Всички възникващи взаимоотношения между двама или повече субекти рано или късно водят до конфликти. “Избухването на конфликти” е възможно както между хората като индивиди, така и между участниците в една група, между различни групи в организацията, както и между различни организации.
Какво представлява конфликтът?
За конфликта, както за всяко понятие от теорията на управлението, съществуват множество определения. Възприел съм едно от тях, според което конфликтът е процес в основата на който има антагонистични (непримирими) противоречия на участващите страни по повод на решението на даден въпрос или по даден проблем.
Конфликтът е нещо обикновено, естествено. Неговите ефекти – положителни или отрицателни зависят от това дали конфликта се управлява или се остава на самотек. Колкото и странно да звучи това за някои, теорията и практиката в управлението доказват с безброй примери необходимостта от управление на конфликтите в организацията.
А управлението на конфликтите започва от знанието за това каква е природата на конфликта, какви са възможните причини за него, каква е типологията на конфликтите и как протича процесът на конфликта.
Причини за конфликти
Истинските причини за конфликтите независимо дали са между хора, вътре в една група от хора или между самите групи в една организация трябва да се търсят в шест области:
1. Зависимост при изпълнение на задачите
Тази причина възниква по съвсем естествен начин между отделите в организацията, когато става дума за използване на ресурси – финансови, материални, човешки, информация.
Колкото по-голяма е зависимостта между отделите в процеса на работа, толкова по-голяма е и вероятността от потенциалния конфликт.
2. Разпределение на ресурсите
Обикновено организациите работят с ограничени ресурси. Всеки отдел се стреми обаче към такова количество ресурси, което според него е “безкрайно нужно”. Това може да се превърне в причина за конфликт.
3. Несъвместимост на целите
Обикновено тази причина за конфликт се появява при лошо планиране. Представлява много сериозна причина за конфликти между отделите, тъй като целите са както знаем в основата на дейността.
4. Различия в комуникацията и стила на лидерство на отделите
Например отделът по иновации може да се управлява по-демократично, тъй като резултатите от труда на персонала по иновациите могат да се видят само в перспектива.
Управлението на производството обаче може да е ориентирано към комуникации и лидерство, с помощта на които се постигат бързи резултати. Това безспорно има значение и при планиране на цели, и при разпределение на ресурсите, както и във взаимната зависимост при изпълнение на задачите и др.
В резултат на подобни различия в стила на лидерство на отделите е възможно да се появят конфликти между ръководителите или хора от тези отдели.
5. Несигурност
Тази причина за конфликт е резултат от околната среда, но рефлектира върху целите, задачите и ресурсите на отделните единици в организацията.
Коригиращите действия в процес на контрол увеличават или намаляват обема на задачите, начините на постигането, ресурсите и с това се засягат интересите на някои отдели (групи).
6. Система на възнаграждения
Системата за възнаграждения има много широк спектър на влияние върху конфликтите, особено когато не е предвидена комуникация по повод на възнагражденията.
Липсата на информация, а също така и непълната и неясна информация как се формират възнагражденията, конфронтира хората.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Типове конфликти
Най-често типологията на конфликтите се разглежда по два признака: според равнищата на конфликта и според последиците от него.
Според равнищата на конфликта в организацията се очертават четири основни типа конфликти:
1. Вътрешноличностен конфликт
Този тип конфликт не съответства на определението, което дадох за конфликта по-горе. Неговите конструктивни последствия обаче са аналогични на последствията на другите типове конфликти.
Вътрешноличностният конфликт се появява, когато индивидът разбере несъвместимостта на целите, които му се определят и личните му възможности и роля. На това равнище на конфликт се развиват силни чувства, вътрешни емоционални състояния и волеви процес.
2. Междуличностен конфликт
Развива се, когато два индивида изразяват несъгласие относно цели, действия, решения, резултати и т.н. Причините за този конфликт се крият в различните възприятия на двамата, различна мотивация, различен стил на усвояване, различия в стила на даване на оценки и други вътрешни индивидуални различия между хората.
Този конфликт в работата се проявява по различни начини. Така например, ръководителите на отдели могат да попаднат в междулишчностен конфликт в борба кой да получи повече от ограничените ресурси или да получи одобрение на своя проект.
3. Вътрешногрупов конфликт
Появява се и се развива главно заради интелектуалните различия (а оттам и разлики в поведението) между членовете на групата. Освен това този тип конфликт се основава и на емоционалните реакции на членовете на групата по повод на някаква ситуация.
4. Междугрупов конфликт
Този конфликт възниква между групи, а групите както е известно са формални и неформални. Така например това са разногласия между линейния и щабен персонал. Линейните ръководители могат да отхвърлят препоръките на щабни специалисти и да изразяват недоволството си от тях, което води до противопоставяне.
Според последиците, които конфликтът има, типологията на конфликтите очертава други типове конфликти. Например, конструктивни конфликти и деструктивни конфликти, т.е. те водят до повишаване на ефективността на организацията или водят до намаляване на личната удовлетвореност, груповата сътрудничество и ефективността на организацията.
Етапи в развитието на конфликта
Конфликтът е динамичен феномен. Конфликтите на четирите равнища и типа, които разгледах по-горе, се развиват поетапно. Те се трансформират от едно състояние в друго, докато затихнат.
Едно от изискванията за управление на конфликта е доброто разбиране на това последователно развитие на конфликта. Някои конфликти могат да бъдат отстранени още в началото, ако се разпознаят симптомите на началния етап.
Освен това техниките за въздействие на всеки етап от динамиката на конфликта са различни, поради което трябва да се познават.
1. Латентен етап
При латентния етап, условията за конфликт (причините) вече са създадени. Конфликтът се развива на вътрешноличностна основа. Индивидите приемат тези причини като фрустриращи условия, изпитват несъгласие с тях, непримиримост, вътрешно напрежение.
2. Възприемане на конфликта
През втория етап на конфликта – това е възприемането на конфликта, хората знаят, че конфликтът съществува. Всеки вижда нещата от своя гледна точка, възприема ги различно и ги интерпретира.
3. Персонализиране на конфликта
През третия етап конфликтът се personalizira. Развиват се чувства, нагласи, вземат се някакви решения. Интересното тук е, че причините породили конфликт се приписват на другата страна в конфликта и вместо агресия срещу причините, се развива агресия срещу другата страна.
4. Демонстрация на конфликта
През четвъртия етап от развитието на конфликта, имаме демонстрация на конфликта – открит сблъсък между страните.
Последиците са различни. Противно на очакванията на някои, всеки конфликт има позитивни и негативни последици.
Позитивните последици са, че конфликтът спомага за развиване на идеи, търсене на нови подходи, разкриване на отдавна съществуващи проблеми, изясняване на позиции, усилване на интереса и творчеството.
Колкото до негативните последици от конфликта, то те са най-вече следните: несигурност и заплахи, увеличаване на дистанцията между хората, пораждане на недоверие и подозрителност, фокусиране върху тесни личностни интереси, съпротива.
В резюме
Противно на очакванията, конфликтът е нещо естествено, следователно трябва да сме подготвени за това че такъв може да възникне винаги, когато има хора и взаимоотношения помежду им.
Колкото повече научаваме за неговата природа, толкова по-добри са възможностите да управляваме конфликта така, че той да създава повече положителни резултати.
Прочети повече: 5 стила за управление на конфликти на Томас и Килман.