Как да бъдеш добър мениджър в лоши икономически времена? В период на нестабилност, сътресения и кризи?
В период на икономическа криза служителите във фирмите се чувстват неуверени и изплашени за възнагражденията и работните си места. Тогава те се взират по-силно от всякога в мениджърите си, защото именно от тях очакват да разберат какво предстои – както за фирмата им, така и за тях лично.
Професорът по мениджмънт от Станфордския университет Робърт Сътън смята, че има няколко важни поведения, които подпомагат мениджърите да бъдат по-добри в кризисни времена. Той предлага модел, който се крепи на три основни мениджърски поведения – предсказуемост, обяснение и контрол.
1. Предсказуемост
В период на икономическа криза, за служителите е важно да имат някаква предсказуемост за работата си. Неяснотата какво предстои поражда слухове, а слуховете пораждат страх – от уволнения, от намаляване на заплати и др.
Именно мениджърите са хората, които следва да дадат тази яснота на служителите си.
Ето една добра подобна практика: висш мениджър казва на служителите си:
“Да, времената са много трудни, но въпреки всички проблеми искам да знаете, че в следващите 90 дни никой няма да бъде освободен от работа, нито ще му бъде намалено възнаграждението.”
2. Обяснение
В период на икономически сътресения за служителите е добре да имат информация и обяснение за това, което се случва – защо фирмата им е в затруднение и на какво най-вече се дължи то.
Не винаги е възможно обяснението да е просто, но такова трябва да има (от страна на мениджърите) и нещо много по-важно – то следва да бъде поднесено с прости и разбираеми думи, за да бъде истински осъзнато и разбрано. В противен случай няма да има ефект.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.3. Контрол
В лоши икономически времена за служителите е добре да имат усещането за някаква форма на контрол върху събитията.
Казано с други думи, важно е мениджърите да могат да им оставят някаква свобода за избор какво да правят, а не само безропотно да очакват какво ще им се случи (уволнение, намаление на заплата или др.)
Мениджърите следва да обезпечат поне някаква минимална форма на контрол от страна на служителите, която може да се изразява и във включването им във вземането на решения.
Негативното мислене е характерно по време на криза
Боб Сътън акцентира на факта, че хората имат склонността да интерпретират това, което виждат в шефовете си в негативна светлина.
Например, той се позовава на изследване, според което ако един висш мениджър предприеме внезапен ход по време на криза (ход, който е трудно да се определи дали е добър или лош), служителите във фирмата най-често тълкуват неговия ход като знак, че ще им се случи нещо лошо.
В резултат, те започват да търсят начини да разберат какво става, за да се справят със страха и опасенията си. Започва активна комуникация между хората, обмен на информация, в т.ч. и се раждат много слухове, от което страда работата във фирмата.
Именно поради тези причини Боб Сътън препоръчва схемата “Предсказуемост-Обяснение-Контрол”.
И разбира се, нужда е чувствителност към проблемите, настроенията и мислите на служителите, като по отношение на последното Сътън подчертава склонноста на мениджърите да игнорират настроенията сред хората под тях в йерархията, което е грешка.
Прочети повече: Модел за 4 типа мениджъри на Уелч.