В конкурентната борба за повече потребители и пазарен дял, компаниите могат да прилагат различни маркетингови стратегии.
Концепцията за “маркетингова война” изисква от пазарния лидер винаги да се защитава от атаките на конкурентите си, което на свой ред изисква употребата на определена отбранителна стратегия.
Една от възможните отбранителни стратегии е маркетинговата стратегия за превантивна защита. Нека я разгледаме.
Стратегия за превантивна защита
Стратегията за превантивна защита е отбранителна маркетингова стратегия, при която пазарният лидер осъществява пръв атака срещу конкурент, ако го усеща като потенциална заплаха, която планира атака срещу него.
Пример: Sony срещу всички останали. През 80-те години на XX век Sony точно прогнозира, че 3,5 инчовите “флопи дискове” ще се превърнат в стандарт за персоналните компютри и влага огромни ресурси за увеличаване на производствените си мощности, с което по-късно постига продуктово и пазарно превъзходство и завоюва 40% световен пазарен дял.
Маркетинговата стратегия за превантивна защита е отлично олицетворение на максимата, че най-добрата защита е нападението.
Или, пазарният лидер трябва да възприеме някоя от петте основни нападателни маркетингови стратегии:
- Стратегия за фронтална атака – директна атака “един срещу един” против определен конкурент;
- Стратегия за флангова атака – атакува се най-слабото място на определен конкурент;
- Стратегия за обкръжаваща атака – конкурентът се обгражда от всички възможни страни, с цел да се постигне пазарна доминация;
- Стратегия за обходна атака – конкурентът просто се заобикаля;
- Стратегия за партизанска атака – използва се поредица от малки и изненадващи удари срещу конкурент с цел да го обърка.
Маркетинговата стратегия за превантивна защита е представена на диаграмата по-долу:
Стратегията за превантивна защита обикновено носи добри резултати, когато конкурентът, който се атакува е по-малък или е нов играч на пазара.
Съществуват няколко начина за осъществяване на маркетингова стратегия за превантивна защита от страна на пазарния лидер:
- Атака срещу конкурента – чрез някоя от нападателните стратегии, описани по-горе.
- Придобиване на потенциален конкурент – с цел да му се попречи да атакува или спечели пазарен дял.
- Ограничение на конкурента – чрез патенти или екслузивни договори.
Предимства и недостатъци на превантивната защита
Маркетинговата стратегия за превантивна защита има както предимства, така и недостатъци.
Предимствата са:
- Стратегията осигурява защита – чрез нападение.
- Пазарният лидер не просто се защитава, а поема инициативата в свои ръце.
- Стратегията обърква плановете на претендентите.
Недостатъците са:
- Налице е риск да се изразходват ресурси за атака срещу по-малък конкурент, който дори не е планирал да атакува.
- Използването на тази стратегия отклонява пазарния лидер от преследване на по-важни стратегически цели, свързани с неговото бизнес развитие.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Стратегията за превантивна защита е отбранителна маркетингова стратегия, при която пазарният лидер осъществява пръв атака срещу конкурент, ако го усеща като потенциална заплаха, която планира атака срещу него.
Подобна стратегия, ако бъде реализирана успешно, може да гарантира на пазарния лидер защита на пазарен дял, съгласно максимата, че най-добрата защита е нападението.
Ако обаче стратегията не бъде реализирана успешно, това може да доведе до разходване на ресурси и загуба на пазарен фокус.
Прочети повече: Отбранителни маркетингови стратегии на Котлър и Сингх.