Според експертите по кариера, индивидът управлява своята кариера, инвестирайки съвсем съзнателно през целия живот в различни ресурси, за да постигне предварително планирани кариерни цели.
Двете ключови думи според експертите по кариера, са “учене през целия живот” и създаване и поддържане на “мрежа от отношения”.
Нека разгледаме по-подробно тези две ключови думи.
Учене през целия живот
Независимо как ще наречем ученето през целия живот – “стратегия”, “начин на мислене”, или “кариерна философия” – става дума за готовност и мотивация за действия от страна на индивида да инвестира във знанията си, в своите умения, в усъвършенстването на качества и способности, благодарение на което ще може да демонстрира поведение, ориентирано към кариерата.
Например, благодарение на ученето през целия живот, индивидът може да се справя успешно с четирите кариерни роли, за които стана дума в предишната ми статия по темата – “Кариера ли градиш или просто ходиш на работа?”
Мрежа от отношения
Експертите по кариера препоръчват овладяването на различни социални умения (напр., комуникативни умения, умения за разбиране на чуждото поведение, представяне на собствения аз, автолидерство, договаряне и др.), с чиято помощ индивидът може да работи с колеги, клиенти, партньори, може да балансира служебния и личния си живот.
Мрежата от отношения според експертите играе важна роля в управлението на личната кариера.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.4 съвета за управление на кариерата
Съветите ми за управлението на кариерата са в духа на това, което самото “управление” е.
Предлагам да погледнеш на управлението на кариерата като комплекс от четири последователни дейности:
- Планиране на кариерата;
- Организиране на действията за изграждане и развитие на кариерата;
- Лично ръководство на действията;
- Личен контрол върху кариерното развитие.
Какво по-конкретно би могъл да направиш?
1. Планирай кариерата си
Този план следва да се състои от три части:
- Къде съм сега в своята кариера? Отговорите на този въпрос ще тии помогнат да се вгледаш в себе си и да се самоанализираш. Колкото по-честно и откровено се “поглеждаш” и самооценяваш, толкова по-реалистичен ще бъде твоят самоанализ. От теб се иска да отговориш на няколко въпроса: какви постижения имаш до сега; каква е хармонията между твоята личност и работата, която работиш или искаш да работиш; какво е това, което можеш да правиш добре в работата и какво е това, което не можеш да правиш добре; какви са поуките ти за начина, по който си търсил и намирал работа досега.
- Къде искам да бъда? Отговорите на този въпрос ще ти помогнат да планираш своята кариерна цел – каква кариера искаш; как се виждаш след 2-3 до 5-10 години; какво очакваш от своята кариера.
- Как ще осъществя своите желания за кариера? Отговорите на този въпрос ще ти помогнат да планираш подходящите действия и необходимите ресурси, за да осъществиш целите си. Например, чрез обучение, допълнителна квалификация, придобиване на трудов опит, създаване на мрежа от контакти, спечелване на пари, които са нужни за нещо, време, откриване на информационни източници и т.н.
Съветвам да напишеш своя план на хартия. Една страница е напълно достатъчна.
2. Организирай действията си
Тук се искат няколко неща:
- Проучи различни възможности. Ако работиш – провери внимателно възможностите за обучения във фирмата. Запознай се с Кодекса на труда и правилника за вътрешния ред. Разучи длъжностната си характеристика и обърнете внимание на крайните резултати, което се очакват от теб. Ако ти предстои обучение във ВУЗ – внимателно се запознай с предложенията на различни специалности и съдържанието на квалификационните характеристики. По-нататък проучи възможностите за студентски стажове във фирми. В повечето случаи те могат да са трамплин към следващата по-сериозна покана за работа, ако се представиш добре.
- Извърши необходимите действия. Това много бързо превръща твоите представи, желания и амбиции в реални действия. Ако работиш – старай се да научиш и перфектно да вършиш работата си. Участвай във всички подходящи вътрешнофирмени обучения, защото по принцип те следва да допринасят за твоето кариерно развитие. Ако си решил да ставаш студент – започни подготовка за кандидатстудентски изпити навреме. Ако вече си студент – залягай над подготовката за упражненията и учи за изпитите, защото учебното заведение е мястото, в което полагаш основите на своята кариера. Чети допълнителна литература и не се задоволявай само със записките от лекциите. Интересувай се от възможности за обучение по различни програми за студентска мобилност. Посещавай форумите “Кариери”. Непрекъснато води отчет какво е новото, което си научил.
- Създай и поддържай лична мрежа от взаимоотношения. Ако работиш – не подценявай отношенията с колегите, клиентите, партньорите, твоето семейство, роднините и приятелите, които изграждат твоята “мрежа”. Ти не можеш без нея, защото не живееш изолирано – така е устроен животът на съвременните хора. Най-важният ти помощник в създаването и поддържането на тази мрежа са социалните ти умения. За съжаление, ние не се раждаме с готови социални умения. Налага се да ги изучаваме. Затова всяко обучение на тема “социални умения” ще е много полезно за кариерата ти. Ако си студент – изграждай социални умения, като поддържаш активна връзка с колеги от групата и колеги от други специалности, с преподаватели, с фирми, които предлагат стажове за студенти и др.
3. Ръководи кариерата си
Както планирането на кариерата, така и организирането на различни твои инициативи за кариерата са възможни единствено благодарение на твоето лично ръководство, или т.нар. “вътрешно лидерство”. Вътрешното лидерство е съвкупност от идеи, самовдъхновение и импулс.
- Сравнявай се с другите. Прави непрекъснато изводи за себе си, за кариерата, за другите хора и тяхната кариера като се сравняваш с околните. Каква е твоята гледна точка за кариера и каква е тяхната гледна точка? Как мислиш ти и как мислят те? Как постъпваш ти и как постъпват те? Обобщавай поуките си.
- Не копирай сляпо. Не копирай чуждия опит, а помисли как биха се вписали определени “чужди” действия в твоя план за кариера, във твоята лична схема за действие. Помисли дали “чуждите” действия, довели някого до успех, са в синхрон с твоите лични ценности.
- Мисли творчески. Характеристиките на всеки предмет, например, биха могли да ти подскажат това, към което се стремиш или това, което трябва да направиш по отношение на кариерата. Твоята лична чанта, например, е голяма и удобна. Асоциирай тези нейни характеристики с действията си за кариера – например, достатъчно “големи” ли са твоите текущи действия, свързани с кариерата ти, за да ти харесат, за да са ти “удобни”?!
- Търси това, което ти харесва и те вълнува. Емоцията, чувствата и по-трайните нагласи влияят върху мисленето и в този смисъл са ориентир за твоите бъдещи постъпки.
- Обяснявай си нещата. Стреми се да си наясно какви са причините за определени твои постъпки. Това ще те мотивира. Потърси обяснението чрез личните си потребности – от храна, подслон, облекло, сигурност, обвързване с нещо (принадлежност към определена група хора), упражняване на власт, постижения, самореализация и др.
4. Контролирай кариерата си
Време е сега да помислиш за това как ще осъществиш контрол върху развитието на твоята кариера.
- Определи твоята отправна точка. Преди всичко трябва да помислиш предварително какви неща ще приемеш за лични постижения в кариерното си развитие и как ще определяш и измерваш тези постижения. Ако работиш – трябва да знаеш какво се приема от фирмата за “постижение” – “брой обслужени клиенти”, “брой сключени сделки”, “служител на месеца” и т.н. Ако си студент – постиженията би следвало да бъдат свързани с “увеличаване и задълбочаване на познанията”, “разширяване и усъвършенстване на уменията”, “създаване и поддържане на социалната мрежа”.
- Коригирай в случай на отклонения. Не всичко е възможно да се предвиди предварително. Стига да установиш, че има чувствителни отклонения от първоначалния ти кариерен план, т.е. ако са налице съществени различия между “постижения” и “цели”, трябва да коригираш нещата. Ако наблюдаваш периодично плана си за кариера, можеш да го контролираш – движиш ли се към целта си; подходящи ли са действията, които извършваш; подходящи ли са ресурсите, които използваш. След това е нужно да вземеш решения за нови, по-адекватни на ситуацията твои действия.
В резюме
За да управляваш своята кариера, следва да се концентрираш върху учене през целия живот и създаване и поддържане на мрежа от отношения.
В практически план, това изисква:
- Планиране на кариерата;
- Организиране на действията за изграждане и развитие на кариерата;
- Лично ръководство на действията;
- Личен контрол върху кариерното развитие.
Прочети повече: Теория за кариерата на Сюпър.