Любопитство е умението да откриваме света.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Любопитството е една от тези сили, част от добродетелта “Мъдрост и познание”, свързана с усвояването на нови умения.
Какво значи да си любопитен? Ти любопитен човек ли си? И как да станеш по-любопитен?
Що е “любопитство”?
Нека започнем с дефиниция за любопитство:
Любопитство е силното желание да знаеш или научиш нещо.
Подобно на любопитните котки, любопитните хора се интересуват от това, което се случва около тях. Те са любознателни, ученолюбиви и отворени към всичко ново, необичайно и оригинално. Любопитните хора са постоянно жадни за нови знания и експерименти.
Любопитството изисква човек да има отворени сетива за света около себе си и да не се задоволява с това, което знае. Само така той може да търси новото познание, без предубеждения и без очаквания. Човек може да има ясна представа или мнение за всичко около себе си, но това чувство е измамно, тъй като животът е пълен с непредвидени ситуации.
Любопитният човек не дефинира хората, не им лепи “етикети”, не ги вкарва в тесни психологически рамки. Любопитството приканва към правене на открития и приемане на другия.
Любопитство и щастие
Любопитството е основна предпоставка да живеем интересен живот. Изследвайки света и научавайки нови неща, ние развиваме интелекта си и правим малки и големи открития, с които на свой ред напредваме в живота и го изграждаме по начин, който отговаря на вкусовете и желанията ни.
Любопитството, по-конкретно:
- Прави мисленето ни активно, а не пасивно. Любопитните хора задават въпроси, търсят отговори и са ангажирани в активен мисловен процес.
- Помага да забелязваме нови неща и възможности. Новостите, промените и възможностите са навсякъде около нас, стига да сме достатъчно любопитни, за да ги забелязваме.
- Прави живота ни по-интересен. Животът на любопитните хора рядко е случен. Те винаги има с какво да са ангажирани, какво ново да опитат. Любопитните хора често водят живот, пълен с приключения.
Ето защо, ако искаме да се радваме на добър живот и да вървим уверено по пътя към щастието, следва да полагаме определени усилия да бъдем любопитни.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Ключови пречки пред любопитството
Сред ключовите пречки пред любопитството могат да се причислят мисленето тип “пълна чаша”, нежеланието да се излезе от зоната на комфорт и ролята на авторитетите – родители и учители.
Най-голямата пречка пред любопитството е “пълната чаша” – задръстеното мислене, препълнено с предубеждения и очаквания. Човек с “пълна чаша” не оставя дори и малко пространство в ума си за нещо ново и различно от онова, което вече знае или в което вярва. Това е пречка пред усвояването на повече мъдрост и познание. Неслучайно някои от най-големите трансформации в човешкия живот преминават през “изпразване на чашата”, като за целта е нужно да се преоткрие любопитството.
Животът в зона на комфорт е психично състояние, в което човек се разполага да живее в определени мисловни граници, които вдъхват в него чувството са сигурност. Това е състояние, в което човек използва ограничен набор от поведения, с които получава стабилни резултати. Когато всичко в живота на човек стане рутинно и той свикне с това, той губи вкуса към опознаване на непознатото.
И най-накрая, сериозна пречка пред любопитството е силното влияние на авторитетите, най-вече родители и учители. Когато едно дете расте в среда, която постоянно му повтаря “Не прави това!” и “Не пипай онова!”, постепенно то се превръща в лишен от любопитство човек. Ролята на родителите и учителите в това отношение е ключова.
Любопитство и креативност
Веднъж лишен от любопитство, човек много трудно може да развива друга важна сила, нужна за добър живот – креативността. Ето един показателен пример от света на бизнеса.
В първите години на XX век Хенри Форд фокусирал цялата енергия на своята компания към една голяма, космата, дръзка цел – да се намалят производствените разходи и да се създаде евтина и достъпна кола за народа, която всеки с нормална заплата да може да си позволи. По това време пазарният дял на неговата фирма Ford Motor Company бил около 15%.
През 1908г. Хенри Форд постигнал целта си с пускането на пазара на легендарния Модел Т. Търсенето на този модел автомобил било толкова силно, че до 1921г. фирмата на Форд притежавала 56% пазарен дял в САЩ. Този забележителен успех бил възможен благодарение на лазерния фокус към ефикасност на Ford Motor Company.
Но… имало един проблем. Хенри Форд станал самодоволен и решил, че знае и може всичко. Той изгубил любопитството си, а оттам и креативността си. Смятал, че потребителите ще продължават да се избиват да купуват неговия Модел Т и се фиксирал единствено върху неговото развитие.
В същото време, конкурентни фирми започнали да предлагат цяла гама от разнообразни, по-съвременни и по-креативни модели и скоро изпреварили Ford Motor Company по пазарен дял. През 1936г. фирмата на Хенри Форд вече била едва на трето място по продажби, след General Motors и Chrysler.
Любопитен човек ли си?
И така – любопитството е сила, с чиято помощ откриваме света и научаваме нови неща. Така живеем интересно, сбъдваме мечтите си и се чувстваме щастливи.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроса “Аз любопитен човек ли съм?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали си любопитен човек, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Привлича ли ме необичайното?
- Обичам ли редките преживявания?
- Гъвкав ли съм по природа? Лесно ли се адаптирам към новото?
- Интересувам ли се от мнението и възгледите на другите, дори и те да се различават от моите?
- Обичам ли вечер да заспивам с мисълта, че през деня съм научил нещо ново?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си любопитна, ученолюбива и любознателна личност.
Как да станеш по-любопитен?
Как да повишиш любопитството си и да започнеш да опознаваш света?
Ето няколко идеи:
- Всеки ден научавай по нещо ново. Може да е нов факт, нов цитат, ново понятие, нова дума на чужд език… Всяко ново нещо, което научаваш, ще разширява хоризонтите ти.
- Чети. Може да четеш вестници, сайтове, книги. Конкретно книгите са една от най-достъпните инвестиции за всеки човек, който иска да се развива. Всичко, което ще научаваш чрез четене ще ти помага да опознаваш света и да подобряваш разбирането си за него. Развивай неуморно своята култура за четене и чети по разнообразни теми.
- Задавай въпроси. Колкото повече въпроси задаваш по определена тема, толкова повече отговори ще получаваш и това ще ти помага да опознаваш една или друга област на живота. Въпросите “Какво?”, “Защо?”, “Кога?”, “Къде?” и “Как?” са най-добрите приятели на любопитния човек.
- Отърси се от някое твърдо твое убеждение. Понякога така свикваме с наши убеждения, че те прерастват в предразсъдъци, с които е невъзможно да се разделим. Това обаче рязко снижава любопитството ни и ограничава нашето развитие. Помисли за свой политически, спортен, социален или друг предразсъдък. Информирай се. Сравни се с околните. Винаги ли си бил на същото становище? Какво смятат другите по същата тема? Животът тече и се развива – нормално е в различни етапи на живота си да имаме различно схващане към определен въпрос. Преосмислял ли си наскоро някои от твоите най-дълбоки ценности и убеждения?
- Слушай повече околните. Става дума за истинско и пълноценно слушане, известно още като “емпатично слушане”. Разпитай родителите си или твоите близки за интересни истории или моменти от техния живот. Опитай се да ги разбереш добре – каква е била ситуацията и защо са избрали да действат по този начин. Така ще опознаеш по-добре света на твоите близки, а това на свой ред е равносилно на опознаване на твоя свят.
- Свържи се по-задълбочено с поне едно изкуство. Ако не обичаш да четеш, изкуствата могат да ти дойдат на помощ, тъй като те са отличен източник за насърчаване на любопитството. Можеш да слушаш музика, да гледаш филми или театрални постановки. Потапянето в определено изкуство е отличен начин да се изключиш от рутината на ежедневието и да научиш или почувстваш нещо ново и различно. За себе си аз лично съм избрал най-вече музиката и по-специално музика за ума, но всичко тук е въпрос на лично предпочитание.
- Намери си хоби. Приятните дейности извън рутинните семейни и служебни задължения са начин да разширим познанията си за определени сфери на нашия свят. Постави си за цел да научиш възможно повече за твоето хоби. А защо да не станеш и експерт в него?
В резюме
Любопитството е една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Вероятно всеки би могъл да се научи да бъде малко по-любопитен и да опознава света около себе си. Живеейки с “празна чаша”, излизайки от зоната на комфорт и търсейки нови и непознати преживявания, всеки би могъл да разшири своите рамки на мислене, с което да увеличи своята мъдрост и познание за света.
Прочети повече: Широта на ума, критично мислене и самоутвърждаване. Как да наблюдаваме хората и явленията от всички гледни точки.