Какво е висока ефективност? Какво означава да си високоефективен?
По този въпрос хората имат най-различни мнения и гледни точки.
Може би най-добрата дефиниция за ефективност е тази, която дава Стивън Кови – световен авторитет в тази област. В книгата си “Седемте навика на високоефективните хора” той разяснява парадигмата на високата ефективност чрез известната басня на Езоп (и Лафонтен) за кокошката и златните яйца.
Нека си припомним въпросната басня.
Кокошката и златните яйца
В баснята се разказва за беден селянин, който един ден открил, че кокошката му е снесла златно яйце. Отначало той помислил, че това е някаква хитрост, и понечил да изхвърли яйцето, но решил първо да провери дали наистина е златно. Яйцето било от чисто злато!
Селянинът не могъл да повярва на щастието си и бил още по-учуден, когато това се повторило и на следващия ден. Ден след ден той се събуждал и бързал да провери дали кокошката е снесла ново златно яйце. Така бързо забогатял и всичко изглеждало толкова хубаво, че не било за вярване.
Но колкото повече забогатявал селянинът, толкова по-алчен ставал. Нетърпелив да чака ден след ден за ново златно яйце, той решил да заколи кокошката, за да вземе всички златни яйца наведнъж. Ала когато я заколил, вътре нямало нищо. Нямало вече златни яйца – нямало и кой да ги снася.
Какво е висока ефективност?
В книгата си “Седемте навика на високоефективните хора”, Стивън Кови отбелязва следното по повод на баснята на Езоп за кокошката и златните яйца:
“Много хора виждат ефективността като “златни яйца”. Колкото повече произвеждаш, колкото повече получаваш и толкова си по-ефективен.
Но, както се вижда от баснята, истинската ефективност е функция от две неща: какво се произвежда (златните яйца) и производствения ресурс или умението да се произвежда (кокошката).”
Има хора, които мислят само за златните яйца. Техните мисли и действия са съсредоточени върху придобиването на златните яйца, но забравят за кокошката, която трябва да ги снася. Мислят в краткосрочна перспектива и не обръщат внимание на кокошката. Забравят да се грижат за собственото си развитие – за своите знания, умения, качества. Рано или късно златните яйца секват – няма кой да ги снася.
Има и хора, които постъпват по другия начин – мислят най-вече за кокошката. Те се съсредоточават върху себе си, образоват се, самоусъвършенстват се, с други думи – грижат се за кокошката си в дългосрочен план, но… забравят за златните яйца или просто ги изхвърлят. Скоро подобни хора няма с какво да нахранят нито себе си, нито кокошката.
И двете крайности са проблем и трябва да се избягват.
В тази връзка Стивън Кови отбелязва:
“Ефективността лежи върху баланса “П-СП”.
“П” (production) означава продукцията, желаните резултати – златните яйца.
“СП” (production capacity) означава способността за производство, възможността да се произвеждат златни яйца.”
Баснята за кокошката и златните яйца илюстрира по чудесен начин естествения закон на високата ефективност. Ако възприемеш тази парадигма, при равни други условия ще бъдеш по-високоефективен. Колкото повече се грижиш за кокошката си, толкова повече и по-дълго ще получаваш златни яйца от нея. Когато гледаш на работата и живота си по подобен начин и съумяваш да поддържаш подобен баланс, то ще си в състояние на висока ефективност.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Приложения на парадигмата за висока ефективност
Парадигмата за висока ефективност има най-разнообразни приложения. По-долу ще дам само няколко примера.
1. Здраве
Някои хора се отнасят към здравето си в разрез с парагидмата за висока ефективност. Например, имат нужда от повече време, за да работят по-дълго и упорито и по този начин да постигат повече резултати (златни яйца).
Тъй като разполагат само с 24 часа на ден, в краткосрочен план тези хора започват да печелят време за сметка на своето здраве. Спират да правят физически упражнения, започват да се хранят прекалено бързо и нездравословно, не си почиват достатъчно, не посещават профилактични медицински прегледи и т.н.
В дългосрочен план всичко това води неизбежно до неприятни резултати – влошено здраве и разнообразни проблеми. Лека-полека тези хора нарушават баланса П-СП до такава степен, че разболяват своята кокошка и тя спира да им носи резултатите (златни яйца), които искат да постигат.
2. Човешки отношения
Някои хора гледат на семейните или партньорските си отношения по начин, който е в разрез с парадигмата за висока ефективност. Например, отдават много по-голям приоритет на своите лични интереси, игнорирайки и дори нарушавайки интересите на другата страна.
Когато двама души в семейството са повече загрижени да получават определени облаги (златни яйца), отколкото да развиват или запазят връзката си, правеща възможна тези облаги, те започват да се грижат само за собственото си благополучие и защитават единствено личните си интереси.
В дългосрочен план тези хора стават все по-безчувствени и безразлични към другия, пренебрегват дребните прояви на внимание, които са толкова важни за добрите взаимоотношения. Спират да използват трите най-важни думи за една връзка. Обичта, нежността и спонтанността угасват. Балансът П-СП е нарушен до такава степен, че кокошката се разболява и спира да носи златни яйца.
3. Кариера
Някои хора гледат на своята кариера по начин, който е в разрез с парадигмата за висока ефективност. Искат да дават малко, а да получават много.
Тези хора спират да се развиват и самоусъвършенстват. Мислят си, че знаят всичко, или не виждат смисъл да се напъват, или просто ги мързи. За да получат повишение, по-високи приходи или професионално развитие (златни яйца) те започват да отдават предимство на външни фактори – подмазване, връзки, късмет и др.
В дългосрочен план тези хора бавно и сигурно се превръщат в некомпетентни служители, при които Принципът на Питър влиза в действие дори по-рано от обичайното. Балансът П-СП е нарушен до степен, в която кокошката е много слаба и немощна, за да носи златни яйца в една нормална делова ситуация, подчинена на обичайните пазарни принципи.
В резюме
Високата ефективност се крие в баланса П-СП. Всяка крайност нарушава баланса и трябва да се избягва.
Крайността на златните яйца обичайно води до влошено здраве, напрегнати взаимоотношения или несигурно кариерно развитие.
Крайността на кокошката напомня на човек, който бяга по три-четири часа на ден, за да удължи живота си, без да си дава сметка, че изживява живота си бягайки. Както отбелязва Стивън Кови, това е синдромът на вечния студент, който все се подготвя и никога не захваща да прави нещо реално.
Парадигмата на баланса П-СП е характерен начин на мислене, присъщ на високоефективните хора. Това е принцип, който е положен на стабилна основа и е валиден за всеки аспект на живота ни.
Прочети повече: Седемте навика на високоефективните хора на Кови.