Нуждата от коучинг възниква там, където има конкретна ситуация, проблем или задача, във връзка с която определен човек се нуждае от помощ.
Какъв следва да бъде правилният подход за коучинг, който да се използва от един мениджър по отношение на свой сътрудник, за да се справи с тази ситуация, проблем или задача?
Известна е т.нар. “Матрица за коучинг”, която посочва най-подходящия стил на коучинг и препоръчва определени действия. Нека я разгледаме.
Матрица за коучинг
Матрицата за коучинг, известна още и като Матрица “Умение/Воля”, е популяризирана през 2003 г. от консултанта по управление Макс Ландсбърг в неговата книга “The Tao of Coaching” (“Първичната сила на обучението”).
Матрицата за коучинг на Ландсбърг изисква от мениджъра-коуч да оцени два фактора на своя служител:
- Умение – зависи от опита, обучението и разбирането на служителя по съответната тема.
- Воля – зависи от желанието на служителя да постига резултати, стимулите, сигурността и увереността в собствените сили.
В зависимост от нивото на умение и нивото на воля на служителя, има четири възможни стила за коучинг:
- Ръководи – този подход е най-подходящ спрямо служители с ниско умение и ниска воля;
- Развълнувай – този подход е най-подходящ спрямо служители с високо умение, но ниска воля;
- Упътвай – този подход е най-подходящ спрямо служители с ниско умение, но висока воля;
- Делегирай – този подход е най-подходящ спрямо служители с високо умение и висока воля.
След като мениджърът определи какъв подход за коучинг ще използва, добре е той да обсъди това със своя служител. Така служителят ще знае точно какво да очаква и защо.
Матрицата за коучинг на Ландсбърг е представена на диаграмата по-долу:
Да разгледаме четирите стила за коучинг според Матрицата на Ландсбърг.
1. Ръководи
“Ръководи” е подход към коучинга, който е най-подходящ за служители с ниско умение и ниска воля. Да работиш със служители от този квадрант е предизвикателна задача, която отнема доста време и усилия.
За да се използва ефективно подобен подход, мениджърът (коуч) следва да определи ясни цели икрайни срокове на служителя и да наблюдава отблизо прогреса в работата.
Правилният процес според Ландсбърг е следният:
- Фокусирай се към изграждане на воля. Мениджърът трябва да покаже на своя служител как постигането на определена цел или задача ще повлияе положително на служителя да постигне свои лични цели в рамките на организацията.
- Развивай умението. Постигането на няколко бързи победи може да е от полза на този етап, с цел затвърждаване на увереността и доброто работно поведение.
- Поддържай волята. Чрез регулярна обратна връзка и отдаване на признание в нужните моменти, мениджърът (коуч) следва да поддържа волята на високо ниво.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Развълнувай
“Развълнувай” е подход към коучинга, който е най-подходящ за служители с високо умение, но с ниска воля. Служителите, които попадат в този квадрант, притежават нужната компетентност, но им липсва мотивация.
За да се използва ефективно подобен подход, мениджърът (коуч) следва да определи какво е това, което най-силно мотивира един или друг служител. След това, ръководителят трябва да поговори със съответните хора и ясно да им посочи връзката между техните резултати в работата и задоволянето на водещите им потребности.
На свой ред служителите могат да обсъдят с мениджъра си какви са текущите им работни задачи и групови роли и доколко те подпомагат или пречат за задоволяване на главните им потребности. Мениджърът следва да отчете тази обратна връзка и да опита да неутрализира или отстрани пречките пред мотивацията на хората му.
Правилният процес според Ландсбърг е следният:
- Определи каква е причината за ниската воля. Например, Теорията на Хърцбърг или Теорията на Сирота могат да насочат какво е това, което мотивира или демотивира служителя.
- Развивай вътрешната мотивация. Фокусирай се върху задоволяване на основните потребности на хората си, които следва да познаваш добре. Теорията на Макклеланд може да помогне в това отношение.
- Свързвай резултатите от работата със задоволяване на основните потребности. Активната и честна комуникация между ръководител и служител ще е полезна за изясняване на ползите за двете страни – служител и организация.
3. Упътвай
“Упътвай” е подход към коучинга, който е най-подходящ за служители с ниско умение, но с висока воля. Служителите, които попадат в този квадрант, притежават нужното желание да работят висококачествено, но им липсват умения.
За да се използва ефективно подобен подход, мениджърът (коуч) следва да осигури на тези служители нужното обучение и развитие. В идеалния случай, това следва да бъде съобразено със стиловете на учене на хората и с най-ефективните методи за учене.
Правилният процес според Ландсбърг е следният:
- Инвестирай време отрано. Осигури на служителя обучение, ресурси, подкрепа и обратна връзка, отговаряй на въпроси.
- Създай безопасна среда. Служителят трябва да опитва и рискува, за да учи и напредва бързо.
- Отслабвай постепенно контрола. С течение на времето, служителят ще става по-добър, което ще изисква не толкова близък и очевиден контрол.
4. Делегирай
“Делегирай” е подход към коучинга, който е най-подходящ за служители с високо умение и висока воля. Служителите, които попадат в този квадрант, притежават нужната компетентност и желание да постигат високи резултати.
Подобни служители са “звездите” в екипа или организацията. Те ще оценят, ако мениджърът им делегира ефективно цели и задачи.
Правилният процес според Ландсбърг е следният:
- Определи основните цели. Ръководителят следва да зададе генералната посока и ключовите цели.
- Дай свобода да се свърши работата. Мениджърът следва да не се намесва в оперативната работа на служителя, да не използва микромениджмънт и да го остави сам да свърши задачата по начин, който прецени, че е най-добър.
- Въвлечи във вземането на решения. Включването на служителя във вземането на решения относно задачата ще обезпечи неговата по-висока съпричастност.
- Подкрепяй със съвети и информация. Служителят ще има нужда от подкрепа, особено, ако трябва да работи по подобна задача за първи път.
В резюме
За да осигури ефективен коучинг, ръководителят може да използва Матрицата за коучинг и да избере подходящ стил на поведение спрямо своите служители, в зависимост от техните умения и воля да постигат резултати.
Четирите възможни стила за коучинг са:
- Ръководи – при служители с ниско умение и ниска воля;
- Развълнувай – при служители с високо умение, но ниска воля;
- Упътвай – при служители с ниско умение, но висока воля;
- Делегирай – при служители с високо умение и висока воля.
Прочети повече: Теория за ситуационно лидерство на Хърси и Бланчард.