Курт Левин е виден психолог, академичен преподавател и учен-изследовател, който е признат за баща на модерната социална психология.
Идеите на Курт Левин за лидерството и груповата динамика, теорията на полето и управлението на промяната с право са определени като революционни времето си. Те насочват към една по-различна палитра от правила на взаимодействие между индивид, групи и обществена среда и очертават ясно границите между психологията, социологията и социалната психология.
Каква е биографията на Курт Левин? Какви са неговите открития? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Левин
Курт Левин е роден през 1890 г. в еврейско семейство в град Могилно, Прусия (понастоящем градът се намира в Полша).
Когато цялото семейство се премества в Берлин, младият Курт набляга за образованието, като първо завършва гимназия, а след това изучава медицина в университета във Фрайбург. Впоследствие учи и биология в университета в Мюнхен.
Курт Левин участва в Първата световна война като войник в немската армия. Завръща се по-рано от фронта, тъй като е ранен по време на военни сражения.
През 1916 г. Левин защитава успешно докторска степен по психология в Института по психология в Берлин и започва преподавателска работа в същия институт. Методите му на преподаване му носят известна слава в Германия и САЩ. Курт Левин получава покана за гост-преподавател в Университета в Станфорд.
През 1933 г. Левин емигрира в САЩ, както много други евреи с немско гражданство по времето на репресии над евреите в Германия. Работи като професор по психология в университетите на Корнел и Айова. Развива активна научно-изследователска дейност със социално-психологическа тематика.
Така например, по време на Втората световна война, когато е жизнено необходимо да се спре разхищението на хранителни продукти и да се гарантират хранителни запаси, Министерството на земеделието на САЩ се обръща към Курт Левин с молба да помогне в кампанията сред американските жени-домакини. Те е трябвало да бъдат убедени, че ястията със субпродукти (типични за семействата с ниски доходи) са полезни заради високото съдържание на белтъчини, но освен това съдействат и за пестене на хранителни продукти във военно време.
Изводите от изследването провокират в Левин идеи за управление на промяната. По-късно Левин съставя цялостен модел за управление на промяната (за него – по-долу), който е приложим както в личностен, така и в организационен план.
През 1945 г. Курт Левин поема ръководния пост в Центъра по групова динамика в Масачузетския технологичен институт. Центърът придобива широка известност с изследванията си.
Левин е автор на повече от осемдесет статии и осем книги, сред които спадат книгите “Динамична теория на личността” (1935), “Разрешаване на социални конфликти” (1948) и “Теория на полето” (1951).
Курт Левин има четири деца от два брака. Умира от сърдечен удар през 1947 г., когато е на 56 години. В чест на Левин, след смъртта му колегите му издават непубликувани негови книги и статии.
Левин и Теорията за полето
Теорията за полето на Курт Левин е една от неговите по-ранни разработки. Тя изиграва значима роля в развитието на социалната психология в края на 30-те години на ХХ век. Нейната основна стойност се състои в това, че представя човешкото поведение в по-хуманистичен план в сравнение с бихевиористката теория.
Както е известно, бихевиористите обясняват човешкото поведение със стимули, които предизвикват ответни реакции. Логиката на бихевиористите общо взето е, че каквито са стимулите, такива са и реакциите, т.е. поведението. Колкото и вярно да е това, свободата да избираш като че ли е игнорирана в подобно схващане.
Повлиян от откритията във физиката и математиката, Курт Левин доказва, че когато обясняваме поведението, акцентът следва да е друг, а именно, че следва да се има предвид връзката на човека с обкръжаващата го среда. Средата дава различни възможности на човека да постъпи по един или друг начин, но много зависи как той самият възприема средата, а освен това и какви са неговите потребности, намерения и нещата, които цени.
Формулата на поведението, която Левин предлага, е:
B = f(P, E)
B e Поведение (Behavior), Р е Личност (Person), а Е – външни фактори на Средата (Environment).
На база на тази формула за човешкото поведение, Левин издига друга новаторска идея – за двата вида поведение, което може да бъде волево и полево. Волевото поведение е това, което е провокирано от вътрешните потребности и мотиви на индивида, а полевото поведение – от фактори в обкръжаващата среда (поле).
Теорията за полето на Курт Левин е една най-често цитираните теории в академичните среди, но така също и една от най-прилаганите в практиката теории, включително и в управлението на хора.
Научи повече от статията “Анализ на силовото поле на Левин”.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Левин и лидерството
През 1939 г. Курт Левин провежда изследване върху лидерството и открива, че лидерите могат да постигат различни резултати, когато управляват служителите си по различен начин. Изследването става известно като „Експериментът с детските клубове“.
Заедно със свои сътрудници Левин събира деца, разпределя ги в групи (клубове), “назначава” по един възрастен ръководител на всяка група и възлага една и съща задача на всички клубове – да изработват детски играчки със специални дървени материали.
В различните клубове се експериментира с три различни лидерски стила:
- Авторитарен стил;
- Демократичен стил;
- Либерален стил.
В целенасочено създадената различна атмосфера на лидерство в детските групи се изследва каква е степента на подчинение и какъв е процесът за вземане на решения, за да се отчете тяхното влияние върху производителността на групите.
Резултатите от експеримента показват, че трите начина на лидерство водят до различна производителност, мотивация, групова атмосфера на доверие и взаимоотношения.
Ето някои от основните изводи на Левин в тази област:
- Авторитарният стил на лидерство води до най-висока производителност на труда, но също и до влошена работна атмосфера, ниска мотивация и удовлетвореност от труда.
- Демократичният стил на лидерство води до ниска производителност на труда, но също и до създаване на доверие и добри работни отношения, висока мотивация, съпричастност в работата и лоялност.
- Либералният стил на лидерство също води до ниска производителност, като в отсъствие на лидера групата няма цели и отново бездейства.
Научи повече от статията “Теория за трите основни лидерски стила на Левин”.
Левин и управлението на промяната
Изучавайки практиките на промяна в човешките съждения и убеждения, Курт Левин съставя цялостен модел за нейното управление, с цел да направи по-плавен прехода на хора и организации от старо към ново.
Левин обяснява процеса на промяна, като прави аналогия с ледено кубче. Първоначално ледът е с формата на куб, но ако искаме да го превърнем в леден конус, първо трябва да размразим куба, след което да налеем ледената вода в съд с формата на конус и отново да я замразим. Така ще постигнем желаната промяна.
Или, моделът на Левин за управление на промяната включва следните три етапа:
- Размразяване;
- Промяна;
- Замразяване.
Всеки един от трите етапа на промяна има различно съдържание, съответно изисква и различни действия.
Моделът за управление на промяната на Левин почива на следните действия и логика:
- Промяната започва с проучване и анализ на текущото състояние и разбиране на нуждата от промяна;
- Ключови хора, групи и ръководители следва да бъдат убедени и приобщени към необходимостта от промяна;
- Причината за промяна трябва да се формулира и комуникира по най-убедителния начин;
- Откритата и честна комуникация, която разяснява ползите от промяна, подкрепя активността и инициативността и засилва усещането за прогрес, са от ключово значение за успеха на управлението на промяната;
- Всяка постигната промяна се нуждае от отпразнуване с помощта на различни формални и неформални събития.
Моделът на Левин за управление на промяната е новаторски за времето си. Независимо, че различни изследователи по-късно надграждат и обогатяват този модел, адаптирайки го по-плътно към управлението на промяната в организациите, Курт Левин е първият автор, който поставя в центъра на управлението на промяната човешките съждения и убеждения.
Научи повече от статията “Модел за управление на промяната на Левин”.
Левин и груповата динамика
През 1947 г. Курт Левин изобретява термина “групова динамика”, с който описва начина, по който групи и индивиди действат и реагират на промени във външната среда.
Това е важен пробив в сферата на откритията, свързани с работата на групи и екипи, тъй като дотогава изследователи и психолози са отричали съществуването на някакви групови феномени. Идеите на Левин дават тласък за множество изследвания в търсене на ново познание за природата на групите и правилата, на които се подчинява тяхната дейност.
В изследванията си на групите Левин прилага своята формула B = ƒ(P, E), където личните характеристики на определен член на групата (P) взаимодействат с факторите на средата на групата (E) и останалите членове на групата, за да произведат определено поведение.
Левин стига до извода, че когато една група е добре развита, тя се превръща в унифицирана система, която превъзхожда по качества и способности членовете си, взети поотделно.
Тази идея, че “Цялото е по-голямо от сумата на неговите части”, се прегръща от много други психолози и изследователи, които бързо разбират значимостта на идеята на Левин. Това оказва огромно значение за ефективността и начина на работа в организациите, където работата в групи и екипи се използва изключително засилено вече десетки години.
При изследване на груповата динамика, Курт Левин обръща силно внимание на въпроса с т.нар. “групова комуникация”. Неговите проучвания в крайна сметка водят и до откриването на интересен феномен, известен в наши дни като “групово единомислие”.
Цитати от Левин
Курт Левин е известен с крилати цитати, които въплащават мъдростта му и отношението му към света:
- “Няма нищо по-практично от добрата теория.”
- “Ако наистина искате да проумеете нещо, опитайте се да го промените”
- “Сам по себе си опитът не създава знания.”
- “Няма проучване без действие, няма действие без проучване.”
- “Всяко психологическо събитие зависи от състоянието на човека и околната среда, въпреки че относителното му значение е различно в различните случаи.”
- “Нашето поведение е целенасочено. Ние живеем в психологическа реалност или жизнено пространство, включващо не само онези части от физическа и социална среда около нас, но и въображаеми състояния, понастоящем несъществуващи.”
- “Социалното действие, точно както и физическото, се ръководи от възприятието.”
В резюме
Професионалният път на Курт Левин е пример за пълна отдаденост на една нова за първата половина на ХХ век област – социалната психология.
Творчество на Курт Левин променя представите за човешко поведение и ръководство на хора и групи, като доказва, че социалната психология не е кабинетна теория, а извор на идеи и възможности за приложение в практиката.
Не е случайна и една от най-известните фрази на Левин – “Няма нищо по-практично от добрата теория”. Идеите на Левин за човешкото поведение, лидерството, процесите в групата и управление на промяната имат директно практическо приложение както в личния, така и в организационния живот.
Прочети повече: Социална психология. Идеи и приноси.