В конкурентната борба за повече потребители и пазарен дял, компаниите могат да прилагат различни маркетингови стратегии.
Концепцията за “маркетингова война” изисква от пазарния лидер винаги да се защитава от атаките на конкурентите си, което на свой ред изисква употребата на определена отбранителна стратегия.
Една от възможните отбранителни стратегии е маркетинговата стратегия за мобилна защита. Нека я разгледаме.
Стратегия за мобилна защита
Стратегията за мобилна защита е отбранителна маркетингова стратегия, при която пазарният лидер непрекъснато променя поведението си.
Подобна стратегия е подходяща главно за компании, които разполагат със значителни ресурси, но така също и с достатъчно креативност, бързина и гъвкавост, за да я изпълнят ефективно.
Примери:
- Компании от петролната промишленост, които се диверсифицират в нови сектори като добив на въглища, водноелектрическа или ядрена промишленост.
- Производители на газирани напитки като PepsiCo, които се диверсифицират в сферата на храните – снаксове, сандвичи, сокове, млека и др.
Маркетинговата стратегия за мобилна защита изисква честа диверсификация и разширяване – продуктово и/или пазарно, при което пазарният лидер постоянно сменя позицията си и така затруднява директните атаки от страна на своите съперници.
Пазарният лидер, който използва стратегия за мобилна защита, има за цел да няма конкуренция, т.е. да няма един или повече очевидни конкурента, който да са в директен сблъсък с него и да превизвикват или атакуват всичко, което той прави.
Непрекъснатите промени, които пазарният лидер предприема, затрудняват неимоверно конкуренцията и тя не е в състояние да предскаже какъв ще е следващият му ход. На свой ред, това прави почти невъзможно планирането на подходяща нападателна маркетингова стратегия.
Маркетинговата стратегия за мобилна защита е представена на диаграмата по-долу:
Съществуват няколко начина за осъществяване на маркетингова стратегия за мобилна защита от страна на пазарния лидер:
- Пазарно развитие. Пазарният лидер навлиза на нови географски пазари с настоящите си продукти. Идеята е да се продава същото нещо на нови хора.
- Продуктово развитие. Пазарният лидер предлага нови продукти в съществуващите пазари. Идеята е фирмата да продава нови неща на същите хора.
- Диверсификация. Пазарният лидер предлага напълно нови продукти на напълно нови пазари. Това е непозната дейност за фирмата до този момент, както в продуктово, така и в пазарно отношение, което означава разработването на изцяло нов маркетинг микс.
- Промяна в продукта. Пазарният лидер променя съществено текущия си продукт в съществуващите пазари.
- Промяна в клиента. Пазарният лидер се прицелва с текущите си продукти към нови потребителски сегменти, т.е. продава на нови маркетинг персони.
Както се вижда, стратегията за мобилна защита разчита главно на промяната и чрез проактивни действия се стреми да запази пазарен дял и да не позволи на конкуренцията да го отнеме.
Предимства и недостатъци на мобилната защита
Маркетинговата стратегия за мобилна защита има както предимства, така и недостатъци.
Предимствата са:
- При успешна диверсификация, пазарният лидер ще се радва на динамично развитие – с предприемачески дух и различни иновации.
- Навлизането в нови пазари отваря възможности за разгръщане на нападателни стратегии, например чрез флангова атака или обходна атака.
- Диверсификацията води до разпределяне ня риска между различни марки, продуктови групи или бизнес единици. В неблагоприятни времена, когато един продукт или марка не върви добре, другите могат да останат незасегнати и да компенсират.
Недостатъците са:
- Мобилната защита може да изисква огромни ресурси и да бъде изключително скъпа, дори изтощителна за реализация, поради непрекъснатата необходимост от ефективно управление на промяната.
- Продуктовото или пазарно развитие могат да отклонят фокуса на пазарния лидер от основния пазар и това да доведе до загуба на пазарен дял в него.
- Налице е риск от преследване на погрешни пазарни възможности.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Стратегията за мобилна защита е отбранителна маркетингова стратегия, при която пазарният лидер непрекъснато променя поведението си.
Подобна стратегия, ако бъде реализирана успешно, може да гарантира на пазарния лидер защита на пазарен дял, тъй като нейната основна цел е избягване на директния сблъсък с конкуренцията и нейното максимално затрудняване и объркване.
Ако обаче стратегията не бъде реализирана успешно, това може да доведе до разходване на ресурси, деморализация на персонала, размиване на марката, отлив на клиенти и загуба на пазарен дял.
Прочети повече: Отбранителни маркетингови стратегии на Котлър и Сингх.