Напоследък всички изследвания потвърждават нарастващото доверие към Интернет като медия: вече почти няма фирма без сайт, непрекъснато се увеличава броя на потребителите в мрежата, все повече пари се инвестират в интернет реклама, всеки ден се появяват нови блогове (в едно проучване прочетох, че в България има около 30 000 блога) и т.н.
Не знам дали някой си е правил труда да провери колко корпоративни блога има у нас. Аз открих малко над 40 (възможно е и да са повече). Това е доста малък брой като се има предвид тенденцията за развитие на Интернет и че маркетинговите агенции съветват за големите ползи от корпоративния блог.
В момента актуална тема за мен са корпоративните блогове, защото работим по създаването на наш. Доста неща изчетох и доста блогове разгледах, в някои от тях не е писано с месеци, а в други има само безлични новини от бранша и никаква интересна информация за самата фирма и марка. Събрах много впечатления за целта, съдържанието и проблемите около един фирмен блог, и бих желал да ги споделя.
Според мен основния проблем, е че има неяснота за това, което ще спечелим от блога и как той трябва да функционира, просто защото няма споделен и описан опит за този маркетингов инструмент.
Ще се опитам да отговоря на най-важните въпроси относно корпоративния блог.
1. Какви са целите на фирмения блог?
Корпоративният блог дава възможност да се преодолеят ограниченията на официалния сайт, а именно създаване на собствена медия, в която чрез публикуване на неформална информация да се изградят лични отношения с клиентите.
Интересното, е че блогът е интерактивна медия, т.е. дава възможност за контактуване с читателите/потребителите. Това е много важно ако искаме да изградим имидж като компания, която е ориентирана към своите клиенти и удовлетворяване на техните нужди.
Ето целите, които можем да постигнем:
- Подобряване на оптимизирането (откриваемостта по определени ключови думи и фрази) на фирмата
- Налагане и популяризиране на търговската марка
- Привличане на нови клиенти
- Създаване на собствена медия
- Получаване на бърза обратна връзка от клиентите
- Персонализиране на фирмата с показване на хората, които работят в нея с техните интереси и лични качества
- Изграждане на връзка с клиентите на лична основа за да спечелим тяхното доверие
- Създаване на общност от подръжници на марката
- Създаване на шум около марката и маркетинг от „уста на уста”
2. Каква информация да има в блога?
Схемата на функциониране на блога е Общуване, Споделяне и Доверие. Важен е потребителят/читателят и трябва да се стремим да му създадем приятно преживяване с нашата фирма и марка за да предизвикаме силна емоционална обвързаност с нея.
Както казва Кевин Робътс “За да бъде една марка истинска Марка на любовта, тя трябва да притежава Тайна, Интимност, Чувственост”. Трябва да се стремим да създадем тези чувства в своите клиенти относно нашата марка, чрез публикуциите в блога. А резултатът ще бъде вярност отвъд разума. Препоръчително е да се използват много снимки и клипове, защото чрез тях се предават най-лесно и убедително чувства и идеи.
Личният имидж трябва да се обвърже с бранда. Причината:
„Хората купуват Вас, Вашето име и Вашата репутация преди да направят избора дали да купят Вашата компания, продуктите или услугите, които продавате.
Ето защо е толкова важо да добавите допълнителна стойност към своя имидж.”
Скот Гинсберг (Мake a Name for Yourself).
Ето идеи за какво може да пишим в блога:
- Полезни съвети за услугата/продукта
- Новости около услугата/продукта
- Информация от “кухнята” на фирмата
- Постижения на фирмата
- Актуални промоции и оферти
- Да се обсъждат проекти на фирмата
- Новости в бранша
- Информация за нашите партньори
- Какво ни харесва, от какво се интересуваме, какви каузи поддържаме, за какво ни пука, какво искаме да променим
- Нашата философия на работа
- Да питаме за мнения и препоръки относно нашите продукти/услуги своите клиенти
- Интересна лична (но не прекалено лична) информация за служителите
- Исторически данни за развитието на бранша
- Интервюта с доказани имена в бранша
- Интервюта с известни хора, които да кажат положителни неща за нас
Имайте предвид, че от информацията зависи дали ще се постигнат целите на блога и тя е тази, която ще отличи един блог и съответно една марка от други. Тук идеята е да покажем, че сме готини и интересни хора и това да се прехвърли върху марката.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Кой да блогва?
Трябва да е ясно персонално кой блогва. Задължително е да има информация и снимки на хората, които пишат в блога, защото смисъла е да видиш и опознаеш хората, които стоят зад определена марка.
Колкото повече хора участват, толкова повече идеи ще се родят, корпоративния блог ще стане по–интересен и ще се добави повече допълнителна стойност към марката. Дори и да има служители, които не си падат по писането, те могат да участват с идеи, които да се редактират от друг и да се посочи като автор, човека който е дал идеята.
Мисля, че „Кой да блогва” е основния проблем за да няма много фирмени блогове. Според мен има много хора, които не харесват работата си, фирмата и шефа си, и не са склонни за обвържат личния си имидж с фирмения. В резултат, на което блогването се ограничава около безлични новини за фирмата и бранша, а това води до безличност и на марката. Хората не са мотивирани да споделят интересни неща и да добавят своите лични качества и интереси към марката, просто защото не я харесват.
4. Колко често да се блогва?
Добър вариант е 1-2 поста на седмица. Честотата на блогване ще зависи от вида на фирмата и бранша, и от това да имаме какво да кажем. В началото GoogleBot посещава един сайт/блог веднъж на около 2 седмици за да провери дали има нещо ново. Колкото по-често добавяте нова информация, толкова по-често GoogleBot посещава страниците и ги индексира в търсачката.
С времето това значително покачва общия рейтинг на блога и издигането му в резултатите при търсене. Заедно с това се увеличават и посетителите – потенциалните клиенти.
Количеството на публикациите не трябва да е за сметка на качеството и не трябва да пълним блога просто с информация, а трябва целенасочено и постоянно да изграждаме имиджа, който желаем за нашата марка.
5. Кога да очакваме резултати?
Обикновенно резултатите се появяват в дългосрочен план, защото е необходимо време хората да ни опознаят и да спечелим доверието им. Не трябва да се отказваме ако в началото резултатите закъсняват.
Идеята на фирмения блог е да сме постоянни в изграждането на лични отношения със своите клиенти, защото всеки знае поговорката за това, колко сол трябва да изядеш с някой за да го опознаеш.
6. Как да измерваме резултатите?
Резултатът, в който се цели един блог е увеличаване на броя на клиентите чрез изграждане на доверие към марката и увеличавене на нейната познаваемост. Това се постига в дългосрочен план, но хубавото на блога, е че е като „огледало”, в което фирмата може да се „огледа” за да разбере как се справя.
Трябва да следим посещаемостта на блога, коментарите в него и броя на привлечените клиенти. Google Analytics e най-използваната система за отчитане на посещаемостта. Важно е не само броя на коментарите, а дали те са положителни или отрицателни. Винаги може да попитаме новите си клиенти откъде са научили за нас и дали блога име е повлиял да изберат нас.
7. Какви са разходите за блог?
Най-хубавото, е че разходите за стартиране на блог са минимални. Най–известната блог система е WordPress. Тя е безплатна, навигацията е лесна, а и е добре оптимизирана от търсачките.
8. Какъв да е домейнът на блога?
Според повечето SEO специалисти корпоративният блог трябва да е част от фирменият сайт като подпапка към домейна за да може да се подобри оптимизацията.
В резюме
Това, че няма правила за корпоративния блог е може би най-голямата възможност и предимство. Бъдете смели, експериментирайте и създайте свой уникален фирмен блог и отличете вашата марка от останалите.
Ако нагласата е отговорно и открито споделяне, за да изградим близка връзка с клиентите и имаме ясна визия за имиджа на марката, който искаме да изградим, успехът няма да закъснее. Имиджът на марката е дългосрочен актив, защото не може да се копира от конкурентите, а и дава възможност да се работи на по-високи цени.
Готините и страхотни марки са създадени от готини и страхотни хора!
Прочети повече: 8 стратегически причини да се поддържа фирмен блог.