Преди известно време по телефона ме потърси непозната жена. Обясни, че е майка и след близо две години майчинство й предстои да си потърси работа.
Майката ми зададе няколко въпроса, свързани с начина, по който следва да състави автобиографията си (cv), както и за поведението й по време на интервю. Притесняваше се че това, че е била в майчински ще се отрази на начина, по който ще погледнат на нея и че ще бъде затруднена в откриването на добра работа.
По една случайност вече бях планирал да съставя материал за търсенето на работа от майки и за начина, по който една майка може да изрази себе си по подходящ начин в автобиографията и мотивационното си писмо, както и по време на интервю за работа.
Ето защо, отговорих на майката, че няма да мога да й дам достатъчно добри ориентири за краткото време по телефона, но й обясних, че скоро ще може да открие това, което й е нужно в нашия сайт.
Уточнение
Преди да започна нека само уточня защо смятам, че можеш да се довериш на съветите ми.
Във всички случаи, аз самият не съм бил майка и по всичко личи, че няма да бъда.
В същото време, аз съм баща на две деца и притежавам достатъчно наблюдения върху начина, по който преминава живота на една майка в периода й на майчинство. Смятам, че имам наблюдения за начина, по който се променя мисленето и нагласата към работата и живота на една майка по време и след края на т.нар. “майчинство”.
Така че, когато четеш редовете по-долу, давай си сметка, че те не са писани от майка, но са съставени от човек, който има що-годе някакво понятие, доколкото е възможно, какво е да си майка.
И така. Нека да започнем.
Анализирай нагласата си
Тук няма да те занимавам с конкретика от типа как точно да напишеш перфектната автобиография или мотивационно писмо.
Ако си майка, на която й предстои да си търси работа, не вярвам, че цялата тази конкретика ще има смисъл, ако не си наясно с нещо много по-важно.
И това много по-важно нещо си самата ти.
Нека обясня.
По време на бременността и майчинството майките започват да живеят съвършено различен, нов живот. Особено онези жени, които са свикнали да водят активен социален живот и работа, майчинството ги вкарва в съвсем други “коловози”.
А това са “коловозите” на АГ болницата, притесненията около раждането, първите дни на детето, първата седмица, първия месец… Храни ли се добре, здраво ли е, боледува ли, изпитва ли някакви проблеми, защо плаче…
Отделно от това, майките неизбежно се сблъскват и с други важни въпроси. Някои са от битов характер – къде ще спи детето, подходяща ли е стаята, каква количка да му купим, с какво мляко да го храним, с какъв крем да го мажем и т.н. Други са от чисто физиологичен характер – промени и проблеми, свързани със здравето и тялото на самата майка.
Всички тези неща са толкова много на брой и толкова поглъщащи, че те откъсват тотално майката от нейния “стандартен” до този момент живот. Това неименуемо рефлектира и в известно закърняване на някои усвоени трудови навици, позабравяне на някои конкретни знания и умения, свързани с бившите местоработи.
Поради всички тези причини аз съвсем не съм изненадан да открия, че много майки се сблъскват с един сериозен проблем в търсенето на работа – ниското си самочувствие, което дори в някои случаи е преминало в траен комплекс за малоценност по отношение на това дали могат да започнат добра работа отново, дали притежават качества, дали могат да градят някаква кариера.
Смятам, че редица майки изпитват подобни колебания:
- “Дали ще погледнат на мен сериозно на интервюто?”
- “Ами дали изобщо ще искат да разгледат автобиографията ми, при условие, че не съм работила през последните 2 години?”
- “Че кой ще вземе една майка на работа, ако може да избира?”
- Ще ме вземат ли на работа при условие, че не мога да оставам до по-късно, както и да идвам на работа в Събота/Неделя, ако се налага?
- Дали ще проявят интерес към мен, при условие, че работата е свързана с пътувания?
Звучи ли ти познато? Ако да, продължи да четеш по-надолу.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Забрави за слабите си страни
Ниското самочувствие, неувереността в собствените сили и комплексите за малоценност по отношение на професионалните качества според мен са най-големите спирачки в съзнанието на известен брой майки. Това са главните причини тези майки да се провалят още на етапа на подготвяне на автобиография (cv). Тези майки така и не получават покана за интервю за работа.
Ето защо, ако си майка, но въпреки това искаш да съставиш добра автобиография (cv), мотивационно писмо, както и да грабнеш вниманието на работодателя по време на интервюто, първото нещо, което трябва да направиш е да си избиеш от главата мисълта, че шансовете ти да спечелиш работното място са по-ниски, само защото си майка.
Ако наистина си с подобна нагласа – че нямаш шанс, това няма как да не се усети в документите, които съставяш, както и в поведението ти “на живо” в интервюто. Съответно, съвсем логично и нормално ще бъде да не получиш полагащото ти се внимание от страна на работодателя.
Ти би ли наела на работа човек с ниско самочувствие, разколебан в собствените си способности, с ниска самооценка?
Не вярвам.
Фокусирай се върху силните си страни и качества
Тук е мястото да направя едно важно уточнение.
В цялата статия по-долу ще говоря само за добрите майки, т.е. за онези жени, които са отгледали децата си с истинска грижа и внимание. Смятам, че това има връзка с успеваемостта по време на търсене на работа.
И така, как може една добра майка да промени психическата си нагласа, преди изобщо да седне да пише автобиография?
Решението е тя да се фокусира върху силните си страни, които е развила по време на майчинството. Това са именно нещата, които ще послужат за основа на доброто самочувствие, което, както вече разбра, е важно за спечелването на една вакантна длъжност.
Кои са силните страни на една добра майка:
Дисциплина
Майките стават рано, приготвят храна в точно определено време, извеждат на разходка в конкретен час или време на деня и т.н.
Всички тези действия възпитават на специално и силно чувство на дисциплина – силни черти, които всеки работодател би искал да открие в един кандидат за работа.
Усет и към най-малките детайли
Добрите майки са внимателни, грижовни жени, които се стараят абсолютно всичко с техните деца да е наред – температурата в стаята, топлината на храната, мекотата на завивките и дрехите на детето.
Чувството към завършеност на детайлите е важно качество, което не всички кандидати за работа притежават. Ето защо, това не без основание може да се счита за силна страна на всяка добра майка.
Организираност
Една добра майка просто няма как да се справи с всички многобройни задължения, свързани и с детето, и с нея самата, ако не се мобилизира до краен предел и не бъде организирана в ежедневните си действия и задачи.
Организираността също е качество, което е само повод за високо самочувствие, тъй като то се цени от работодателите. Кой търпи на работа зле организирани хора?
Чувство за спешност
Добрите майки не обичат да отлагат. Ако детето е с лека температура – незабавно се предприемат мерки (например, бащата се изпраща за Panadol в денонощната аптека). Ако плаче и е неспокойно – мисли се какъв е проблема и незабавно се отстранява. Това възпитава в чувство за спешност и неотложност спрямо важните неща.
Чувството за спешност е безспорно ценно качество в очите на всеки работодател, тъй като много служители (а така също и работодатели) нерядко попадат в капана на другата крайност – непрекъснатото отлагане.
Ето защо, чувството за спешност е само повод за високо самочувствие за една добра майка.
Отговорност
Това обобщава може би всичко казано по-горе. Вярвам, че на майките, на които наистина им пука за децата им при равни други условия ще им пука и за работата. Това е отговорност.
Сега помисли за следното – възможно ли е един работодател да наеме на работа човек (и да го остави на тази работа), ако вижда, че на човека просто не му пука за работата и за това, което прави? Едва ли.
Ето защо, качеството “отговорност” е изключително ценно за всеки работодател. Ако успееш да накараш потенциалните си работодатели на мисълта, че на теб ще ти пука и че си отговорна към нещата, с които се захващаш, работодателите ще те харесат много.
В резюме
След всичко казано дотук, надявам се, че схващаш основната ми идея – няма как да се представиш добре по време на интервю за работа или в автобиографията си (cv), ако си с ниско самочувствие, с чувство за неувереност и плахост, че “не ставаш” спрямо други кандидати, защото си била в майчински или защото тепърва ще отглеждаш децата си.
Можеш радикално да промениш съдбата си в хода на търсенето на работа, ако вземеш на въоръжение обратния подход – да заложиш на силните си страни. Вече споменах някои от тези силни страни, а съм сигурен, че има и още, за които ще се сетиш. Просто трябва да ги потърсиш и откриеш в себе си – ти знаеш по-добре от мен как.
Прочети повече: 5 стъпки да откриеш трансферните си умения.