До този момент съставихме няколко статии в помощ на хората, които търсят или кандидатстват за работа. Най-важните от тях са:
И при автобиографията, и при мотивационното писмо, и при интервюто на работа може да се каже, че обикновено печели този, който успее да подчертае своите силни страни.
Особено важно е да се акцентира върху онези силни страни, които имат връзка с вакантната длъжност, за да може по-лесно да те забележат и отличат от останалите кандидати.
Опитът ми досега показва, че кандидатите за работа трудно се справят с подобно изискване. Например, срещала съм следните описания:
- “Аз съм човек, който обича предизвикателствата.”
- “Харесва ми да работя с хора.”
- “Мога да се мотивирам сам.”
- “Искам да се развивам.”
Това са само част от най-често срещаните фрази в автобиографиите, мотивационните писма и интервютата, когато става дума за силни страни.
Със сигурност почти всички кандидати имат подобно мнение за себе си – и те обичат предизвикателствата, и те обичат да работят с хора, и те могат сами да се мотивират, и те искат да се развиват.
Тогава? Как да кажеш кои са силните ти страни, когато кандидатстваш за работа
3 елемента на силните страни
Ще ти предложа изпитан начин, който открих преди няколко години в книгата “Открийте силните си страни” от Маркъс Бъкингам и Доналд Клифтън.
И така, силна страна е всяко устойчиво и почти перфектно изпълнение на някаква дейност от твоя страна. В основата на всяка силна страна стоят три елемента:
- Талант – това са вродените, повтарящи се модели на мислене, на чувства, на извършване на определени действия.
- Знания – това са научените уроци и факти.
- Умения – това са научените стъпки от някаква дейност.
Най-важната твоя силна страна е талантът, защото е вроден. Знанията и уменията могат да бъдат придобити чрез заучаване и практика, но талантът – не.
Специално по отношение на уменията, насочвам те към статията “5 стъпки да откриеш трансферните си умения, когато търсиш нова работа”.
Проблемът с таланта
Много хора не оценяват вродените си качества и таланти, защото не ги познават или защото ги отъждествяват със знанията и уменията. Мислят си, че с достатъчно практика могат да постигнат всичко. Стремят се към трупане на опит в различни фирми, към всевъзможни дипломи и сертификати и избягват активното заучаване на познания и умения, които са в унисон с талантите им.
Работадателите и специалистите по човешки ресурси допълнително допринасят за този погрешен подход, търсейки в обявите си за работа все “хора с умения” и “хора с практика”, след което търсят същите неща и в автобиографиите, мотивационните писма и интервютата за работа с кандидатите.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Истински пример
Наскоро случайно станах свидетел как в един магазин едно момиче се опитваше да спира влизащите купувачи с въпроса “Извинете, пушач ли сте?” Очевидно имаше някаква оферта към пушачите с определена марка цигари.
Момичето питаше селективно. Очевидно умееше да различава кой би могъл да е пушач и кой по-скоро не е пушач. Спряните пушачи обаче не се задържаха, за да чуят нейната оферта.
Според мен това момиче нямаше как да накара хората да се спрат. Нямаше как да им повлияе, защото си бе избрала най-неподходящото място за спиране на влизащите и забързани купувачи, бе прекалено невзрачно като излъчване, нямаше нужното самочувствие.
Момичето определено имаше някакви знания за продажби (заучени уроци и факти). Имаше и някакви умения за продажби (заучени стъпки в продажбите). Това, което й липсваше очевидно бе талант да осъществява контакт с непознати хора, да им влияе и убеждава така, че те да се спират и изслушват.
Как да наблегнеш на силните си страни?
И така, ако искаш да приложиш един изпитан способ и да акцентираш на силните си страни при кандидатстване за работа, постъпи по следния начин:
- Разчитай на твоите силни страни, вместо на самоволно определени от теб “познания”, “черти на личността” и “умения”.
- Разграничавай трите съставни елемента на силната страна – талант, знания и умения, вместо да ги смесваш произволно.
- Не спирай да опознаваш себе си и твоите силни страни.
Прочети повече: Как да откриеш вродените си таланти в търсенето на работа.