Вие сте мениджър, кандидатствали сте успешно за висока позиция и току-що сте спечелили конкурс за ръководител на предприятие при нов работодател. Предстои ви онова време на “предстартова треска” и последващия период на адаптация в новото предприятие, през което искате да се докажете като добър и резултатен мениджър.
Каква е тайната на успеха в описаната предизвикателна ситуация? Какви са основните стъпки, предприемането на които би ви помогнало в този труден период?
Без претенции за пълна изчерпателност по темата, на базата на моя над шест годишен практически опит като ръководител на няколко производствени предприятия (Фама – Добрич, Шуменско пиво – Шумен, Елит кафе – Вълчи дол), мога да ви подскажа някои полезни идеи.
Търпение
Запомнете, че ще ви трябват “хладен ум”, ”горещо сърце” и голямо търпение. Нищо на този свят не става с магическа пръчка и отведнъж. Обикновено всеки голям успех е изстрадан.
Анализ на ситуацията
Направете моментна снимка на предприятието. Запознайте се внимателно с продуктите, с конкурентните им предимства, с ключовите клиенти, с ключовите доставчици, със статистиката на дейността за изминалите няколко години. Запознайте се с действащата до момента организационна структура.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Разговори с всички ключови хора
Срещнете се и се запознайте с ръководителите на всички отдели и звена. Поискайте информация за дейността на всеки отдел, основните задължения на ръководителя му (начина, по който той вижда своите приоритети и отговорности), основните проекти, които в момента изпълнява отдела му.
Структура и стратегия
След предварителното запознаване с организацията на работата, предложете и задължително съгласувайте със собственика (или изпълнителния директор над вас) своята версия на организационна структура на предприятието. След като я съгласувате, редактирате и приемете окончателно, залепете я на видно място в кабинета си и в кабинетите на основните ръководители на отдели, за да я налагате от този момент нататък и за да ви помага. Формалното одобрение от страна на собственика ще ви помогне да не се отклонявате от приетата стратегия за развитие на компанията.
Длъжностни характеристики
5. Направете лично длъжностните характеристики на мениджърите, които са на ваше пряко подчинение. Не се разводнявайте в изписването на много на брой конкретни задължения. Рамкирайте най-важните 10-12 функции и основната цел на длъжността. Запомнете, че ключовите ръководители на отдели и звена са вашето оръжие и са важна предпоставка за бъдещия ви успех.
Мениджърски екип
Започнете да изграждате мениджърския екип методично и настойчиво, използвайте добри теоретични модели:
- Определете „ролите” на отделните членове на мениджърския екип – кой с какво ще допринася в работата на мениджърския екип, за какво ще отговаря, с какви правомощия ще бъде.
- Използвайте концепцията “SMART” при поставянето на цели на мениджърския екип като цяло, както и на отделните му членове.
- Започнете с ежедневни оперативки и изготвяне на планове за действие от типа „Кой? Какво? Кога?” Формализирането на процеса на поставяне на задачи ще ви помогне за по-лесното проследяване на тяхното изпълнение.
- Не “искайте” от някого нещо, което той не е в състояние да ви “даде”.
Обратна връзка
Опитайте се през адаптационния период да получавате информация и обратна връзка и от подчинените на своите подчинени. Така общата картина на състоянието на организацията ще бъде комплексна и ще се допълва в движение. Освен това няма да подцените функцията ”контрол” като част от целия управленски процес „анализ-планиране-организиране-контрол”.
Лидерство
Бъдете естествения лидер на колектива, работете принципно, създайте такива отношения, че екипът ви по естествен начин да ви възприеме като свой лидер, от който има нужда “по необходимост”, по “наложителност”, а не по “назначаване”.
Ако успеете да постигнете това, то вие сте успели на 100% в трудното ново начало, защото лидерството е най-силният фактор, който може да мотивира екипа ви.
След първите 100 дни
Направете анонимна анкета около 100 дни след започване на вашата работа, тъй като 3-4 месеца са достатъчни да си отговорите на въпросите:
- Успях ли да направя екип?
- Успях ли да се сработя с екипа?
- Как ме възприема екипа?
- Ще стана ли естествен лидер на този екип?
Анкетата може да съдържа само един, единствен въпрос – „Одобрявате ли работата на новия мениджър”, с простичките отговори „Да” и „Не”. При процент на одобрение под 65-70%, отговорите на предходните четири въпроса не клонят във ваша полза, следователно сменете тактиката. Ако одобрението е над 75 % бъдете уверен че сте избрали и вървите по правилен път.
В резюме
За да станете успешен лидер може да ви отнеме 6-8 месеца дори. Но за една година или за един цял бюджетен цикъл “подготовка-изпълнение” вие ще сте наясно с всички отговори на въпроса „Успешен мениджър ли съм?”
Моят дългогодишен опит в няколко международни компании (Данон, Елит, Карлсберг) ме е научил че успешното управление на предприятието не е толкова изкуство, колкото технология. При добър анализ, добро планиране, които отнемат 60-70% от времето на мениджъра, шансовете за неуспех са минимални.
Разбира се много важно е и личното присъствие на ръководителя, неговата увереност, личностни качества и мотивация за постигане на резултати. За щастие в България вече е дошло времето на образованите и висококвалифицираните мениджъри, ръководители на предприятия. Те са настоящето на икономиката в преход. Те са залог за успешно бъдеще.
Снимка: Thomas8047