Свързвам терминът “латерално мислене” с името на Едуард де Боно, автор на “Шест мислещи шапки”. Според него латералното мислене е основано на разбирането за мозъка като за самоорганизираща се информационна система, която функционира, като позволява на информацията да се подрежда сама в категории. То позволява на мислителя да пренарежда различните модели и категории, за да развива нови идеи.
Латералното мислене е метод за творческо мислене стъпка по стъпка. По този начин се използват техники за мислене, които помагат да се селектира необходимата информация, а не да се объркаме от прекомерна такава.
Докато традиционното логическо мислене е ограничено и използва 10% от възможностите на човешкия мозък, то латералното мислене е инструмент за използване на останалите 90%.
Какво са латералните загадки?
Това са този тип задачки закачки, които те провокират така, че да започнеш да мислиш различно, да генерираш идеи и предложения, излизайки извън рамките на стандартното мислене. Благодарение на този тип загадки се стимулират логическото и творческо мислене.
Това е един нестандартен метод за ангажиране и провокиране на активността в хората. В САЩ са известни като латерални загадки, в Русия – като данетки.
Латералните загадки са изключително подходящи за прилагане сред група от хора, в която група всеки може да се включи в разрешаването им с различни предложения.
За целта е необходимо да има водещ, който да зададе загадката, която обикновено е мистериозна случка, а първоначалната информация около нея е оскъдна. Само водещият знае правилният отговор. Участниците, които трябва да разгадаят загадката могат само да задават въпроси на водещият, а той от своя страна да отговаря само с „да“, „не“ или „няма връзка“. В зависимост от сложността на загадката водещият може да дава насоки или малки подсказки към участниците.
Този тип игри са подходящи за използван по време на обучение с цел разчупване на ледовете, с цел премисляне на различни гледни точки при разрешаване на даден проблем, за забавление.
Аз лично ги прилагам за кратко в работно време като отзивите от колегите след разгадаване на латерална загадка са много положителни. Стават по-продуктивни и често именно тази провокация и изваждане от стереотипа на работа им помага после по-бързо и лесно да разрешат проблем, за който преди играта не са имали решение и е ангажирал съзнанието им.
Предимства на латералните загадки
Предимствата са следните:
- Разнообразяват и подобряват работния процес – с помощта на латералните загадки можете да разчупите стереотипа на работа на служителите. Разсейвате ги от работния процес, провокирате мисловния процес, което от своя страна им помага след това, заемайки се отново с работата си, да забележат неща, които преди това не са успявали да открият.
- Полезни са за работата в екип. В нашата компания повечето служители работят самостоятелно по конкретни задачи и проекти. Ето защо тези игри са добра възможност за участие на всички колеги от екипа. По този начин се осъществява непрекъсната комуникация и обща цел – разрешаването на казуса. Интересно е да се наблюдава поведението на хората по време на разрешаването на дадена данетка – изслушват ли се, кои са по-активните участници, кои са тези, които предлагат оригинални идеи. Тази информация може да е от изключително голяма полза за мениджърите на екипи. При една такава игра се работи главно върху способността да задаваш добре формулирани въпроси.
- Помагат за развиване на логиката и логическото мислене.
- Провокират и са забавни – доброто настроение, което се създава по време на играта е един от многото положителни ефекти на латералните загадки. Чрез тях се подобрява работната атмосфера и емоционалното състояние на колегите, особено у тези, които са разгадали загадката.
- С подобен тип игри в компанията, в която работя имаме постоянна комуникация с колегите. Чрез данетките успяваме да прекарваме време с тях и по този начин да им обърнем внимание.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.За кого са подходящи латералните загадки?
Безспорно латералните загадки са широко приложими и смятам, че в подобен тип игри могат да се включат всички – без значение от възрастта.
Най-голям ефект имат за колегите, които тестват софтуера, който разработваме, както и за колегите от съпорт отдела, чиято ежедневна работа е свързана с разрешаването на сложни проблеми.
Ето и един пример:
“Жена върви по улицата, изведнъж вижда мъж. Допира устни до неговите за кратко, след което си тръгва. Защо го прави?”
Отговорът е много прост – жената е оказала първа помощ на мъжа и му е направила дишане уста в уста.
В заключение
Намирам тези загадки за нестандартен, забавен и полезен начин за провокация на мисловната дейност на човек. Оказват се чудесна храна за мозъка.
Моят съвет е: започнете да мислите латерално. Забавно е!
Прочети повече: Креативност. Как да измисляме нови начини на действие.