Възможно ли е една малка част от една група и дори само един човек да повлияе на мнозинството и да промени поведението на всички?
Подобен въпрос има важно значение за организацията на работа и ефективността на всякакви видове групи – работни, семейни, приятелски, или обществени.
Известна е т.нар. “Концепция за социално влияние на малцинството”, която дава отговори на този въпрос. Нека я разгледаме.
Концепция за социално влияние на малцинството на Московичи
Концепцията за социално влияние на малцинството е дело на Серж Московичи – френски психолог със значими приноси за социалната психология. През 1976 г. той публикува своята концепция в книгата си “Социално влияние и иновации”, базирана на резултатите от различни социални експерименти.
Концепция за социално влияние на малцинството разкрива условията и механизмите, с които малцинството може да оказва влияние върху мнозинството в групата. Концепцията на Московичи е част от голямата и по-обща Теория за социалното влияние.
Московичи нарича влиянието на малцинството “иновация”. Той счита, че малцинство, което не е податливо на натиск за съглашателство с мнозинството, е носител на нови идеи, нови начини на мислене и поведение. По този начин, според концепцията на Московичи, малцинството иновира (променя в положителна посока) процесите в цялата група.
В известен смисъл може да се каже, че концепцията на Московичи е контрапункт на концепцията на Соломон Аш за конформизма – податливостта на човек да се съгласява с мнозинството, дори тогава, когато това мнение е очевидно грешно (неправилно) по определен въпрос.
Без да отрича конформизма, Московичи ясно откроява основна опорна точка в своята концепция, а именно, че влиянието на малцинството не се развива с механизмите на влияние, типични за мнозинството.
Основните акценти в концепцията за социално влияние на малцинството на Московичи са три:
- Малцинство и характеристики на малцинството;
- Стил на поведение на малцинството;
- Конфликт между малцинство и мнозинство.
Нека разгледаме по-подробно тези три основни акцента.
1. Малцинство и характеристики на малцинството
Серж Московичи разглежда малцинството като малка фракция – малък брой хора в рамките на някаква конкретна група. Възможно е това малцинство да се състои дори само от един единствен човек.
Малцинството споделя еднакви мнения, съждения и ценности – различни от мненията, съжденията и ценностите на по-многобройната фракция в групата – мнозинството.
Според Московичи, малцинството няма достъп до информация, какъвто достъп има мнозинството, няма и нормативен контрол над него. Характерно за малцинството е също така, че неговите мнения, идеи, предложения, а и начин на мислене и поведение, провокират едни и същи реакции на мнозинството – това са несъгласие, недоумение, осмиване и игнориране.
Серж Московичи отбелязва в тази връзка:
“Малцинството има всичко необходимо, за да не бъде харесвано – то е малобройно, не знае толкова много неща, колкото мнозинството, няма и нормативна власт, но е активно.”
Защо малцинството успява да оказва влияние над мнозинството?
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Стил на поведение на малцинството
Според концепцията на Московичи силата на влияние на малцинството се дължи преди всичко на неговите характерни черти. Те гарантират активността му. Също така, малцинството е активно, защото няма нормативни инструменти на влияние, но има общо споделяни ценности. Колкото по-точно е формулирана общата цел на действие, толкова по-голяма е активността на малцинството.
Експериментите на Московичи водят до извода, че малцинството се придържа към определен стил на поведение – това е организацията и интензивността на действия на малцинството, както и неговата специфична реторика. Тя се отличава със специфична (нарочна) подредба на словесни и несловесни сигнали за изразяване на определено мнение.
Според концепцията на Московичи, стилът на поведение на малцинството е характерен със:
- Мотивация да придобива, запазва и увеличава своята забележимост на фона на „еднаквата“ маса на мнозинството;
- Активни действия, за да накара мнозинството да признае, че има малцинство, което мисли по друг начин;
- Постоянство и устойчивост на малцинството да прокарва своите идеи.
В това отношение Московичи отбелязва, че:
“Именно в процеса на придобиване на забележимост и социално признание, малцинството може да е правилно оценявано от мнозинството. Само по този начин малцинството би могло да провокира промени в материалната и духовна среда на групата.”
Конфликт между малцинство и мнозинство
Конфликтът между малцинството и мнозинството, според Концепцията за социално влияние на Московичи, е неизбежен, но при няколко условия:
- Групата зачита консенсуса (единодушието) като своя норма;
- Налице са две противоположни мнения – мнение на мнозинството и мнение на малцинството;
- Колкото по-остър е конфликтът и колкото малцинството по-твърдо защитава своето мнение и не дава знак, че ще отстъпи, толкова по-наложително назрява нуждата конфликтът дa бъде разрешен;
- Силата на влияние на малцинството е в твърдостта и неотстъпчивостта на позицията на малцинството;
- За да възстанови консенсусът, на мнозинството му се налага да осмисли гледната точка на малцинството;
- Разрешаването на конфликта е възможно чрез преговори.
Ето какво отбелязва Московичи по този повод:
“В хода на преговорите се прави опит да се възстанови социалния консенсус, без някакви големи отстъпки. Всеки участник обаче се опитва да изтласка собствената си гледна точка “на върха”, като едновременно с това разширява обсега на евентуалните отстъпки. Именно в тази рамка можем да поставим и процеса на иновация от страна на малцинството.”
По повод на преговорите като средство за разрешаване на конфликта между малцинство и мнозинство Московичи счита, че социалното влияние е нещо повече от обмяна на информация между малцинство и мнозинство в групата. Ако тези две страни искат да постигнат консенсус, те трябва да умеят да убеждават. Влиянието на личността е също от важно значение.
През 70-те години на XX век тезите на Московичи за влиянието на малцинството са новост към теорията за социалното влияние.
Приложение на концепцията на Московичи за социално влияние на малцинството
Самата теза, че малцинството е носител на иновация (промяна) е много интересна, заради възможността да се разчупи еднообразието в мисленето и вземането на решения в една група.
Това е много трудно за преодоляване в групите, които са “монолитни” и т.нар. “групово единомислие” е норма на поведение. Хиляди добри идеи пропадат, заради отношението на мнозинството към малцинството, само защото то мисли по-различно.
Независимо каква е твоята работна среда, помисли и си отговори на няколко въпроса, които имат пряка връзка с концепцията за влиянието на малцинството на Московичи:
- Има ли колеги в твоята работа, които изразяват несъгласие с решенията, предлагани от ръководството и подкрепяни от повечето колеги?
- Как постъпва малцинството в подобни ситуации? Критикува? Предлага нови идеи? Защитава ги с аргументи?
- Може ли да се каже, че малцинството в твоята работа среда (ако го има) е активно и винаги защитава своите позиции?
- Има ли случаи малцинството в твоята среда да отстъпва пред мнозинството?
- Как по-точно се държи мнозинството към малцинството? Посреща ли с подигравки, неприязън и шумно несъгласие предложенията?
- Водят ли се преговори, в хода на които двете страни – малцинство и мнозинство биха могли да дискутират и преговорят? Или такива възможност е изключена, поради въведената норма за единодушие?
- Имало ли е случаи малцинството в твоята група (дори и ако то е представено само от един човек) да надделее върху решенията на групата? Какви са резултатите от това?
Списъкът с въпроси може да бъде продължен, но дори и тези са достатъчно на брой, за да осъзнаеш в най-общи линии какво е поведението на малцинството в твоята група и какво и неговото влияние върху останалите членове на групата.
Ако предложенията на малцинството подобряват по някакъв начин стила на работа, то това е влияние тип “иновация”, която заслужава поощрение.
В резюме
Концепцията за социално влияние на малцинството на Серж Московичи ни предоставя възможност да преосмислим социалното влияние на малцинството и да гледаме на него като на иновация, която подпомага групата в постигане на по-добри резултати.
Трите основни акцента в концепцията за социално влияние на малцинството на Московичи са:
- Малцинство и характеристики на малцинството;
- Стил на поведение на малцинството;
- Конфликт между малцинство и мнозинство.
Разбира се, важно е и какво мисли и как постъпва мнозинството, но също така е важна и гледната точка на малцинството. В това се състои и голямото значение на концепцията на Московичи.
Прочети повече: Серж Московичи. Биография и идеи.