В статията “Когато кандидатстваш за работа, наблегни на силните си страни” насочих хората, които търсят работа към това да се фокусират към силните си страни и препоръчах да разчиташ предимно на тях, когато съставяш своята автобиография или се подготвяш за интервю за работа.
Ако “силна страна” означава устойчиво и почти перфектно изпълнение на някаква дейност, то “талант” (качества) е вроденият и повтарящ се модел на мислене, на чувстване, на поведение, който използваш продуктивно в работата и живота си.
Без талант за някаква дейност не може да си сигурен, че притежаваш някаква силна страна, дори и да се обучаваш и трупаш опит под формата на различни умения. Просто няма да имаш талант за въпросната дейност и това ще те спъва в нея.
Таланти са например любознателността, отговорността, съпричастността, комуникативността, харизмата, че дори и нахалството. И макар, че последното е слабост, възможно е и то да подпомага успешното изпълнение на някаква дейност. Някои продавачи например са нахални, но затова пък ефикасни.
4 индикатора на вродените таланти
Ще се позова на информация от различни източници, в т.ч. и от книгата на “Открийте силните си страни” на Маркъс Бъкингам и Доналд Клифтън.
Има четири точни индикатори за талантите (качествата), които притежаваш. Това са:
- Спонтанните ти реакции в различни ситуации – маниерът, по който реагираш на това, което се случва около теб и с теб.
- Твоите копнежи – това, за което често копнееш.
- Твоята способност бързо да заучаваш различни неща – това, което ти се отдава да заучаваш бързо, лесно и успешно.
- Удовлетворението, което изпитваш от различни дейности – това, което ти харесва да правиш.
Вродените таланти и човешкият мозък
Можеш да се довериш на четирите индикатора на вродените таланти. Те показват какви са твоите силни и здрави мозъчни връзки. Става дума за мрежата от връзки във твоя мозък.
Обърни внимание на следното:
“Мозъкът е странен орган, който нараства наопаки.
Черният дроб, бъбреците и слава богу кожата ви, отначало са малки и постепенно се уголемяват до достигане на размера на възрастния човек. С вашия мозък се случва точно обратното.
Вашият мозък достига много голям размер много бързо и след това започва да се свива и свива, до достигане на зряла възраст. Колкото повече се свива мозъкът, толкова по-умни ставате.
Тайната е в “синапсите” – връзката между две мозъчни клетки (неврони), което им позволява да комуникират една с друга.”
(вж Бъкингам, М, Доналд Клифтън, цит. произв. с.35-36)
Излиза, че поведението на всеки човек, както и неговите таланти (качества) зависят от синапсите. Специалистите казват, че около 3-годишна възраст мрежата от синапси вече е изградена. По-нататък, някъде до 15-годишна възраст, индивидът, според това в какви условия преминава животът му, пренебрегва част от своята мрежа от връзки, те остават неизползвани, след което мрежата от връзки започва да се къса.
За съжаление тази “скъсана” мрежа не може да се възстанови. Бъкингам и Клифтън казват, че в продължение на целия си живот мозъкът запазва част от ранната си пластичност. Да, вярно е, че когато човек учи и запаметява, се образуват нови синапси (връзки), но като цяло те са по-слаби и след 16-та година нямат особено значение за поведението на човека.
Следователно, човек използва своите най-силни и здрави мозъчни връзки. А генетичното наследство и ранният детски спомен го връщат непрекъснато към онези връзки, които са силни и са му помагали в различни ситуации. С това мозъчните връзки, които са силни, още повече се подсилват и заздравяват, а останалите закърняват.
Надявам се да не възприемаш това обяснение за мозъчните връзки (синапси) като отклонение от темата, а като необходимо обяснение, което трябва да знаеш, за да откриеш твоите собствени вродени таланти.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Как да откриеш вродените си таланти?
Ето няколко препоръки как да използваш четирите индикатора на вродените таланти, за да откриеш твоите вродени таланти и да ги отразиш в твоята автобиография, мотивационно писмо, както и по време на интервюто за работа.
1. Драматични случки от живота
Припомни си някои драматични случки в работата и в живота ти, за да откроиш какъв модел на поведение си следвал тогава.
Например, трябвало е да вземеш много важно решение, но за беда не си разполагал с достатъчно факти. В резултат на това си се отказал да вземаш каквото и да е решение. Можеш да обясниш това си поведение с вродения си талант винаги и на всяка цена да анализираш нещата.
Не бързай да правиш извод само от една единствена случка. Трябват ти още и още ситуации, за да заключиш, че си с таланта да анализираш. Например, има хора, които избягват вземането на решения, но това е не защото имат талант да анализират, а защото бягат от отговорност.
2. Копнежи от ранното детство
Припомни си копнежи, които си изпитвал в ранното си детство. Например:
“Като малък си мечтаех да съм летец. Играех си със самолетчета и това ми беше любимата игра.”
Специалистите казват, че “пръст” в копнежите имат силните и здрави мозъчни връзки. Има много примери за хора, на които им трябва време, за да сбъднат детските си копнежи. Бях чела, че виден и много богат лекар в Германия се отказва от кариерата си на лекар, за да се посвети на детската си мечта да стане цигулар.
Копнежите напомнят постоянно за себе си и изискват от теб да ги чуеш и да им обърнеш някакво внимание. Защото копнежите показват какви могат да са твоите силни страни и как би могъл да ги изградиш.
3. Когато нещата се случват лесно
Специалистите смятат, че когато се учиш на познания или умения, е възможно да се отключат нови здрави мозъчни връзки, при това с невероятна скорост.
Какво означава това? Означава, че ти просто нямаш търпение да приложиш наученото на практика. Ето защо, ако нещо ти се отдава лесно, когато се обучаваш, вгледай се по-задълбочено в него. Възможно е точно това да е твоят вроден талант.
4. Неща, които носят удоволствие
Попитай се кое е това, което ти носи удоволствие.
Харесва ли ти да организираш другите хора? Харесва ли ти да помагаш на хора в беда? Харесва ли ти да чистиш дома си?
Нека разширя последния пример с чистенето.
Ако мислиш в сегашно време, например ”Ох, харесва ми да чистя, но кога ще свърша най-после!” – на теб не ти харесва да чистиш, а по-скоро си привикнал да чистиш.
Но ако си мислиш “Кога отново ще започна да чистя?” – това вече е знак, че ти харесва работа, свързана с реда, чистотата, хигиената, блясъка, уюта. Това е твой вроден талант, който може да има различни проявления – да поддържаш ред и организация, да се грижиш за удобствата на другите и т.н.
В резюме
Опознай себе си и отрази вродените си таланти в твоята автобиография (cv) и мотивационно писмо, когато кандидатстваш за работа.
Не пропускай и да откриеш връзката между вродените си таланти и вакантната длъжност и ще си на прав път в търсенето на мечтаната работа.
Снимка: Guy Mayer