениджъри във всякакви организации, но е най-успешен, когато се използва от организации, в които вече е налице силна култура за обратна връзка.
Това значи, че даването и получаването на обратна връзка е интегрирано в ежедневието на ръководители и подчинени. В подобни организации хората се доверяват един на друг и ръководителите се чувстват сигурни, че могат да предложат конструктивна обратна връзка, на която служителите ще отговорят позитивно.
С други думи, важно е да се работи за развитието на култура за обратна връзка, преди да се използва модела CEDAR.
Методът CEDAR за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:
Да разгледаме по-подробно петте стъпки за даване на обратна връзка по метода CEDAR.
1. Контекст
Първата стъпка от метода CEDAR за обратна връзка е ръководителят да зададе контекст.
Служителите вероятно ще са по-отворени за получаване на обратна връзка, ако разбират как тя се вписва в цялостното им представяне и ако знаят как представянето им влияе на техните колеги.
Без виждане за “голямата картина”, служителите по-трудно ще разберат значението на информацията, която се споделя с тях. Ето защо, те следва да са наясно какво значение има качеството им на работа, кого засяга и какво въздействие има върху колегите и организацията.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Примери
Втората стъпка от метода CEDAR за обратна връзка е да се приведат конкретни примери, за да се илюстрира ситуацията.
Примерите следва да са ясни, конкретни и да почиват на реални факти от работното ежедневие.
Ако обратната връзка е свързана с нещо негативно, е особено полезно служителят да бъде насърчен към диалог от ръководителя, като в много случаи той сам ще идентифицира примери, които илюстрират ситуацията.
Когато обаче обратната връзка е свързана с високи постижения на служителя, по-въздействащото поведение е самият ръководител да наблегне на конкретни примери, които показват как е била добавена висока стойност.
3. Диагноза
Третата стъпка от метода CEDAR е да се направи диагноза на ситуацията, с която да се помогне на служителя да установи защо резултатите му са такива, каквито са.
Разбирането на това какво стои зад представянето на служителя е от съществено значение за неговото учене и развитие, независимо дали обратната връзка е за негова силна или слаба област. Прозрението понякога може да бъде заровено дълбоко в подсъзнанието и колкото повече се използва систематичен, преднамерен и рефлексивен подход, толкова повече това ще помага на служителя да прави ценни изводи и да постигне “аха” моменти.
Ако обратната връзка е свързана с нещо позитивно, чрез поставяне на правилна диагноза мениджърът следва да помага на служителя да разпознае как неговите способности и поведение добавят стойност.
Ако обратната връзка е свързана с нещо негативно, диагнозата има за цел да установи какво стои зад всеки дефицит – дали става дума за липса на знания и умения или по-скоро е резултат от моментно разсейване или липса на мотивация.
И в двата случая – при позитивна и негативна ситуация, докато причината за нея не е ясна за служителя, всеки последващ план за действие ще е недостатъчно ефективен и ще се базира само на догадки.
4. Действия
Четвъртата стъпка от метода CEDAR е да се реши какви действия следва да се предприемат от служителя, за да продължи напред.
Освен, ако служителят не е нов и неопитен, мениджърът следва винаги да го насърчава да поеме водещата роля в определянето на подходящите действия. Полезно е служителят сам да даде идеи и предложения, тъй като след това ще е далеч по-склонен да работи по тяхното реализиране, а ролята на ръководителя трябва да е по-скоро насочваща, вместо да включва директни заповеди или инструкции какво трябва да се направи.
Ако води разговора по този начин, мениджърът влиза по-скоро в ролята на коуч, а не толкова на пряк ръководител, който дава заповеди.
Понякога, обаче, служителят може да не знае какви действия да предприеме. Тогава мениджърът следва да заема по-активна роля и сам да подаде предложения. В подобен случай, правилно е той да не прави това прекалено рано – ако даде предложения за действия още в самото начало, служителят може да замълчи, но вътрешно в него да има съпротива.
5. Преглед
Петата и последна стъпка от модела CEDAR е свързана с планиране на среща за преглед на прогреса.
Прегледът е от критично значение, за да се затвърди желаното поведение. Дълготрайната промяна се случва, само когато се извърши преход от съзнателни действия към несъзнателни навици. Това изисква позитивно и навременно окуражаване.
Подкрепата и отпразнуването на усилията и успехите на служителя повишава неговата мотивация и му позволява да затвърди подходящото поведение в ежедневната работа. Освен това, срещите за преглед позволяват да се обсъдят всякакви нови възможности, които биха могли да са от полза за увеличаване на ефективността и постигане на целите.
В резюме
Методът CEDAR предлага структура за ефективна обратна връзка чрез процес от пет стъпки:
- Контекст;
- Примери;
- Диагноза;
- Действия;
- Преглед.
Методът CEDAR залага на двупосочната комуникация, в която ролята на мениджъра е по-скоро на наставник. За да е успешен подобен подход, е нужно в организацията да е налице силна култура за обратна връзка.
Прочети повече: Метод “Станфорд” за обратна връзка.