Високото качество на услугите има важно значение за организациите от сектора на услугите. От него зависят ключови показатели като пазарен дял, приходи, печалба, репутация, работодателска марка, конкурентоспособност и др.
Съществува т.нар. “Концепция SERVQUAL”, която е полезна за определяне и измерване на качеството на услугите според степента, до която те посрещат нуждите и очакванията на клиентите.
Нека разгледаме тази концепция.
Концепция SERVQUAL
SERVQUAL е концептуален модел за качеството на услугите, което е оценявано от потребителя. Откритие е на проф. Парасураман и неговите колеги и изследователи по маркетинг Зайдемъл и Бери през 1985 г.
Концепцията SERVQUAL е разработвана на няколко етапа в продължение на десет години, отначало като обща концептуална рамка, а впоследствие обогатявана с необходимите инструментариуми в помощ на компаниите.
Основната идея на SERVQUAL е, че качеството е съотношение между две мисловни конструкции на потребителя:
- Предварителни очаквания за услугата;
- Последващи възприятия по време и след потреблението на услугата.
Предварителните очаквания за услугата зависят от личните потребности, миналия опит на потребителите и от рекламата „уста в уста“. Последващите възприятия зависят от цяла мрежа от условия, които компанията-производител на услуги създава в своята вътрешна среда.
Един от важните изводи на SERVQUAL е, че колкото по-силни са последващите възприятия на потребителя, толкова по-висока е оценката за качеството на услугата. Затова и ключът към повишаване на качеството на услугите е в посока на това да се надхвърлят предварителните очаквания на потребителя.
До появата на концепцията SERVQUAL се е считало, че качеството на услугите не може да се измерва и оценява толкова лесно, както качеството на стоките. Може би и затова е било подценявано. В най-добрият случай компаниите са ползвали стандарта “Нула дефекти”, за да намаляват грешки в доставките и производството на услуги, преди услугите да напуснат пределите на компанията.
Парасураман, Зайдемъл и Бери първи разчупват тази рамка за качество на услугите. Те провеждат тригодишни проучвания за качеството на услугите в различни компании в САЩ. В своя статия от 1985 г. в Journal of Marketing, тримата маркетингови експерти споделят откритията си, а именно, че проучването им чрез фокусни групи и интервюта откроява няколко извода за възприятията на потребителите на качеството на услугите.
По-конкретно, проучването очертава десет показателя, които потребителите използват, за да формират очаквания и последващи възприятия за качеството на услугите. Същевременно, проучването откроява и четири ключови пропуски в производството и предоставянето на услугите, а те впоследствие се отразяват на последващите възприятия на потребителите.
Основните изводи от проучването на Парасураман, Зайдемъл и Бери им позволяват да съставят концептуален модел за качеството на услугите. Моделът претърпява развитие, като по-късно показателите са сведени от десет на пет, а пропуските се разширяват от четири на пет.
Ключови акценти на концепцията SERVQUAL
По-долу е представен графичен модел на концепцията SERVQUAL.
Графичният модел на концепцията SERVQUAL илюстрира няколко ключови акцента:
- В процеса на създаване и предоставяне на услуга има две страни – потребител на услуга и производител на услуга. Хоризонталната пунктирана линия на графиката е тази, която ги разделя.
- Потребителят оценява качеството на услугата според своите предварителни очаквания, но и според последващите възприятия от това, което получава и потреблява.
- Предварителните очаквания на потребителя се формират под влияние на индивидуалните потребности на потребителя, мнения и впечатления на други потребители, предишен опит.
- Последващите възприятия се формират под влияние на предварителните очаквания, а същевременно оказват обратно влияние на следващите предварителни очаквания за услугата и нейното качество.
- Последващите възприятия се формират още и от това как производителят на услуги обслужва потребителя (предлага, продава, предоставя услугата).
- Качеството на обслужването на потребителя зависи от спецификациите за качество (документи, стандарти правила, правилници) и от начина, по който мениджърите в компанията разбират и възприемат потребителя.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Пет пропуска и причините за тях
Освен изброените по-горе акценти, графичният модел на SERVQUAL отбелязва пет пропуска – несъответствия, разминавания в работата на компанията. Да се знаят кои са те е важно, защото те влияят на оценката на потребителя за качеството на услугата.
Ето кои са петте пропуски според концепцията SERVQUAL:
- Пропуск 1 – различия между разбиранията на мениджърите за предварителните очаквания на потребителя от услугата от една страна и реалните очаквания на самите потребители – от друга страна. Този пропуск се допуска от компании, които не познават потребителите си или не реагират на информацията, подадена от маркетинговия отдел.
- Пропуск 2 – мениджърите считат, че спецификациите за качество (стандарти, правила и др.) нямат особено силно въздействие върху качеството на услугата. Така те подценяват дейностите, свързани с качеството.
- Пропуск 3 – услугата не отговаря на изискванията на спецификациите за качество. Този пропуск се дължи на липса на добро и системно обучение по спецификациите, както и на липсата на контрол по изпълнението им.
- Пропуск 4 – неверни, неточни и подвеждащи „обещания“ за услугата, които се комуникират към потребителя чрез рекламните послания на компанията.
- Пропуск 5 – несъответствие, разминаване, разлики между това, което потребителят получава от услугата и това, което е очаквал да получи. Пропуск 5, според концепцията SERVQUAL, е функция от първите четири пропуска.
На основа на установените пропуски и причините за тях, създателите на SERVQUAL правят следните два извода:
- Ако работим постоянно върху първите четири пропуска, ще намалим въздействието пропуск 5, а това ще стимулира последващите възприятия на потребителя за качеството на услугата.
- Не бива да обещаваме на потребителя повече от това, което бихме могли да му дадем, а ако му даваме повече, отколкото сме му обещали, ще оценките му за качеството ще са по-високи.
Показатели за оценка на качеството
През 1993 г. SERVQUAL открива на основа на проучвания след потребителите пет показателя, по които потребителите оценяват качеството на услугата.
Това са:
- Осезаеми характеристики на услугата – каква е физическата среда, атмосфера, интериор, обзавеждане, оборудване, външен вид на персонала;
- Надеждност – какво е доверието в рекламните послания, в служителите, които обслужват, има ли компанията нужната способност да оправдае доверието на потребителите;
- Сигурност – внушава ли компанията и персоналът доверие, че услугата е безопасна, не е вредна, а полезна;
- Отзивчивост – доколко персоналът изразява готовността и желанието си да оказва помощ, да разяснява, да излага добрите страни на услуга, прави ли всичко това и в каква степен, бърз и организиран ли е;
- Съпричастие (емпатия) – каква е грижата за потребителя, разбират ли се желанията и изискванията, предлага ли се персонално обслужване, разрешават ли се възникнали проблеми, рекламации.
Въпроси за размисъл
Във връзка с концепцията SERVQUAL и качеството на услугите, помисли върху следните въпроси:
- Имаш ли навременна, точна, конкретна и достоверна информация за твоя потребител и неговото мнение за качеството на услугите, които предлагаш?
- Как и колко често събираш и анализираш информация за предварителните очаквания и последващите възприятия на твоя потребител?
- Правиш ли нещо след анализа на събраната информация и какво по-точно правиш?
- Колко и какви стандарти за качество на услугите ползваш?
- Какви са правилата за контрол на качество на услугата при теб?
- Има ли пропуски от типа на по-горе изложените пропуски?
- Колко често се обучава персонала по въпросите за качество на услугите?
- Съобразени ли са възнагражденията на персонала с правилата и стандартите за качество на услугата?
В резюме
SERVQUAL е концептуален модел за качеството на услугите от позициите на потребителите. Неговите ключовите акценти са:
- Качеството на услугите е съотношение между две мисловни схеми в съзнанието на потребителя – това са предварителните му очаквания и последващите възприятия за услугата.
- Предварителните очаквания се формират под влияние на личните потребности, устната информация от други хора и миналия опит.
- Последващите възприятия – тези по време на получаване и потребление на услугата – зависят от предварителните очаквания, но освен това се формират под влияние на няколко важни обстоятелства, създавани в самата компания.
- Критично важни за качеството на услугата са четири пропуска (несъответствия, разминавания), а последният – пети пропуск, е функция от първите четири.
- Усилията на компанията да повиши качеството на услугата, която предлага, включва отстраняване на пропуските и увеличаване на последващите възприятия на потребителите.
Една полезна концепция, която променя не само насоките на маркетинга на услугите, но и практическите решения и действия на компаниите за повишаване на качеството на услугите – това е накратко SERVQUAL.
Прочети повече: Пирамида на марката.