Да намериш добър доставчик на стоки или услуги за твоята фирма не е проста задача.
Понякога ти успяваш да откриеш доставчик, който предлага много добра цена. Оказва се обаче, че качеството на продукта не е високо или сроковете за доставка са крайно ненадеждни.
Съществува инструмент, наречен “Метод 10C за оценка на доставчик”, с чиято помощ организациите могат да направят анализ на група доставчици и да изберат най-добрите сред тях с оглед на своите потребности.
Да разгледаме този метод.
Метод 10C за оценка на доставчик на Картър
Методът 10C за оценка на доставчик е изобретен от Рей Картър, управител на британската консултантс фирма DPSS. През 1995 г. той публикува своя статия в списание “Purchasing and Supply Management”, в която описва кои са седемте критерия (7C) за оценка на потенциален или реален доставчик. По-късно добавя още три критерия за оценка и така те стават общо десет.
На английски език всеки от десете критерия започва с буквата “C”, поради което и името на метода е “10C”. Преводът на десетте критерия на български език не позволява употребата на една и съща буква за десетте критерия и все пак запазваме името на метода автентично.
Методът 10C включва следните десет критерия за оценка на доставчик:
- Компетентност (Competency);
- Капацитет (Capacity);
- Ангажираност (Commitment);
- Контрол (Control);
- Пари (Cash);
- Разходи (Cost);
- Постоянство (Consistency);
- Култура (Culture);
- Чистота (Clean);
- Комуникация (Communication).
Да раздледаме по-подробно десетте критерия за оценка на доставчик.
1. Компетентност
Оценката на доставчик започва с оценяване на неговата компетентност.
Притежава ли доставчикът нужните знания и умения, за да достави онова, от което организацията се нуждае? Колко компетентен е в сферата, в която оперира? Какво смятат за въпросния доставчик други негови клиенти? Какъв е техният опит с този доставчик?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Капацитет
Доставчикът трябва да има достатъчен капацитет, за да изпълнява поръчките на организацията.
Колко бързо може да реагира доставчикът на промяна в изискванията на поръчките? Какви са ресурсите (персонал, оборудване, сгради и др.), с които разполага? Може ли да поема нови поръчки с оглед на останалите поръчки към текущи клиенти?
3. Ангажираност
Доставчикът следва да предостави доказателства, че е ангажиран да се придържа към високи стандарти за качество.
В същото време, доставчикът трябва да е и силно ангажиран към своя клиент в рамките на времето, в което двете страни работят заедно. Това е особено важно за дългосрочните партньорства между доставчик и клиент.
В какво се изразява ангажираността на доставчика към качеството? Какви са неговите инициативи в това отношение? Има ли сертификат ISO 9001 или друг сертификат за качество? Разбира ли доставчикът потребностите на своите клиенти и откликва ли адекватно на тях?
4. Контрол
Доставчикът трябва да оказва нужния контрол върху своята собствена верига за доставки, за да обезпечава надеждни и предсказуеми доставки.
Какъв е контролът, който доставчикът оказва над своите политики, процедури и практики? Как доставчикът гарантира, че правилата за работа се спазват системно и дисциплинирано?
5. Пари
Доставчикът трябва да бъде в стабилно финансово състояние и да е способен да преодолее стандартни трусове в икономиката.
Разполага ли доставчикът с достатъчно пари в брой? Има ли риск от свръхзадлъжнялост? Каква информация може да предостави доставчикът, за да докаже, че се намира в добро финансово здраве?
6. Разходи
Себестойността и цената, на която доставчикът продава своите продукти е също от голямо значение, когато се прави оценка.
Какви са разходите за придобиване на продукта на доставчика? Как тези разходи се отнасят спрямо други доставчици, които предлагат аналогични продукти?
7. Постоянство
Доставчикът следва да може да прави надеждни доставки с постоянство и предсказуемост.
Как доставчикът гарантира, че ще прави постояни доставки без отклонение в качеството или сроковете? Какво показва статистиката за работата му с други клиенти? Какви процедури използва доставчикът, за да обезпечи постоянство в работата?
8. Култура
Дългосрочни партньорства между клиент и доставчик обикновено се случват там, където има съвпадение между бизнес култура и цености на двете организации.
Кои са ключовите ценности на доставчика? На какво държат най-много мениджърите и служителите в тази фирма?
9. Чистота
Тази характеристика от оценката на доставчика е свързана с практиките за устойчиво развитие и “зелен” начин на мислене и правене на бизнес.
Какво прави доставчикът, за да намали своя екологичен отпечатък? Спазва ли законите и регулациите за опазване на околната среда? Какви зелени иницативи подкрепя?
Освен това, каква е корпоративната социална отговорност, която доставчикът демонстрира – към своите собствени служители, както и към обществото? Каква е репутацията на доставчика? Придържа ли се към етични принципи и стандарти за работа?
10. Комуникация
Заключителният критерий за оценка на доставчика е свързан с ефективната комуникация с клиентите.
Как общува доставчикът с клиентите си? Как подхожда в случай на кризисни ситуации? Колко бързо реагира с информация в случай на проблем? Осигурен ли е достъп до висш мениджър от страна на доставчика, в случай на спешна нужда?
Как да се използва методът 10C за оценка на доставчик?
Методът 10C за оценка на доставчик на Картър може да се използва като фундамент за изграждането на процедура за избор на доставчици.
Например, организацията може да изготви чеклист с всички десет критерия и да оценява според тях всеки алтернативен доставчик. Информацията, която бъде събрана трябва да се анализира и съпостави спрямо потребностите на организацията-клиент. Всеки потенциален доставчик може да получи определени точки, които да са сбор от десетте критерия за оценка по метода на Картър.
Важно е да се обръща внимание на слабите места на доставчиците. Един доставчик може да получи най-много точки след употреба на метода за оценка на Картър, но ако в един от десетте критерия доставчикът има изключително ниска оценка, това е сериозен риск, който трябва да бъде разгледан внимателно от всички страни, преди да се премине към реална работа.
Методът 10C за оценка на доставчици може да се използва и в преговорния процес. Например, на определен доставчик може да се покаже направеният анализ и оценка на всички потенциални доставчици и да му се поиска по-ниска цена, за да може да повиши шансовете си да бъде избран.
В резюме
Методът 10C за оценка на доставчици на Картър включва следните десет критерия:
- Компетентност (Competency);
- Капацитет (Capacity);
- Ангажираност (Commitment);
- Контрол (Control);
- Пари (Cash);
- Разходи (Cost);
- Постоянство (Consistency);
- Култура (Culture);
- Чистота (Clean);
- Комуникация (Communication).
Всяка организация може да използва този подход, за да взема по-добри решения относно своите текущи и бъдещи доставчици.
Прочети повече: Четирите фактора за преуспяващ бизнес на Артър Д. Литъл.