Мелвин Лърнър е социален психолог и пионер в психологическите изследвания на справедливостта.
Основната теза на Мелвин Лърнър е, че ние вярваме, че всеки получава, каквото заслужава, което е свързано със стремежа да живеем в един справедлив, безопасен и подреден свят, където “добри” неща се случват само на “добрите” хора, а “лоши” неща – само на “лошите” хора.
Как преминава животът на Мелвин Лърнър и какви са неговите основни идеи?
Биография на Лърнър
Мелвин Лърнър е роден през 1929 г. в град Лорейн, Охайо (САЩ).
Като студент Лърнър изучава социална психология и защитава докторска дисертация в Университета в Ню Йорк през 1957 г. След това продължава образованието си в друго направление – клинична психология и защитава докторска дисертация в Университета Станфорд.
Кариерата на Мелвин Лърнър като преподавател е последователна. От 1970 до 1994 г. той обучава студенти по учебната дисциплина “Социална психология” в различни университети в Северна Америка и Европа, сред които са университета във Ватерло (Канада), университета в Калифорния (САЩ), университета в Бъркли (САЩ), университета във Вашингтон (САЩ) и университетите в Утрехт и Лайден (Нидерландия). Активната му преподавателска работа допринася за популяризирането на социалната психология и нейното приложение в различни сфери на живота.
Едновременно с преподаването, Мелвин Лърнър е активен изследовател на психологията и продуктивен автор на книги. Творчеството му е характерно с ключови за социалната психология теми като социална справедливост, личен интерес, криминология, политическа философия, икономическа справедливост, наказание, алтруизъм, дехуманизация, късмет, гняв, самоконтрол.
Най-значимите трудове на Мелвин Лърнър са “Вярата в справедливия свят: фундамнтална заблуда” (1980), “Мотивът за справедливост в социалното поведение: адаптиране във времена на недостиг и промяна”(1981) и “Днешната загриженост за социалната справедливост” (1996).
Мелвин Лърнър е основател и редактор на научното списание “Изследвания на социалната справедливост”. За цялостен принос към изследванията на справедливостта, Лърнър е награден през 2008 г. от Международното общество за справедливост.
Лърнър и Теорията за справедливия свят
Основната теза на Лърнър за справедливостта е, че хората се чувстват най-комфортно, когато усещат, че контролират живота си и искат да вярват, че живеят в безопасен, стабилен и подреден свят, в който “лоши” неща се случват само на “лошите” хора, а “добри” неща – на добрите хора.
Тази склонност да се вярва, че светът, в който живеем награждава добрите и наказва лошите, е характерна за много хора. Те считат, че всеки трябва да получава това, което заслужава.
Според Мелвин Лърнър, подобно убеждение е опасно и вредно недоразумение, което придава неоправдана значимост на предполагаемите личностни характеристики на засегнатите хора, вместо на действителните факти в ситуацията.
Теорията за справедливия свят се превръща в удобно обяснение на видимо необясними събития, с което светът вече не ни се струва хаотичен и непредсказуем. Тя позволява на хората да вярват, че докато са добри, ще им се случват само хубави неща, което генерира фалшиво усещане за сигурност и контрол.
Лърнър привежда много примери. Например, в средата на 60-те години на XX век той провежда експеримент, с който установява, че ученици, които са осведомени, че техен съученик е спечелил голяма сума пари от лотарията, си обясняват това събитие с предположението, че е учил по-упорито от връстниците си. По този начин вярата им в справедливия свят ги кара да “наместят” фактите, за да си обяснят ситуациятата, но това очевидно е грешка.
Още по-сериозна грешка може да се допусне, когато теорията за справедливостта се отнесе към начина, по който възприемаме жертвите на престъпление или насилие. Понякога можем да сметнем, например, че жертвата на изнасилване “си го е търсила”, защото е носела къса пола или е флиртувала. Подобно мислене освобождава престъпника от отговорност и я прехвърля върху жертвата, а именно, че тя е получила това, което е заслужавала.
Идеите на Мелвин Лърнър стават основание за по-сериозно изследване на темата за социалната справедливост. Те дават началото на дебат за ефекта на вярата върху живота в справедливия свят – дали тя помага на хората да се справят с трудностите в живота, дали стимулира чувството, че извършването на злини води до някакви беди, дали не тласка хората към депресивни състояние и ред други подобни въпроси.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Мелвин Лърнър е социален психолог и пионер в психологическите изследвания на справедливостта. Със своите изследвания и експерименти, свързани с теорията за справедливостта, той дава началото на дебат относно ролята на справедливостта за чувството за благополучие на хората и стремежа им към живот в един по-стабилен и сигурен свят.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.