Защо едни хора постигат целите си и преуспяват, а други остават само с мечти и празни надежди за по-добър живот?
По темата за постигане на цели, сдобиване с успех и реализация на високи постижения има написани безчет книги и статии. При добро желание всеки може да се запознае с идеите на най-големите експерти по тази тема.
По-долу следва резюме на най-важното за постигането на цели, обобщено в пет златни правила. Наясно съм, че темата е мащабна и има множество подтеми, поради което ще се фокусирам само върху най-основните и ключови неща, които имат значение според мен.
И така, как да постигаш целите си?
1. Определи ценностите си
Когато си поставяш някаква цел, нужно е тя да е мотивираща за теб, за да действаш всеотдайно и да я постигнеш. А за да е мотивираща тази цел, тя трябва да е важна за теб и ти ясно да осъзнаваш, че ако я постигнеш, ще спечелиш нещо стойностно и ценно.
Това отвежда до първото златно правило, а именно, че за да постигаш цели, те трябва да са в хармония с твоите най-дълбоки и съкровени ценности. Това на свой ред значи, че е необходимо да имаш кристална яснота по отношение на ценностите си, ако искаш устойчиво да постигаш сериозни цели.
Например, можеш да си поставиш за цел да отслабнеш с 10 кг. Сама по себе си идеята за отслабване може да е много добра, стига да имаш наднормено тегло, но достатъчно мотивираща и важна ли е тя за теб? Ако здравето (или външният вид) е основна твоя ценност, тогава и целта да отслабнеш ще е мотивираща за теб и най-вероятно ще отслабнеш и с 20кг., ако се налага. Но, ако здравето (или външният вид) е много назад в ценностната ти система, трудно ще постигнеш целта си или ако случайно го сториш, това ще е с временен ефект.
За да постигаш цели, които да ти носят повече успехи, трябва да определиш ценностите си. Основната полза от това е, че така ще имаш изключителна яснота и лазерен фокус в живота. По този начин ще можеш да подобриш най-важните за теб области на живота.
И тъй като да се определят ценностите не е проста задача, виж статията “Как да определиш ценностите си”. В нея ще откриеш списък с 240 човешки ценности. Това, което следва да направиш е да сведеш списъка до много малка група ценности, например Топ 5 ценности – твоите най-дълбоки и трайни убеждения или идеали, които стоят в центъра на живота ти и определят личността ти. Всяка цел, която си поставяш оттам нататък следва да е в унисон с този Топ 5 на ценностите. Това ще е предпоставка да работиш много осъзнато и мотивирано за постигане на въпросната цел.
Или, казано по друг начин, ценностите са твоето “Защо?”. Не си поставяй цели, само защото си мислиш, че е добре да имаш такива или пък защото други хора си поставят подобни цели. Всички цели, които лично ти си поставяш, следва да са в хармония с ценностната ти система и да отговарят на въпроса “Защо за мен е наистина важно да постигна това?” По този начин, когато в определен момент се сблъскаш с трудности (а такива винаги ще има, виж т.5 по-долу), няма лесно да се откажеш от работата по постигане на целта.
2. Определи целите си
Когато имаш яснота по ценностите ти, вече е време да определиш своите цели.
Стотици проучвания и експерименти, които са провеждани по света неизменно потвърждават едно и също заключение: определянето на цели увеличава значително успеваемостта във всички сфери на живота – бизнес, кариера, семейство, здраве, финанси, социални контакти, духовност и др.
При определянето на цели има три важни момента.
2.1. Целите трябва да са ясни
Неясните цели произвеждат неясни резултати. “Искам да имам успешен бизнес” или “Искам да говоря английски език” са прекалено общи цели (мечти), за да свършат реална работа.
Всяка цел, която си поставяш, следва да е умно формулирана по правилото SMART. Абревиатурата SMART произлиза от следните пет неща:
- S (Specific) – Целта следва да е специфична;
- M (Measurable) – Целта следва да е измерима;
- A (Accepted by you and/or others) – Целта следва да е приета от хората, които ще работят по нея;
- R (Realistic) – Целта следва да е реалистична;
- T (Time-bound) – Целта следва да е ориентирана във времето, т.е. с някакъв краен срок.
Обърни внимание на буквата A – това е най-важната буква в акронима. За да се постигне една цел, тя следва да е приета (осъзната и осмислена) дълбоко от човек, за да се изпълни. Точно поради това по-горе ти обърнах внимание колко важно е да имаш яснота по ценностите си!
Научи повече за Правилото SMART, което може да се използва за определяне на всякакви цели – бизнес цели, лични цели и т.н.
2.2. Целите трябва да са писмени
Всяка една твоя цел следва да е задължително записана – на хартия или в електронен вариант. Ако една цел не е записана на хартия, т.е. не е материализирана, тя може да си остане просто едно пожелание или идея без особена сериозност или стойност.
Когато си направиш труда да запишеш целта си, ясно ще почувстваш дали наистина гледаш сериозно на нея или пък не. Освен това, ако целта не е писмена, няма да можеш да изпълниш условието, което следва по-долу, а именно целта да е постоянно пред очите ти.
2.3. Целите трябва да са постоянно пред очите ти
Цели, които се определят и записват, след което се оставят да събират прах на дъното на някое чекмедже, най-често не се постигат. Нужно е непрекъснато да имаш визуален контакт с целите си, да си ги припомняш, оценяваш и преоценяваш.
Ето защо, дръж целите си на видимо място пред очите си. Закачи ги на хладилника, сложи ги на десктопа си или на екрана на мобилния си телефон. Всяка седмица прави анализ за прогреса, преценявай с какво темпо се движиш към целта, какво ти пречи, какво те задържа и защо.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Определи действията си
След като ценностите и целите са ясни, следва да се набележат конкретни действия. Те трябва да доведат до конкретни резултати, които би искал да постигнеш във връзка с всяка една цел.
При определяне на действията, има три ключови момента.
3.1. Използвай добра система
Не мога да подчертая достатъчно дебело важността на добрата система за постигане на всяка една голяма и значима цел. Системата е набор от принципи, правила или процедури, според които се извършва някаква дейност. Системата е организиран метод за действие.
Когато правиш нещо важно без система, е много лесно да възникне хаос. Хаосът ще ти пречи да постигаш уверено целите си. При липсата на система ще си принуден да импровизираш тук и там, но има един фундаментален проблем при импровизациите – те няма как да гарантират високи резултати и постижения.
Например, ако си мениджър, може да имаш за цел да управляваш максимално уверено и професионално твоите служители. Това е буквално невъзможно, ако не се спазва определена система, тъй като управлението на хора е достатъчно комплексна дейност. За да постигнеш подобна цел, ще трябва да се довериш на доказана и ефективна система за управление на хора.
Или, ако работиш в областта на продажбите, може да имаш за цел да увеличиш продажбите на определени продукти и да привлечеш определен брой нови клиенти. И тъй като сферата на продажбите също е достатъчно комплексна дейност, за да постигнеш подобна цел, ще трябва да използваш проверена и ефикасна система за продажби.
За да се научиш да караш кола, трябва да се придържаш към система за шофиране. За да усвоиш ефективно чужд език, следва да се придържаш към система за учене. За да постигнеш финансова свобода и независимост, отново имаш нужда от система.
Насочвам те към статията “Защо се нуждаеш от система за всяко важно нещо, което правиш?”, от която ще научиш повече по темата за системите и тяхната критична важност за постигането на високи резултати и постижения.
3.2. Управлявай времето си
Какъв е смисълът да определяш ценности и цели, ако след това не съумяваш да се самоорганизираш така, че да действаш и постигаш резултати? Уменията за управление на времето следва да вървят ръка за ръка с използването на добра система.
Когато става дума за управление на времето, най-важната концепция, която следва да осъзнаеш, е че всичко, което правим в живота, може да се определи чрез показателите „Спешност“ и „Важност“:
- Спешни задачи. Обикновено те са ясно забележими и изискват твоето внимание. Те изникват пред теб и трябва да ги свършиш, а ако не го сториш, последиците са незабавни.
- Важни задачи. Това за задачите, свързани с резултатите. Те допринасят за постигането на целите и главните ти приоритети.
Спешните дейности и задачи често са приятни и лесни за вършене. Спешните дейности и задачи обаче често са и маловажни.
Важните дейности и задачи допринасят за постигането на целите. Те са ключовите дейности, свързани най-силно с успеха и развитието. Нерядко те са и едни от най-пренебрегваните задачи. За тези задачи е нужно предварително да си планираш време, за да ги свършиш, в среда без прекъсвания.
Например, ако искаш да станеш популярен писател, дейността “Писане” ще е от първостепенно значение за теб. Следва да си заделяш достатъчно големи отрязъци от време през деня, в среда без прекъсвания, за да пишеш. Това не е много спешна задача, но е адски важна за постигане на твоята цел. Без умения за самоорганизиране подобна цел трудно ще се осъществи. Същото се отнася за всяка друга цел.
Научи повече за спешните и важните задачи от статията “Матрица за управление на времето на Айзенхауер и Кови”. Тази матрица лежи в основата на всяко съвременно обучение по управление на времето.
3.3. Прави нещо всеки ден
С добра система под ръка и правилно планиране на времето, последното нещо, което трябва да се направи, е просто да се действа. При това – всеки ден!
Множество проучвания показват, че хората, ориентирани към действия, съумяват да са по-успешни от всички други. Преуспяващите хора имат настройка за активни действия. Те са винаги заети, работят усърдно, постоянно са в движение. Животът ги възнаграждава подобаващо.
Понякога обаче целите, които си поставяме изглеждат толкова трудни, че чак се плашим откъде да я подкараме. В подобни ситуации има едно надеждно решение – настойчиво и ежедневно да се отбелязва малък прогрес. “Очи плахи, ръце роби”, казва една стара българска поговорка.
За да постигаш целите си, нужно е да правиш всеки ден по нещо, което да те доближава до желаните крайни резултати. Наложи си да работиш проактивно, да отбелязваш малък, но постоянен напредък и така, стъпка по стъпка, можеш да постигнеш амбициозни цели, които в началото са изглеждали почти невъзможни.
4. Дръж “секирата” наточена
Ако си дървар, който трябва да сече дървета в гората, едно от най-важните неща за теб ще бъде секирата ти да е наточена. С тъпа секира няма да можеш да отсечеш нищо.
В преносен смисъл, “да държиш секирата наточена” означава да поддържаш и развиваш добра форма, която да ти позволи да вършиш дейностите и задачите си ефективно и да постигаш високи резултати.
В тази връзка, двата ключови фактора за постигане на високи резултати – компетентност и ангажираност, са нещата, които следва да наблюдаваш и развиваш проактивно в себе си.
По-конкретно:
- Компетентност – функция е на знанията и уменията, които на свой ред са функция на образованието, обучението и/или опита.
- Ангажираност – комбинация е между увереност (вяра в собствените сили) и мотивация (личен интерес и ентусиазъм за добра работа).
Нужно е съзнателно и систематично да развиваш своята компетентност и ангажираност, за да се справяш със своята дейност възможно по-успешно. По този начин ще работиш по относително по-сложни и отговорни задачи, при това възможно по-автономно. Всичко това, в комбинация с излагането ти на подходящи ситуации и възможности, ще доведе до по-ефективно постигане на целите ти.
Дори и в момента компетентността ти да е висока, ако не я поддържаш и развиваш, тя ще намалее с времето, така както се изтъпява постепенно секирата на дърваря. Дори и в момента ангажираността ти да е висока, тя също ще намалее с времето, ако не полагаш грижи за нея. И в двата случая ще притъпяваш собствените си способности да произвеждаш високи резултати, което ще пречи на постигането на целите ти.
Дръж “секирата” си наточена! Повече по тази тема виж в статията “Най-добрата формула за високи резултати и постижения”.
5. Очаквай препятствия
Дори и всичко да е ясно – ценности, цели, система, график с дейности и т.н., проблемите и препятствията са просто нещо неизбежно.
Например, тъкмо си се подготвил за активна творческа дейност на твоя компютър и… спира тока. Предстои ти да пътуваш за среща с важен клиент, но… колата се поврежда. Изпращаш имейл кампания до 300 потенциални клиенти, но… никой не ти отговаря. Диетата, която си подхванал е саботирана от… пакет чипс и няколко вафли, които си изял малко преди лягане, защото коремът ти е свирил ужасно.
Очаквай препятствия и проблеми и бъди психически подготвен за тях. Ако не си достатъчно готов, тези препятствия ще те разколебаят и ще те накарат да изоставиш набелязаната цел. Ето защо, наистина е важно да работиш върху изграждането на стабилна психическа устойчивост срещу неизбежните проблеми и да подхождаш конструктивно и с нужната доза креативност в тяхното разрешаване.
За целта е полезно също и да не изпадаш в нездравословен перфекционизъм. Перфекционизъм е мисловен модел, който ни кара да считаме, че съвършенството е възможно и че всичко, което е несъвършено, е неприемливо. Да се греши е човешко и много от препятствията по пътя към целта могат да са породени от лични провали, но ако се страхуваш от грешките до степен на парализа, това ще те саботира много чувствително и ще те отклонява от пътя към ппостигане на желаната цел.
В резюме
Има много неща, които имат значение за постигането на цели, но от всички тях, петте златни правила, които следва да се спазват, са:
- Определи ценностите си;
- Определи целите си;
- Определи действията си;
- Дръж секирата наточена;
- Очаквай препятствия.
Прочети повече: Големи, космати, дръзки цели.