Добрият ръководител трябва да умее както да хвали, така и да порицава своите служители. Но колко често трябва да хвалим? И колко често трябва да порицаваме?
Ако порицаваме твърде често, има риск да преминем една тънка граница, в която забележките не само няма да подобрят ситуацията, но дори ще я влошат. И обратно, ако хвалим прекалено често, има опасност да “захаросаме” твърде много нещата, което отново не е добра идея.
За радост има решение на тази дилема и отговор ни дава т.нар. “Коефициент на Лосада”. Нека го разгледаме.
Коефициент на Лосада
Коефициентът на Лосада е съотношение между позитивното и негативното. Той е открит от чилийския психолог Марсиал Лосада през 1999 г.
Коефициентът на Лосада се изчислява като частно между количеството на позитивните интеракции и количеството на негативните интеракции с конкретен човек, за определен период от време.
Например, ако за период от една седмица сме похвалили служителя Иван шест пъти за неговата работа, а междувременно сме му отправили три забележки, коефициентът ще е 6 : 3 = 2.
Идеята е, че колкото повече позитивни интеракции имаме с определен човек, толкова по-добра ще е неговата работа или нашите взаимоотношения с него.
В качеството си на основател на консултантска фирма “Meta Learning”, Лосада изучавал работата на ефективните и неефективните екипи. Той открил, че без значение какви са екипите и с какво се занимават, съществува един ключов фактор, който обединява всички ефективни екипи. Този фактор бил съотношението между позитивните и негативните моменти във взаимодействието между членовете на екипите.
В проучванията си Лосада отчитал всички възможни “плюсове” – похвали, комплименти, подпомагане, насърчаване, одобрителни коментари и т.н. Отчитал и всички възможни “минуси” – забележки, упреци, наказания, обиди, изразяване на неудоволствие.
Станало ясно, че ефективните екипи са тези, чието съотношение между позитивно и негативно е в диапазона от 2,9 до 11,6. Екипи, при които коефициентът на Лосада бил под 2,9 постепенно влошавали своята ефективност. В диапазона от 2,0 до около 7 ефективността на екипите нараствала и била на много добро равнище. От 7 до 11,6 ефективността била добра, но постепенно започвала да спада. Отвъд 11,6 ефективността екипите отново влошавали своята ефективност.
Валидността на коефициента на Лосада е изследвана в проучванията на психолога Барбара Фредриксън сред 60 фирми. Всъщност именно тя оповестява публично числото 2,9 като важна граница в съотношението между позитивните и негативните интеракции. И въпреки, че по-късно Фредриксън оттегля заключенията си относно границата от 2,9 (това се налага, защото изследователи подлагат на съмнение статистическите методи, които е използвала), коефициентът на Лосада придобива публичност с магическото число 2,9.
Да се търси баланс между позитивното и негативното е важно не само в деловите среди. Този въпрос е много актуален и за хората в техния личен живот и взаимоотношения.
Рецепта за дълъг брак
Самият Марсиал Лосада използвал за отправна точка заключенията на Джон Готман, който с течение на десетки собствени проучвания, както и емпирични наблюдения над хиляди семейни двойки придобил способността да прогнозира с над 90% точност дали една брачна двойка ще се разведе.
Ключов фактор за успешните прогнози на Готман се оказва съотношението между позитивните и негативните изрази, които брачните партньори използват един към друг.
През 1994 г. Готман публикува резултати от своите изследвания. Той отбелязва, че съотношения, при които между двама съпрузи доминира негативното общуване, завършват с развод и посочва коефициента 5,6 за най-благоприятен за дълъг и щастлив брак.
Най-вероятно тези двойки, които използват трите важни думи за една връзка, имат и най-благоприятен коефициент на Лосада.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Граници на Коефициента на Лосада
В крайна сметка, с оглед на различните емпирични изследвания – от света на бизнеса, върху брачни двойки, студенти в колежи, гледане на възрастни хора по домовете, майки с деца и др., може да се направи заключение, че коефициентът на Лосада е оптимален в диапазона от 3 до 5.
Изследванията сочат, че:
- Един екип, в който позитивното е 5 пъти повече от негативното, е значително по-производителен и ефективен.
- Един брак, в който позитивното е 5 пъти повече от негативното, има много по-голям шанс да не завърши с развод.
- Студенти в колеж с позитивно отношение, което е 3 пъти повече от негативното, са със значително по-добро психично здраве.
С други думи, за да вървят нещата в една човешка система в най-широкия смисъл на думата, броят на позитивните взаимодействия следва да надвишава броя на негативните взаимодействия с 3 до 5 пъти.
Как позитивното подпомага работата?
Връщайки се обратно в бизнес контекст, нека видим как точно наличието на няколко пъти повече позитивни интеракции (спрямо негативните) подпомага изпълнението на работата.
Това е така, защото позитивните емоции:
- са по-приятни от негативните;
- ни правят по-креативни, защото не се притесняваме да рискуваме и опитваме нови неща;
- ни помагат да изградим по-високо самочувствие, че сме способни да се справяме с различни предизвикателства;
- подобряват физическото и психическото ни здраве, защото изпитваме по-малко стрес;
Всички тези ползи от позитивните емоции водят до по-добро изпълнение на работата, което на свой ред прави служителите или екипите по-ефективни.
Между другото, същите ползи са валидни и в контекста на личния живот.
Приложение
Можем да приложим знанието за коефициента на Лосада и да постигаме по-добри резултати в работата си с хора.
За целта е необходимо:
- Да самоосъзнаваме собствените си емоции в работата. Понякога може да имаме тежък ден и това да ни кара да сме прекалено негативни и крайни. Не бива да допускаме това.
- Да сме наясно с начина, по който подаваме обратна връзка. В нея трябва да преобладава позитивното и конструктивното. Откритието на коефициента на Лосада издига на дневен ред идеята, че от голямо значение е количеството на позитивните взаимодействия. Дребни похвали и спонтанни насърчения от типа на “Браво!” или “Добра работа!” определено оказват влияние на служителите.
- Да започваме и завършваме с нещо позитивно. Например, една работна среща може да стартира и да завърши с нещо хубаво, конструктивно или забавно.
- Да разнообразяваме арсенала си от позитивни интеракции. Позитивното не се състои само в думите, а често в емоциите. Признателността, радостта, любовта, удовлетворението, любопитството и креативността създават позитивна енергия. Скуката, гневът или цинизмът водят до негативна енергия.
- Да мотивираме по подходящия начин. Мотивираните служители са заредени с позитивни чувства и това се отразява на комуникацията помежду им. Теориите за мотивация на Хърцбърг, Макклеланд или Алдърфър са добра отправна точка за по-висока мотивация.
- Да преодоляваме петте основни слабости при работа в екип. Изключително важно за благоприятен коефициент на Лосада е да насърчаваме доверието в екипа, което на свой ред е възможно само, когато хората се познават добре. От полза ще са умело стимулирани процеси на саморазкриване и обратна връзка.
Трябва ли да забравим за негативното?
Коефициентът на Лосада е по-благоприятен, когато позитивното доминира над негативното, при това от 3 до 5 пъти. Значи ли това, че трябва да забравим за негативното в комуникацията си с хората?
В никакъв случай.
Понякога ще се наложи да изпратим на сътрудниците си негативни послания. Например, един служител може да има неприемливо работно поведение и ние сме длъжни да го предупредим. Друг служител може да има наистина лоша идея – трябва да му го кажем.
Липсата на каквито и да било негативни интеракции от мениджър към служител (критика, забележка, предупреждение, мъмрене и др.) може да доведе до ефекта на “розовите очила” – ситуация, в която хората нямат реална представа какво представляват. Това от своя страна не се отразява добре на ефективността в работата.
В резюме
В отношенията с преки подчинени, между колеги или просто близки хора е много важен балансът между позитивното и негативното. Без достатъчно количество позитивизъм и готовност за сътрудничество се разпадат екипи, фирми, бракове и приятелства.
Коефициентът на Лосада ясно очертава границите на добрите взаимоотношения – 3 до 5 пъти повече позитивно пред негативно. Ако на всеки три благодарности отправяме по два упрека към някого, това съотношение може би няма да бъде достатъчно благоприятно, за да извлечем максимума от връзката ни с другия човек. Но с забележка на четири или пет похвали нещата биха изглеждали по-различно.
Коефициентът на Лосада е приложим както в работата, така и в личния живот. Използвай го с нужната доза здрав разум, за да си на правилния път във взаимоотношенията с важните за теб хора.
Прочети повече: Топ 10 грешки в управлението на хора.