Не всички организации са еднакви.
В някои има повече правила, а в други – малко. В някои се насърчава индивидуалната работа, а в други – екипната. Някои функционират по-ефективно в стабилна среда, а други – в динамична.
Едно полезно обяснение на природата на организациите дава теория, според която организациите биват два основни вида – механистични и органични организации. Това на пръв поглед просто разграничение предлага богатство от идеи и прозрения.
Механистични и органични организации
Концепцията за механистичните и органични организации се базира на теорията за механичните и органични системи на Том Бърнс и Джордж Столкър – британски експерти по социология и психология, които описват своите открития от емпирични проучвания сред британски компании в книгата си “The Management of Innovation” през 1961 г.
Бърнс и Столкър разграничават два основни вида организации:
- Механистична организация. Това е бюрократична организация, която се характеризира със строга йерархия и ясни процеси. Функционира систематично и ефикасно, без отклонение от стандартния си път, подобно на машина. Постига най-добри резултати в стабилна среда.
- Органична организация. Това е организация с плоска структура, в която комуникацията тече по хоризонтални канали. Функционира по сложен начин, подобно на жив организъм, тъй като в нея формалните правила са ограничен брой. Постига най-добри резултати в променяща се среда.
Механистичните и органичните организации са две крайности. Рядко компаниите са от чист механистичен или органичен вид, но познаването на характеристиките на двете системи е полезно, тъй като дава възможност за анализ на различни аспекти от дейността им.
Да разгледаме по-подробно какви са разликите между двата вида организационни системи.
1. Механистична организация
Механистичната организация е типична бюрокрация (по Макс Вебер), която подобно на машина работи по предсказуем и систематичен начин.
Характеристиките на механистичната организация са:
- Работи най-добре в стабилна среда.
- Поддържа строга йерархия чрез пирамидална организационна структура.
- Поддържа ясно разделение на труда и силна специализация на трудовите задачи.
- Фокусирана е към висока производителност и ефикасност чрез правила, процедури и стандарти за работа.
- Поддържа вертикална комуникация между мениджъри и подчинени.
- Цени лоялността и подчинението на служителите.
- Разпределя знанието и вземането на решения във висшите нива на структурата си.
- Слабо адаптивна е към промени във външната среда.
Механистичната организация е подходяща за големи производствени компании, които изпълняват рутинни задачи. В духа на идеите на Фредерик Тейлър, дейността й се извършва чрез функционални отдели – производство, продажби, доставки, счетоводство и т.н., което на свой ред изисква наличието на сериозен среден мениджмънт.
Механистичната организация може да бъде много ефикасна и да работи като добре смазана машина. Колкото по-голяма става подобна организация, толкова по-сериозна икономия от мащаба е в състояние да направи тя.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Органична организация
Органичната организация, подобно на жив организъм, функционира по сложен начин с ограничен брой правила и процедури.
Характеристиките на органичната организация са:
- Работи най-добре в променяща се среда.
- Поддържа плоска организационна структура с минимален брой йерархични нива.
- Поддържа минимална специализация на труда и развитие на широки области на експертно познание сред служителите.
- Фокусирана е към ефективност в работата по комплексни задачи чрез овластяване и работа в екип между хората.
- Поддържа хоризонтална комуникация между всички.
- Цени съпричастността в работата и стремежа към професионално развитие на служителите.
- Разпределя знанието и вземането на решения сред хората.
- Гъвкава е към промени във външната среда.
Органичната организация функционира, като взема предвид нуждите на своите служители. Това стимулира груповото лидерство и работа в екип. По този начин властта и контролът във вътрешната среда се споделят от няколко души, вместо само един човек да казва на всички какво се очаква и как трябва да работят.
Органичната организация се съобразява със служителите, което отваря широко вратите за креативност, добри идеи и иновации. Счита се, че използването на органична организация осигурява стимул на служителите да си сътрудничат и да работят по най-добрия начин.
Коя организация е по-добра?
Както се вижда, механистичните и органичните организации имат изключително много разлики помежду си.
Коя от двата типа организации е по-добра?
На пръв поглед изглежда, че органичната организация е по-добрият избор. Например, кой не би искал да работи в компания, в която мнението на всеки се чува, в която хората са овластени да вземат решения, които касаят работата им и в която мотивацията и удовлетворението от труда са високи?
Въпреки това, правилният отговор на въпроса “Коя организация е по-добра?” е “Зависи”. Организационната теория повелява, че няма един най-правилен начин за организиране или управление на някаква дейност. Всичко зависи от ситуацията.
- Механистичните организации са подходящи най-вече за специализирани дейности, извършвани в стабилна и сигурна среда.
- Органичните организации са подходящи най-вече за по-генерални дейности, извършвани в динамична и непредсказуема среда.
В зависимост от ситуацията, най-подходящата организация би могла да бъде както органична, така и механистична, а най-често тя би приела микс от характеристики от двете крайности, като в едни отношения би могла да е по-скоро механистична, а в други – по-скоро органична.
В резюме
Механистичните и органичните организации са две крайности (идеала), между които се разполагат всички всички реални организации. Рядко те са от чист вид, а по-скоро комбинират характеристики от двете системи, в зависимост от спецификата на външната и вътрешната среда.
Прочети повече: Петте организационни структури на Минцбърг.