Повечето методи за обратна връзка, които се използват от мениджърите, включват даване както на позитивна, така и на негативна обратна връзка.
Но има и изключения! Едно от тях е т.нар. “Метод BET”, който се фокусира изключително върху подаването на положителна обратна връзка.
Нека го разгледаме.
Метод BET за обратна връзка
Подаването на положителна обратна връзка е форма на оценка на работата на служителя, но така също и отдаване на признание за усилията и постиженията му, което влияе благоприятно на неговата мотивация и взаимоотношения с прекия ръководител.
Методът BET се използва за даване на положителна обратна връзка и включва три стъпки:
- Поведение (Behavior);
- Ефект (Effect);
- Благодаря (Thank you).
Някои експерти насърчават ръководителите да дават преимуществено положителна обратна връзка, например в 75-80% от случаите, а в останалите 20-25% от случаите да подават и негативна обратна връзка. Идеята е обратната връзка да не е прекалено критична или дори зла, което отблъсква и действа демотивиращо.
Например, известен е т.нар. “Коефициент на Лосада”, според който броят на позитивните взаимодействия следва да надвишава броя на негативните взаимодействия с 3 до 5 пъти. Позитивната обратна връзка поражда позитивни емоции, които правят служителите по-креативни, повишават самочувствието им и подобряват физическото и психическото им здраве.
Именно поради тази причина е полезно ръководителите да разполагат с конкретен метод за даване на положителна обратна връзка и методът BET е създаден с тази цел.
Методът BET за обратна връзка е представен на диаграмата по-долу:
Да разгледаме малко по-подробно трите стъпки от метода BET за обратна връзка.
1. Поведение
Първата стъпка от метода BET за обратна връзка е свързана с поведението на служителя, относно което се дава положителната обратна връзка.
Под “поведение” е най-уместно да се разбират конкретни действия, които служителят е извършил, наблюдавани лично от мениджъра. Чрез определяне на конкретните действия обратната връзка става по-реална и въздействаща.
Вместо да се използват общи фрази от сорта на “Доволен съм от работата ти”, по-правилно е да се упомене честотата на наблюдаваното положително действие, например “три пъти тази седмица”, “два пъти този месец” или др.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Ефект
Втората стъпка от метода BET за обратна връзка е свързана с ефекта от поведението на служителя.
Съобщаването на ефекта гарантира, че обратната връзка изяснява последиците от поведението на служителя. По този начин той получава по-задълбочена представа за начините, по които допринася в работата си.
В тази стъпка мениджърът може да опише до какво положително влияние са довели усилията на служителя по отношение на неговите колеги, организацията като цяло или него самия.
3. Благодаря
Третата стъпка от метода BET за обратна връзка е свързана с отправяне на благодарност към служителя.
Думата “Благодаря” притежава голяма сила. Тя е свидетелство за значимостта на стореното от служителя. Отдаването на благодарност и признателност е умението да се осъзнава ценността на сторените добри дела, когато те се случват на работното място.
Изразяването на благодарност от страна на мениджъра чрез “Благодаря” е форма на положително подсилване, което затвърждава и насърчава конкретното поведение от страна на служителя в бъдеще.
В резюме
Методът BET за даване на положителна обратна връзка включва три стъпки:
- Поведение;
- Ефект;
- Благодаря).
Със своята простота и фокус към позитивното, методът BET насърчава конструктивната комуникация, взаимното разбиране и непрекъснатото усъвършенстване.
Прочети повече: Седемте елемента на ефективната обратна връзка.